Téma

Nechtějí se jen zavírat do kostela

Nechtějí se jen zavírat do kostela

Vydání: 6, 5.2.2007, Autor: Lenka Fojtíková

Farnost a misie ve strážnickém skanzenu a na folklorním festivalu Dětská StrážniceVe Strážnici, městě s necelými šesti tisíci obyvateli, bývá v neděli kostel plný. Mají zde to štěstí, že mezi věřícími jsou desítky aktivních lidí, kteří jsou ochotni zorganizovat spoustu zajímavých akcí.

celý článek


Živá farnost a jak ji nenechat zemřít

Živá farnost a jak ji nenechat zemřít

Vydání: 6, 5.2.2007, Autor: Jiří Macháně

Recepty na živé farní společenství hledá P. Vladislav Brokeš v „kuchařce našeho Pána“V České republice je celkem 2882 farností. Řada jich existuje už pěkných pár let jen „na papíře“, do některých dorazí kněz jen jednou za měsíc. Formálním farnostem se ale tentokrát věnovat nebudeme. Chceme zjistit, proč v jednom farním obvodu chodí padesátka lidí „jen“ na mši a jinde stejný počet lidí „navíc“ rozdmýchává život v městečku. Jak se z farnosti stane živé společenství? Hovořili jsme o tom s P. Vladislavem Brokešem, duchovním správcem ústeckoorlické farnosti, o níž se říká, že prý jen kvete...

celý článek


Udělejte si test: Dokážete říct NE?

Vydání: 5, 29.1.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Ve vašem okolí zcela jistě existují lidé, kteří nemají problém bez výčitek odmítat pomoc jiným. Dokážete to také? Nebo jste připraveni pomoci druhým i v případě, že na to nemáte ani čas, ani energii? Zkuste si v následujícím testu zodpovědět pár jednoduchých otázek, ať víte, jak na tom s „ochotou“ pro druhé skutečně jste:

celý článek


"Dělám, co lidem na očích vidím"

"Dělám, co lidem na očích vidím"

Vydání: 5, 29.1.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Někteří lidé ochotně pomáhají druhým, ale nepřináší jim to radostPro řadu lidí je velká úleva, když se dozvědí, že mají právo někomu nepomoct. Často si myslí, že je křesťanskou povinností být jako milosrdný Samaritán a rozkrájet se pro druhé. Psychoterapeut Jakub Hučín, se kterým jsme si na toto téma povídali, však vysvětluje, že máme právo říkat druhým „ne“ a vůbec to neznamená, že by nás za to neměli rádi nebo že se budou zlobit.

celý článek


Lepší než odvykací kúra je nikdy se nenaučit kouřit

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Milan Badal

celý článek


Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Mírné neboli bezpečné kouření je mýtus

Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor s lékařkou Evou Králíkovou nejen o léčbě závislosti na nikotinuMezi věřícími je procento kuřáků nižší než u ostatní populace, přesto ani tady není tato závislost zcela vymýcena. Jak v následujícím rozhovoru upozorňuje MUDr. Eva Králíková, CSc., z Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, za hřích se v církvi považuje pouze „nemírné kouření“. Nové poznatky o škodlivosti cigaret ale vedou k závěru, že mírné, a tudíž bezpečné kouření, v podstatě neexistuje. Jak je na tom naše republika v porovnání s ostatními zeměmi, či jak bojovat se závislostí na nikotinu, to byla také témata našeho rozhovoru.

celý článek


Anketa: Mamka poslouchá starobylé zpěváky

Vydání: 3, 16.1.2007

V následující anketě jsme oslovili 120 mladých praktikujících křesťanů na jednom církevním gymnáziu a na dvou středních školách v Praze a Jihlavě v rozmezí od 12 do 19 let. Vybrali jsme pro vás několik ukázek z jejich názorů a současně jsme se pokusili tuto anketu shrnout.

celý článek


Duchovní texty najdeme i v metalu

Duchovní texty najdeme i v metalu

Vydání: 3, 16.1.2007, Autor: Jan Paulas

Rozhovor s hudebním redaktorem a dramaturgem Radia Proglas Milanem TesařemPosluchači Radia Proglas znají jeho hlas z týdenní hitparády Kolem se toč, kterou připravuje i moderuje. Jelikož je tento hudební pořad určený hlavně mladým křesťanům, měl by být jeho hudební redaktor Milan Tesař „v obraze“, jakou hudbu si žádají. Proto jsme mu položili několik otázek.

celý článek


Příležitosti a úskalí KDU-ČSL

Příležitosti a úskalí KDU-ČSL

Vydání: 2, 9.1.2007, Autor: Aleš Palán

Čím si mohou lidovci ublížit a čím pomoci Před KDU-ČSL stojí složité období, ve kterém strana může hodně získat, ale také mnoho pokazit. Pokusme se možné příležitosti a úskalí pojmenovat.

celý článek


Kdo má ty lidovce vůbec rád?

Kdo má ty lidovce vůbec rád?

Vydání: 2, 9.1.2007, Autor: Aleš Palán

Volební sjezd KDU-ČSL přemýšlel o budoucnosti křesťanské demokracie„...A máš ty lidovce rád?“ zeptala se prý večer před brněnským mimořádným sjezdem KDU-ČSL (9. 12.) Jiřího Čunka jeho nejmladší dcera. Kandidáta na šéfa lidové strany takový dotaz zaskočil: „Tato slova se obvykle používají na docela jiné půdě.“ Jiří Čunek na sjezdu svým lidovcům větu „mám vás rád“ implicitně neřekl, dá se však předpokládat, že srdečný ten vztah bude. A lidovci určitě Čunka rádi mají – ukázali to jeho jednoznačnou podporou.

celý článek


"Musím si koupit společenské večerní šaty."

Vydání: 1, 2.1.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Plány do nového roku by měly být reálné a pro nás dosažitelnéS nástupem nového roku se mnozí z nás zamýšlí nad tím, zda si dát, či nedát novoroční předsevzetí. K těm nejrozšířenějším se řadí úmysly typu: příští rok určitě zhubnu, začnu pravidelně sportovat, budu každý den číst Písmo svaté. Zeptali jsme se známých osobností, jaký mají názor na novoroční předsevzetí, jak se s nimi potýkají a co hezkého je čeká v tomto roce:1.Dávali jste si někdy novoroční předsevzetí? Jaké jste si dali loni a jak dlouho se vám ho podařilo plnit?2.Na co se v roce 2007 těšíte?

celý článek


Zábava, tanec, ale i mše svatá a modlitba

Zábava, tanec, ale i mše svatá a modlitba

Vydání: 1, 2.1.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Reportáž o slavení silvestrů v Českomoravské Fatimě KoclířovPoslední den občanského roku se dá prožít různě: doma u televize, při společenských hrách v úzkém rodinném kruhu, na horách či s přáteli v oblíbené hospůdce. Možností je bezpočet. V některých městech či vesnicích se silvestr slaví „hromadně“ na náměstích: můžete se posilnit polévkou či gulášem, zahřát se svařeným vínem, povykládat se známými, o půlnoci si připít se starostou na zdar nového roku a pokochat se krásným ohňostrojem. To všechno je sice hezké, ale i tak se možná neubráníte pocitu, že tu „něco“ chybí. Vydala jsem se proto do Koclířova, který sliboval svým návštěvníkům i to „něco“ navíc.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay