Téma

Průběh svatořečení je dlouhý a náročný

Průběh svatořečení je dlouhý a náročný

Vydání: 44, 31.10.2006, Autor: Václav Štaud

Na odpovědném rozhodování se kromě Svatého otce, kardinálů a biskupů podílí i laičtí odborníciMons. Josef Laštovica, žijící v Římě, je postulátorem současné římské fáze beatifikačního procesu boromejky matky Vojtěchy Hasmandové. Protože má s průběhem svatořečení mnoho praktických zkušeností, požádali jsme jej o několik informací.

celý článek


Zvířátka jsou dobrými dětskými vychovateli

Zvířátka jsou dobrými dětskými vychovateli

Vydání: 43, 24.10.2006, Autor: Zuzana Burdová

Péče o zvířata učí děti odpovědnosti, toleranci a ohleduplnostiI dnes, v době televize a internetu, mají děti stále obrovský zájem o domácí zvířata. Odvěké soužití s přírodou je v člověku hluboce zakořeněno a nemá smysl se proti tomu bouřit. Také dětská psychologie potvrzuje velkou příležitost k povzbuzení duševního vývoje dítěte žádoucím směrem, k formování některých správných postojů a potlačení těch nežádoucích, a dokonce i k léčení některých duševních poruch.

celý článek


Nevíte, kde mám breviář?

Vydání: 42, 17.10.2006, Autor: Max Kašparů

Šest praktických rad, jak se od začátku bránit syndromu kněžského vyhoření Existuje-li únava materiálu (i dlouhá železná traverza, podložená pouze na svých koncích, se za delší dobu prohne), o to víc a rychleji se unaví člověk. Zvláště tehdy, když má - podobně jako traverza - široké rozpětí svých činností. V případě lidí zařazených do kategorie pomáhajících profesí (lékař, učitel, kněz aj.) dochází k únavě rychleji. Uvážíme-li například, že ne každý učitel nebo lékař je zároveň knězem, ale každý kněz je ze své podstaty současně učitelem i lékařem, vyjde nám, že vyčerpání kněze se dostaví třikrát rychleji.

celý článek


Umět pozvat i na dobrou večeři

Umět pozvat i na dobrou večeři

Vydání: 42, 17.10.2006, Autor: Jan Paulas

Rozhovor se spirituálem pražského semináře Zdeňkem WasserbaueremPrvní roky kněžství bývají nazývány „kněžskými líbánky“, ale rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem. Na úskalí, které na absolventy katolických teologických fakult číhají v praxi, jsme se zeptali Zdeňka Wasserbauera, spirituála pražského semináře.

celý článek


Oběd pod vzácnými freskami

Oběd pod vzácnými freskami

Vydání: 41, 10.10.2006, Autor: Zuzana Burdová

Jak se žije starým lidem na zámku v Lysé nad LabemZámek, který nechal vystavět hrabě Špork, tvoří v nížinatém Polabí jednu z dominant. Na návštěvníky už z dálky působí svou romantikou. Tato „romantika“ nyní patří především starým lidem. Od roku 1961 zde totiž sídlí domov důchodců, a přestože se již mnozí pohybují jen s berlemi nebo na kolečkových křeslech, dá se říct, že na zámku to doopravdy „žije“.

celý článek


"Cti otce svého i matku svou..."

"Cti otce svého i matku svou..."

Vydání: 41, 10.10.2006, Autor: Kateřina Šťastná

S Marií Svatošovou o pocitech, trápeních i radostech starých lidíNás, mladší generace, zvlášť pokud ještě máme své babičky a dědečky doma a "při síle" asi sotva napadne zabývat se tím, jak asi žijí lidé v domovech důchodců nebo hospicích. Jak se cítí, co je trápí, jaké vlastně měli plány, když byli v našem věku - a jestli jim vyšly, nebo ne... Přitom to, po čem staří lidé mnohdy nejvíc touží, je přítomnost blízkých a vlídné přijetí. Nejen o tom jsme si povídali se zakladatelkou hospicového hnutí v ČR Marií Svatošovou.

celý článek


Není zajímavý vítěz, ale poražený

Není zajímavý vítěz, ale poražený

Vydání: 40, 3.10.2006

Rozdíly národních církví spojují jednotné evropské kořenyDomov je pro někoho domek se zahrádkou či rodné město, pro jiného společenství lidí - jeho význam si člověk uvědomí, až když mu schází. Při přípravě našeho tématu jsme se proto rozhodli, že se podíváme na naši (domovskou) církev poněkud od lesa - tedy z ciziny. S jezuitou Petrem Kolářem, který na konci 60. let odešel do emigrace a po svém návratu vedl patnáct let francouzské společenství v Praze, jsme si povídali o tom, jak prožívají katolickou víru, církev a náboženství lidé v jiných místech Evropy.

celý článek


Postavení kněze ve společnosti

Postavení kněze ve společnosti

Vydání: 39, 26.9.2006

Postava katolického kněze je i v české sekularizované společnosti většinou obestřena jakýmsi nádechem výlučnosti a tajemna. Očekává se, že kněz je člověk „z jiného světa“. Přestože se většina obyvatel nehlásí k žádné církvi, setkání s knězem v nich obyčejně zanechá silný dojem.

celý článek


Znalost psychologie je dnes pro zpovědníky nutností

Znalost psychologie je dnes pro zpovědníky nutností

Vydání: 38, 19.9.2006, Autor: Pavel Vojtěch Kohut

Dobrý kněz by měl rozumět věcem duchovním i duševním„Představ si, farář mě poslal za psychologem. On se snad zbláznil! A co si to vůbec dovoluje? O nic takového jsem ho neprosila, jen jsem se přišla vyzpovídat...“

celý článek


Co potřebuje duše ke smíření

Co potřebuje duše ke smíření

Vydání: 38, 19.9.2006, Autor: Aleš Opatrný

Řada katolíků považuje svátost smíření za jediné místo, kde lze hledat uzdravení nitra. Mnozí se dokonce domnívají, že pomoc psychologie nebo psychiatrie je pro křesťana zbytečná, ne-li přímo hříšná. Mezi některými věřícími také panuje zjednodušené přesvědčení, že psycholog je jakýmsi náhradníkem kněze pro ty, kdo ztratili víru, a psychoterapie je vnímána jako „zpověď pro nevěrce“. To jsou ale vesměs omyly.

celý článek


Desatero dovolenkových kaskadérů

Desatero dovolenkových kaskadérů

Vydání: 37, 12.9.2006, Autor: Petr Šmolka

Zhoršily se vám po dovolené vaše rodinné vztahy? Možná je to tím, že jste se provinili proti některému bodu následujícího dovolenkového „desatera“. Čeho se tedy vyvarovat, až se budeme chystat na příští – třeba už podzimní či zimní – dovolenou?

celý článek


Nerušit, dobíjíme baterky!

Nerušit, dobíjíme baterky!

Vydání: 37, 12.9.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Jak vidí úskalí našich dovolených psycholog?Většina z nás již jistě má letní dovolenou za sebou. S nostalgií prohlíží čerstvé fotografie a vzpomíná na tu „pohodičku, klídek a nicnedělání“. Nejspíš jsou mezi námi ale i tací, kteří mají plné ruce práce s tím, aby narovnali rodinné vztahy, které se právě o dovolené jaksi pokřivily. Co nebo kdo za to může? Nejen o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze:

celý článek
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay