Téma

Prvně u oltáře rodné farnosti

Prvně u oltáře rodné farnosti

Vydání: 25, 19.6.2007, Autor: Jiří Macháně

„Milý otče Filipe, vítáme tě na místě, kde právě stojíš,“ zní týden po kněžském svěcení v Hradci Králové v červenokosteleckém chrámu – do posledního místečka zaplněném. Místní duchovní správce P. Petr Kubant vítá novokněze--rodáka. P. Filip Janák se chystá poprvé ve své farnosti sloužit mši svatou – „in persona Christi capitis agere“ – konat na místě Krista-hlavy.

celý článek


Anketa: Na co hrají známé osobnosti?

Vydání: 24, 12.6.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Mnozí z nás navštěvovali tzv. „lidušky“, dnes základní umělecké školy, nebo hráli v různých kapelách a souborech. Poprosili jsme významné osobnosti křesťanského světa, aby zavzpomínaly na své muzikantské začátky:

celý článek


Hudba jako mocný dopravní prostředek k Bohu

Hudba jako mocný dopravní prostředek k Bohu

Vydání: 24, 12.6.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Rozhovor o tom, jak lze uplatnit hudební nadání v řeholním společenstvíHudba má v lidském životě nezastupitelný význam. To věděli už staří Řekové a Římané, pro něž se stala prvkem dokonalosti a nástrojem ke zlepšení lidského chování i myšlení. Jaké je její místo u křesťanů? A platí přísloví „Co Čech, to muzikant“ také u řeholnic? Na to jsme se zeptali sestry Anděly z řádu sv. Voršily – Češky, která prožívá již druhý rok svého noviciátu na Slovensku v Trnavě.

celý článek


Jaký model výchovy zvolit?

Jaký model výchovy zvolit?

Vydání: 23, 5.6.2007, Autor: Kateřina Šťastná

„Bezpodmínečné přijetí dává dítěti prožít, že je milováno takové, jaké je,“ říká psycholožkaNěkdy se možná rodiče obávají, jestli vychovávají své dítě správně, zda někde neudělali chybu. Možná hledají, jaká cesta je vlastně správná. Ředitelka Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze, PhDr. Ivana Bernardová, se kterou jsem si povídala o různých modelech výchovy, však vysvětluje, že nejdůležitější je, aby dítě opravdu cítilo, že je rodiči milováno. To ostatní je až na druhém místě.

celý článek


Nechávat dětem stále více svobody

Nechávat dětem stále více svobody

Vydání: 23, 5.6.2007, Autor: Kateřina Šťastná

„Možná pro dítě neexistuje jiná možnost, než se o ta kamna prostě spálit“Být stále „na příjmu“, když si dítě chce povídat, zajímat se o něj, vymezit mu hranice, ale také poskytnout určitou svobodu... Být rodičem je někdy „nadlidský“ úkol. Jak to všechno zvládat? O tom jsme si povídali s Hanou a Petrem Imlaufovými, kteří připravují snoubence na manželství a sami jsou trojnásobní rodiče.

celý článek


"Skuteční páni" Itálie

"Skuteční páni" Itálie

Vydání: 22, 29.5.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Sicilská Cosa nostra je považována za největší a nejsilnější mafiánskou organizaci v EvropěKdyž zásahová jednotka vtrhla do chatrče, bylo znát z výrazu v jeho tváři, že takovou návštěvu skutečně nečekal. Přesto však nedal najevo jakékoli rozrušení. Seděl tam na rozviklané židli, tři zlaté řetězy s kříži na krku, ruce položené v klíně. Očima sledoval, jak policie prohledává jeho skrýš. Byly chvíle, kdy se zdálo, že se dokonce mile usmívá.

celý článek


Na začátku všeho stál jediný nadšenec

Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Jiří Macháně

Rtyňští Orlové to umí jako v pohádce: hala vyrostla do roka a do dneRtyně v Podkrkonoší je bývalé hornické městečko s půvabným kostelíkem a slavnou dřevěnou zvonicí. Jen pár kilometrů odtud už začínaly Sudety. Na současných 3008 obyvatel připadají dvě stovky aktivních členů Orla, což je na místní poměry nebývalé. Překvapení však neberou konce, laik žasne a odborník se diví: za 32 milionů korun zde před rokem dostavěli Orlovnu, velkou florbalovou a víceúčelovou halu. Jak se takový kousek podařil? Místní říkají, že zázrakem.

celý článek


Orel se na prahu stých narozenin rozrůstá

Orel se na prahu stých narozenin rozrůstá

Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Václav Štaud

Blízkým úkolem je organizování sportovního programu na celostátním setkání mládeže v TábořePrvní křesťansko-sociální tělocvičné odbory u nás vzni- kaly na přelomu 19. a 20. století. Název Orel vyhlásil P. Jan Šrámek v Olomouci o svatodušních svátcích roku 1909. Poprvé organizaci rozpustili němečtí okupanti – zabavili majetek a popravovali její členy. Další zákaz přišel bezprostředně po únorovém puči roku 1948. Mnoho členů opět čekala vykonstruovaná obvinění a trpké roky věznění. Stanovy svobodně obnovené organizace byly schváleny dne 6. 6. 1990. Dnes je ústředním sekretářem Orla v Brně Ladislav Kotík, kterého jsme se zeptali:

celý článek


Na hřišti můžeme evangelizovat dobře i špatně

Na hřišti můžeme evangelizovat dobře i špatně

Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Václav Štaud

Šlapanickým farním sportem je florbal, v zimě se na hřišti bruslí Duchovní správce farnosti ve Šlapanicích u Brna P. Miloš Mičánek rád sportuje už od dětských let, hokej hrával dokonce závodně. Každé příležitosti ke zdravému pohybu využíval také na svém kaplanském místě. Když přišel před třemi roky do Šlapanic, byl moc rád, že i zde je silná sportovní tradice. Založili ji na počátku 90. let salesiáni, kteří ve farnosti přechodně působili.

celý článek


Od zákazu učit až k řeckokatolickému kněžství

Od zákazu učit až k řeckokatolickému kněžství

Vydání: 20, 14.5.2007, Autor: Marie Lindrová

Doba nedůvěry a ničení morálních hodnotPan Zbislav Gajdoš byl jedním z brněnských učitelů, kteří zůstali věrni svým křesťanským zásadám, a proto zakoušeli po únoru 1948 pronásledování komunistickým režimem.

celý článek


Perzekuce pedagogů v době komunismu

Perzekuce pedagogů v době komunismu

Vydání: 20, 14.5.2007

Rozhovor o učitelích a škole v tobě totality s historikem  Vojtěchem Vlčkem

celý článek


Začalo to u slavných Foglarových Jestřábů

Začalo to u slavných Foglarových Jestřábů

Vydání: 19, 9.5.2007, Autor: Gabriela Plačková

Pražský oddíl Pětka se svých tradic nevzdáváPřed pokladnami na Masarykově nádraží postávají houfy rodičů, mezi nimiž se to hemží kluky rozmanitého věku. Dvaačtyřicet let starý pražský skautský oddíl Pětka, který založil bývalý člen oddílu slavných Jestřábů Jaroslava Foglara, vyráží na svou tradiční výpravu s rodiči. Právě tradice jsou tím, na čem si oddíl zakládá. Připravovaná „revoluce“ ve skautském výchovném programu nechává vedení Pětky chladné. O případné změny ve výchově se totiž oddíl stará sám.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay