Téma

Workoholik je v podstatě lenoch

Workoholik je v podstatě lenoch

Vydání: 30, 24.7.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Přehnaná píle totiž může být pouhým útěkem před skutečnými povinnostmiKdyž se řekne lenost, většinou se nám vybaví nicnedělání, lelkování či koukání do prázdna místo plnění povinností. Někdy také odkládání „na jindy“ či velmi pomalá aktivita. Možná však budete překvapeni, že lenost se může projevovat i horečnatou činností...

celý článek


Kořeny lidové zbožnosti

Kořeny lidové zbožnosti

Vydání: 29, 18.7.2006

Správný pohled na víru našich předků je důležitýSlovo „lidový“ bylo v době nedávno minulé chápáno téměř jako opak ke slovu „křesťanský“ a poukaz na lidové zvyky a tradice býval vítaným únikem od křesťanského poselství např. Vánoc či Velikonoc. Přitom křesťanství nejpozději od desátého století tvořilo pevnou součást života české společnosti, a její projevy a mentalitu tak významně a neodvolatelně ovlivnilo. S vedoucí Národopisného oddělení Národního muzea PhDr. Jiřinou Langhammerovou jsme si proto povídaly o tom, jaký je vlastně vztah lidové tradice k tradici církevní a kde hledat kořeny různých lidových zvyků a rituálů.

celý článek


Když církev chce peníze...

Když církev chce peníze...

Vydání: 28, 10.7.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Jedna ze stránek života italských věřícíchO tom, že italská církev toho pro své ovečky dělá hodně, nepochyboval téměř nikdo z námi oslovených Italů. Dřív nebo později ale většina našich hovorů nabrala stejný směr. Tématem „nářků“ byla církev a její vztah k penězům. Jedni měli na mysli rozhazovačné kněze žijící v luxusních vilách, druhým pak ležely v žaludku služby, za které si církev nechává zaplatit. Jelikož stesky tohoto druhu převažovaly, uvádíme dva konkrétní příběhy:

celý článek


Bulvární tisk dělá z církve fackovacího panáka

Bulvární tisk dělá z církve fackovacího panáka

Vydání: 25, 20.6.2006, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s Tomášem Halíkem o jeho vztahu k médiím

celý článek


Sdělovaqcí prostředky ve službách křesťanů

Sdělovaqcí prostředky ve službách křesťanů

Vydání: 25, 20.6.2006, Autor: Milan Badal

Od listopadové revoluce po současnost Církev má tisícileté zkušenosti se slovem. Vtělené Slovo je základem, na němž je postavena a které má hlásat vhod i nevhod do všech koutů světa. Žel, mnohdy je způsob, jakým slovo Boží hlásáme, nesrozumitelný a víře spíše ubližuje, než aby ji šířil.

celý článek


Často bohužel provozujeme fiktivní farnosti

Často bohužel provozujeme fiktivní farnosti

Vydání: 24, 14.6.2006, Autor: Jiří Macháně

Do obnovy farností bude muset každý vložit trochu vlastních silKam kráčí babička všech diecézí v Česku, pražská arcidiecéze? O způsobech, kterými se mají obrodit farnosti ve středních Čechách, a o jejich budoucnosti jsme hovořili s biskupským vikářem pro pastoraci mons. Alešem Opatrným.

celý článek


Pastorační reforma je běh na dlouhou trať

Pastorační reforma je běh na dlouhou trať

Vydání: 24, 14.6.2006, Autor: Jiří Macháně

V západních Čechách slučují farnosti a usilují o změnu jejich životaUž několik let se na plzeňském biskupství, v jednotlivých vikariátech i farnostech skloňuje sousloví pastorační reforma. Na to, co vlastně znamená a kam až ve změnách duchovní správy v nejmladší české diecézi došli, jsme se zeptali plzeňského biskupa Františka Radkovského.

celý článek


Umět projevit své emoce

Umět projevit své emoce

Vydání: 23, 6.6.2006, Autor: Gabriela Plačková

Rozhovor s psychoterapeutem Jiřím Růžičkou o podstatě lidské agresivity Zlosti se v životě nevyhneme. Ideální je, když ji můžeme převést do slov, a člověku, který ji v nás vyvolal, vysvětlit co nám vadí. Co ale v případech, kdy to jednoduše nejde? A co teprve se zlobou, kterou pociťujeme vůči sobě samým, vůči vlastní hříšnosti? Na tyto otázky jsme hledali odpověď s Jiřím Růžičkou, rektorem Pražské vysoké školy psychosociálních studií.

celý článek


Soužití církve a státu v minulosti

Soužití církve a státu v minulosti

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Jaroslav Šebek

O provedení odluky od státu se uvažovalo už po roce 1918Církevní společenství bylo již od dob prvních křesťanských obcí nuceno vyrovnávat se s problémy týkajícími se materiálního zabezpečení své existence. Na jedné straně byla tato otázka příležitostí k tomu, aby jeho členové brali vážně Ježíšovo poselství o stonásobku a působící Boží prozřetelnosti. Na straně druhé se při hledání konkrétních cest k materiálnímu zajištění nezřídka církev dostávala do závislosti především na instituci státu.

celý článek


Co zamýšlí politické strany

Co zamýšlí politické strany

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Aleš Palán

Financování církve podle ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SZ Mnoho z nás vnímá politika jako člověka, který je schopen mluvit na jakékoliv téma libovolně dlouhou dobu bez ohledu na to, zda věci vůbec rozumí. Schopnost něco „okecat“ patří k elementární výbavě české politické reprezentace. Tiskoví mluvčí jsou pak za svá verbální vyjádření přímo placeni. O to víc nás překvapilo, jaké problémy měli zástupci námi oslovených politických stran s odpovědí na prostou otázku: Jak si vy sám, potažmo politická strana, kterou zastupujete, představujete do budoucna financování církve?

celý článek


Co znamenají záhadné zkratky

Co znamenají záhadné zkratky

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Petr Šmolka

Přiznávám se, slavný soude: mé manželství je šťastné Občas se nám citlivě naznačuje, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, jindy se setkáváme s tvrzením, že bytosti tak odlišné si prostě nemohou rozumět. Přesto můžeme potkat partnery, kteří i na sklonku života popravdě tvrdí, že se mají rádi. Pokusme se tedy nalézt alespoň pár základních ingrediencí, jež by měl recept na manželskou spokojenost obsahovat.

celý článek


Proč se lidi nemají rádi...

Proč se lidi nemají rádi...

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Jan Mazanec

Rozhovor s P. Ladislavem Simajchlem nejen o tom, jak udržet manželství Starý fryšavský farář (84 let) vypráví příběh o setkání kněze a mladé ženy. „Kolik máš dětí?“ - „Žádné.“ „Jsi vdaná?" - „Ještě ne, vždyť mi ještě není třicet.“ „Máš vážnou známost?“ - „Známost mám. Ale vážnou, to ještě ne.“ „Chceš zůstat starou pannou?“ - „To ne, ale na vdávání mám ještě času dost! Toho se ještě bojím.“ Ladislav Simajchl říká, že žijeme ve zvláštní době: polovina lidí se manželství bojí - a z těch, co se vezmou, se polovina rozvádí.

celý článek
Aktuální číslo 30 20. – 26. července 2021

Malé farnosti, které v létě ožijí

Zatímco farnosti velkých měst v létě prořídnou, na řadě míst znamenají prázdninové měsíce velké oživení a povzbuzení. Nahlédli jsme do několika takových v Beskydech…

celý článek


Staří lidé jsou „bohatí mnoha lety“

Papež František zahájil letos v březnu Rok rodiny Amoris laetitia (Radost z lásky) a v jeho rámci se bude 25. července poprvé slavit Světový den prarodičů a seniorů. Rok…

celý článek


Františkův porciunkulový zázrak

Na mnoha místech nejen v Česku se 2. srpna každoročně slaví tzv. Porciunkule. Často se ale už zapomnělo, kde má tento svátek svůj původ.

celý článek


O dětech křehkých a odolných

Současné děti patří ke generaci sněhových vloček: jsou křehké, přecitlivělé, nemají výdrž. Opakem jsou děti tzv. nerozbitné. Slovenská publicistka a ředitelka školy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay