Vydání: 25, 19.6.2007, Autor: Jiří Macháně
„Milý otče Filipe, vítáme tě na místě, kde právě stojíš,“ zní týden po kněžském svěcení v Hradci Králové v červenokosteleckém chrámu – do posledního místečka zaplněném. Místní duchovní správce P. Petr Kubant vítá novokněze--rodáka. P. Filip Janák se chystá poprvé ve své farnosti sloužit mši svatou – „in persona Christi capitis agere“ – konat na místě Krista-hlavy.
celý článek
Vydání: 24, 12.6.2007, Autor: Markéta Lakosilová
Mnozí z nás navštěvovali tzv. „lidušky“, dnes základní umělecké školy, nebo hráli v různých kapelách a souborech. Poprosili jsme významné osobnosti křesťanského světa, aby zavzpomínaly na své muzikantské začátky:
celý článek
Vydání: 24, 12.6.2007, Autor: Markéta Lakosilová
Rozhovor o tom, jak lze uplatnit hudební nadání v řeholním společenstvíHudba má v lidském životě nezastupitelný význam. To věděli už staří Řekové a Římané, pro něž se stala prvkem dokonalosti a nástrojem ke zlepšení lidského chování i myšlení. Jaké je její místo u křesťanů? A platí přísloví „Co Čech, to muzikant“ také u řeholnic? Na to jsme se zeptali sestry Anděly z řádu sv. Voršily – Češky, která prožívá již druhý rok svého noviciátu na Slovensku v Trnavě.
celý článek
|
Vydání: 23, 5.6.2007, Autor: Kateřina Šťastná
„Bezpodmínečné přijetí dává dítěti prožít, že je milováno takové, jaké je,“ říká psycholožkaNěkdy se možná rodiče obávají, jestli vychovávají své dítě správně, zda někde neudělali chybu. Možná hledají, jaká cesta je vlastně správná. Ředitelka Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze, PhDr. Ivana Bernardová, se kterou jsem si povídala o různých modelech výchovy, však vysvětluje, že nejdůležitější je, aby dítě opravdu cítilo, že je rodiči milováno. To ostatní je až na druhém místě.
celý článek
Vydání: 23, 5.6.2007, Autor: Kateřina Šťastná
„Možná pro dítě neexistuje jiná možnost, než se o ta kamna prostě spálit“Být stále „na příjmu“, když si dítě chce povídat, zajímat se o něj, vymezit mu hranice, ale také poskytnout určitou svobodu... Být rodičem je někdy „nadlidský“ úkol. Jak to všechno zvládat? O tom jsme si povídali s Hanou a Petrem Imlaufovými, kteří připravují snoubence na manželství a sami jsou trojnásobní rodiče.
celý článek
Vydání: 22, 29.5.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Sicilská Cosa nostra je považována za největší a nejsilnější mafiánskou organizaci v EvropěKdyž zásahová jednotka vtrhla do chatrče, bylo znát z výrazu v jeho tváři, že takovou návštěvu skutečně nečekal. Přesto však nedal najevo jakékoli rozrušení. Seděl tam na rozviklané židli, tři zlaté řetězy s kříži na krku, ruce položené v klíně. Očima sledoval, jak policie prohledává jeho skrýš. Byly chvíle, kdy se zdálo, že se dokonce mile usmívá.
celý článek
Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Jiří Macháně
Rtyňští Orlové to umí jako v pohádce: hala vyrostla do roka a do dneRtyně v Podkrkonoší je bývalé hornické městečko s půvabným kostelíkem a slavnou dřevěnou zvonicí. Jen pár kilometrů odtud už začínaly Sudety. Na současných 3008 obyvatel připadají dvě stovky aktivních členů Orla, což je na místní poměry nebývalé. Překvapení však neberou konce, laik žasne a odborník se diví: za 32 milionů korun zde před rokem dostavěli Orlovnu, velkou florbalovou a víceúčelovou halu. Jak se takový kousek podařil? Místní říkají, že zázrakem.
celý článek
|
Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Václav Štaud
Blízkým úkolem je organizování sportovního programu na celostátním setkání mládeže v TábořePrvní křesťansko-sociální tělocvičné odbory u nás vzni- kaly na přelomu 19. a 20. století. Název Orel vyhlásil P. Jan Šrámek v Olomouci o svatodušních svátcích roku 1909. Poprvé organizaci rozpustili němečtí okupanti – zabavili majetek a popravovali její členy. Další zákaz přišel bezprostředně po únorovém puči roku 1948. Mnoho členů opět čekala vykonstruovaná obvinění a trpké roky věznění. Stanovy svobodně obnovené organizace byly schváleny dne 6. 6. 1990. Dnes je ústředním sekretářem Orla v Brně Ladislav Kotík, kterého jsme se zeptali:
celý článek
|
Vydání: 21, 22.5.2007, Autor: Václav Štaud
Šlapanickým farním sportem je florbal, v zimě se na hřišti bruslí Duchovní správce farnosti ve Šlapanicích u Brna P. Miloš Mičánek rád sportuje už od dětských let, hokej hrával dokonce závodně. Každé příležitosti ke zdravému pohybu využíval také na svém kaplanském místě. Když přišel před třemi roky do Šlapanic, byl moc rád, že i zde je silná sportovní tradice. Založili ji na počátku 90. let salesiáni, kteří ve farnosti přechodně působili.
celý článek
Vydání: 20, 14.5.2007, Autor: Marie Lindrová
Doba nedůvěry a ničení morálních hodnotPan Zbislav Gajdoš byl jedním z brněnských učitelů, kteří zůstali věrni svým křesťanským zásadám, a proto zakoušeli po únoru 1948 pronásledování komunistickým režimem.
celý článek
Vydání: 20, 14.5.2007
Rozhovor o učitelích a škole v tobě totality s historikem Vojtěchem Vlčkem
celý článek
Vydání: 19, 9.5.2007, Autor: Gabriela Plačková
Pražský oddíl Pětka se svých tradic nevzdáváPřed pokladnami na Masarykově nádraží postávají houfy rodičů, mezi nimiž se to hemží kluky rozmanitého věku. Dvaačtyřicet let starý pražský skautský oddíl Pětka, který založil bývalý člen oddílu slavných Jestřábů Jaroslava Foglara, vyráží na svou tradiční výpravu s rodiči. Právě tradice jsou tím, na čem si oddíl zakládá. Připravovaná „revoluce“ ve skautském výchovném programu nechává vedení Pětky chladné. O případné změny ve výchově se totiž oddíl stará sám.
celý článek