Téma

Jak zaslechnout Boží volání

Jak zaslechnout Boží volání

Vydání: 13, 27.3.2007, Autor: Kateřina Šťastná

„Kdybych neřekla Bohu své ano hned, stejně bych to jednou udělala,“ říká řeholniceNěkteří lidé mají odjakživa jasno a vědí, že jejich místo je v klášteře, jiní ale třeba dlouhá léta hledají a ptají se po Boží vůli. „Jak jste to hledání prožívali vy?“ Na to jsme se zeptali několika řeholníků a tady jsou jejich „příběhy“:

celý článek


Problém je strach z nevyužitého celibátu

Problém je strach z nevyužitého celibátu

Vydání: 13, 27.3.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Rozhovor s převorem pražských dominikánů P. Romualdem Štěpánem Robem Jsou řeholní povolání v krizi? Máme jich nedostatek a je na vině celibát? Tato tvrzení často zaznívají v naší společnosti. Možná budete překvapeni, až se dočtete, že ve skutečnosti je to trochu jinak. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru s P. Romualdem Štěpánen Robem.

celý článek


Stručné desatero dětské bohoslužby

Stručné desatero dětské bohoslužby

Vydání: 12, 20.3.2007

Několik důležitých bodů pro inspiraci, aby se děti cítily v kostele dobřeMše z pohledu dítěte? Mnozí v našich kostelích mají jasno: jedni si zastesknou po dobách, kdy oni vychovávali své děti, další si postěžují na nepochopení celého okolí – vždyť přece děti do kostela patří. Ostatní lidé mohou být vůbec rádi, že je v kostele živo.

celý článek


Potřebujeme, aby nás někdo potřeboval

Potřebujeme, aby nás někdo potřeboval

Vydání: 12, 20.3.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Rozhovor s P. Václavem Vackem o ženské a mužské spiritualitěRozdíly mezi mužským a ženským myšlením jsou všeobecně známy. O tom, zda se mohou odrážet také v přístupu k bohoslužbě a v zapojení se do liturgie, případně jak těchto rozdílů můžeme využít v praxi, hovoříme s letohradským farářem Václavem Vackem.

celý článek


Církevní stavitelství: dům jako opravdový domov

Církevní stavitelství: dům jako opravdový domov

Vydání: 11, 12.3.2007, Autor: Milan Badal

celý článek


Jak vypadá pravá katolická ovečka?

Jak vypadá pravá katolická ovečka?

Vydání: 11, 12.3.2007, Autor: Karolína Peroutková

Přejímá odpovědnost za nejlepší pastvu a kritizuje své stádo Dobrým křesťanem se člověk nestává automaticky tím, že se do společenství věřících narodí či úspěšně zařadí. O správném vztahu k církevnímu společenství hovoříme s pastorálním teologem Michalem Kaplánkem.

celý článek


Satan a zlí duchové jsou jen tvorové

Satan a zlí duchové jsou jen tvorové

Vydání: 10, 7.3.2007

Základním úkolem církve v tomto je rozlišovat skutečné působení satanovo od jevů jiného druhu a poznávat pokaždé případy, které k němu patří. Může se totiž stát, zejména v prostředí, v němž silně převládají formy magického, okultistického a pověrečného myšlení, že někdo, kdo je sužován více nebo méně vážnými psychopatologickými jevy, má za to, že je obětí satanských vlivů nebo že je přímo posedlý ďáblem, aniž je k tomu skutečný důvod, nýbrž je to jen sugesce.

celý článek


O prokletí, posedlosti a působení Zlého

O prokletí, posedlosti a působení Zlého

Vydání: 10, 7.3.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto

„Strach nemám,“ říká bývalý exorcista P. Vojtěch KodetĎábel, jenž usiluje o lidskou duši - to je výjev, který je většině z nás blízký především díky pohádkám. Jedná se ale skutečně pouze o věci smyšlené? Rozhovor s bývalým exorcistou  P. Vojtěchem Kodetem ukazuje, že tomu tak není.

celý článek


Neslevujme z požadavků, ale projevujme víc lásky!

Neslevujme z požadavků, ale projevujme víc lásky!

Vydání: 9, 27.2.2007

Církev vybízí k budování vztahů postavených na úctě a vzájemném respektuMoralizovat nad dnešní běžnou praxí mnoha mladých lidí, kteří již dávno předtím, než vstoupí do manželství, spolu sdílejí domácnost, se může zdát jako naříkání nad rozlitým mlékem. Pro církev je tato praxe nepřijatelná, protože sexuální život má své legitimní místo až v manželství. Mnozí mladí lidé mají ale také jasno: je to přirozené a není co řešit. Pozice církve je nezajímá nebo budí pousmání.

celý článek


Volné partnerství není bezpečnou cestou

Volné partnerství není bezpečnou cestou

Vydání: 9, 27.2.2007, Autor: Václav Štaud

Za krátké zpříjemnění mohou lidé zaplatit vysokou cenu – celoživotní vztahové problémyBěhem posledních desetiletí je naše společnost stavěna před stále nové etické otazníky. Lidé se s odvoláním na právo svobody znovu odchylují od zásad, jimž my křesťané říkáme Boží řád. Přestávají respektovat hodnoty prověřené staletími a moudrostí národů. Také nesezdané soužití je problém, který v zemích západní části Evropy sílí už dlouhou dobu a pozvolna se zabydluje i u nás. Kriticky ubývá svateb a zejména mladí lidé stále více žijí ve volných svazcích. Jejich situaci kriticky hodnotí nejen církev. Erozí civilizačních hodnot se zabývají i další odborníci především z řad sociologů, psychologů nebo ekonomů. Jsou prováděny náročné výzkumy a vědecká pracoviště situaci vyhodnocují. O tématu hovoříme s ředitelem Národního centra pro rodinu, psychologem Josefem Zemanem.

celý článek


Když se řekne půst...

Když se řekne půst...

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Marie Lindrová

Nejdůležitější je naše motivace, svobodné rozhodnutí a modlitbaCo si pod slovem půst představujeme, jak se k němu v dnešní době stavíme a co od něj očekáváme? Na tyto otázky jsme se zeptali P. Vojtěcha Kodeta OCarm.

celý článek


Klobáska pro Hospodina

Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: Max Kašparů

Slyším-li slovo půst, vzpomenu si na nápis z jednoho hřbitovního pomníku, kde stálo: Vše odešlo, jen stopy vzpomínek nám zůstaly. A proč ona souvislost s náhrobním nápisem? Pokaždé mne totiž napadá parafráze: Obsah postu jest pryč, jen pojem samotný nám zůstává.

celý článek
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay