Téma

Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

Maří Magdaléna by se hodných katolíků bála

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

S P. Františkem Líznou o tom, že její příběh známe už dva tisíce let, dodnes ale váháme s jeho přijetím Jezuita František Lízna je kněz, který se nejraději věnuje lidem na okraji společnosti. Sám byl čtyřikrát z politických důvodů vězněn. Signatář Charty 77, držitel Ceny Františka Kriegla „za obětovavou práci s odsouzenými“ a řádu TGM „za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva“. Působí ve farnosti Vyšehorky poblíž věznice Mírov, má romské občanství.

celý článek


Milá hra o nejzbožnější tvář

Milá hra o nejzbožnější tvář

Vydání: 33, 14.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

Nejde o to, jací jsme uvnitř, ale jak se dovedeme chovat Také si někdy v kostele připadáte jak na předváděcím molu? Zvláště na vesnicích - v místech, kde se farníci dobře znají, se nedělní mše svatá může stát malou společenskou promenádou. Vzájemně si hodnotíme nejen oblečení, pozornost, docházku, ale divíme se i nad přítomností druhých („co ten tady dělá“). O darebném chování davu lidu kostelního hovoříme s psychiatrem a jáhnem Maxem Kašparů.

celý článek


O nevidomých koluje mnoho mýtů

O nevidomých koluje mnoho mýtů

Vydání: 32, 6.8.2007

Pravda ale je, že děti se se svým handicapem vyrovnávají jinak než dospělíPro většinu čtenářů nepředstavuje čtení těchto řádků žádný problém. Žádné luštění jednotlivých znaků, ale rychlý proces, hltavé vnímání celých slov. Co všechno však víme o těch, kteří si tato písmena nepřečtou tak lehce jako my?

celý článek


Braillovo písmo je i na dóze se solí

Braillovo písmo je i na dóze se solí

Vydání: 32, 6.8.2007

Též nevidomý může vařit, číst, pracovat s počítačem nebo řídit autoVětšina z nás podobnou situaci zažila: setkáme se s nevidomým a najednou nevíme, jak se chovat, co říci. Cítíme směsici ostychu, respektu a zároveň jakéhosi provinění – za to, že my vidíme, a ten druhý ne. O tom, jak to cítí nevidomí a jak se jim s námi žije, hovoří Jan Příborský, ředitel Tyflocentra Olomouc.

celý článek


Zednáři a církev jako oheň a voda

Zednáři a církev jako oheň a voda

Vydání: 31, 31.7.2007, Autor: Jan Paulas

O tom, co je hlavním problémem ve vztahu církve a svobodného zednářství, s historikem Jaroslavem ŠebkemVztah katolické církve a svobodných zednářů byl od počátku velmi napjatý a nesmiřitelný. Proč tomu tak bylo? Zeptali jsme se historika Jaroslava Šebka.

celý článek


Utajené hry dospělých mužů

Utajené hry dospělých mužů

Vydání: 31, 31.7.2007, Autor: Jan Paulas

O českém zednářství s historičkou Janou ČechurovouTematika svobodného zednářství je v širší veřejnosti dodnes spojena s mnoha nehistorickými představami a mýty. Zčásti je tomu tak proto, že zednářství přísluší k tajným společnostem a byly s ním spojovány nejrůznější spiklenecké teorie. O zednářství především v českých zemích si povídáme s historičkou Janou Čechurovou, autorkou knihy Čeští svobodní zednáři ve XX. století (Libri 2002), která patří k nejserióznějším pracím, jež u nás na toto téma vyšly.

celý článek


Zlobidla a neposedové do kostela patří

Vydání: 30, 24.7.2007

Anketa o dobré účasti dětí na bohoslužbě z pohledu jiných církví1) Jak řešíte problémy se zlobením dětí na bohoslužbě?2) Jaké konkrétní aktivity připravujete pro děti ve své farnosti?

celý článek


Nezapomeňte se Boha dotazovat

Nezapomeňte se Boha dotazovat

Vydání: 30, 24.7.2007

Tři rady zkušeného rodiče, jak vychovat z dítěte křesťanaJsem otcem tří dětí, které mají již své rodiny a naším (zejména manželčiným) prostřednictvím přijaly Bohem nabízený dar víry: ten ve svém prostředí dále rozvíjejí, aby i jejich děti žily jako křesťané. Tak by se jednou větou a jedním dechem dal vyjádřit nesmírně složitý a přitom velice křehký proces, jímž je předávání víry dětem. Termínu „výchova“ bych se rád vyhnul, neboť jsem přesvědčen, že s manželkou bychom na tento úkol sami vůbec nestačili.

celý článek


Číhošť: křížek se pohnul několikrát

Číhošť: křížek se pohnul několikrát

Vydání: 29, 17.7.2007, Autor: Aleš Palán

Jméno Josefa Toufara zůstane navždy spjato s Číhoští, místem jeho posledního působiště. Když za svým farářem po mši svaté přišli v adventu 1949 farníci, že se mu za zády pohnul na oltáři křížek, zprvu jim ani nevěřil. „Já nevím, nic jsem neviděl,“ říkal.

celý článek


Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Tábořit nelze v bílých rukavičkách

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Michaela Straková

Skautské tábory jsou hrou na životJiž přes patnáct let jezdí děti ze Zlína trávit prázdniny do malé vesničky Lidečko, která leží v prostředí Vizovických vrchů. Každým rokem tu na zelené louce mezi lesy doslova „vyrostou“ dvě skautská tábořiště. Spousta programu, hry, nové dovednosti a nesčetné množství zážitků – to všechno na děti čeká. Málokdo však ví, co je třeba udělat předtím, než si táborníci poprvé vyvěsí vlajku na stožáru a zazpívají skautskou hymnu…

celý článek


Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Chycená ryba může trumfnout i Akropolis

Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Za hranice všedních dnů s psychologem Petrem Šmolkou Naplánovat dnešním dětem prázdniny tak, aby se nenudily, opravdově se vydováděly, třeba se i něco naučily a taky si odpočinuly, se zdá být doslova nadlidským výkonem. Následující rozhovor s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze ukazuje, že tomu tak vždycky být nemusí:

celý článek


Schopný pastýř dobře zná sám sebe

Schopný pastýř dobře zná sám sebe

Vydání: 25, 19.6.2007

Rozhovor s rakouským jezuitou a psychologem P. Josefem Maurederem S určitými předpoklady vést druhé lidi se člověk sice už rodí, ale dobrým duchovním pastýřem se během svého života teprve stává. Jak? Poznáním sama sebe, vymezením si hranic, přiznáním svých slabostí a uvědoměním si nutnosti vlastního duchovního vedení, tvrdí P. Josef Maureder. Zeptali jsme se jej na správné prožívání duchovního povolání.

celý článek
Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay