Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Karolína Peroutková
S P. Františkem Líznou o tom, že její příběh známe už dva tisíce let, dodnes ale váháme s jeho přijetím
Jezuita František Lízna je kněz, který se nejraději věnuje lidem na okraji společnosti. Sám byl čtyřikrát z politických důvodů vězněn. Signatář Charty 77, držitel Ceny Františka Kriegla „za obětovavou práci s odsouzenými“ a řádu TGM „za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva“. Působí ve farnosti Vyšehorky poblíž věznice Mírov, má romské občanství.
celý článek
|
Vydání: 33, 14.8.2007, Autor: Karolína Peroutková
Nejde o to, jací jsme uvnitř, ale jak se dovedeme chovat Také si někdy v kostele připadáte jak na předváděcím molu? Zvláště na vesnicích - v místech, kde se farníci dobře znají, se nedělní mše svatá může stát malou společenskou promenádou. Vzájemně si hodnotíme nejen oblečení, pozornost, docházku, ale divíme se i nad přítomností druhých („co ten tady dělá“). O darebném chování davu lidu kostelního hovoříme s psychiatrem a jáhnem Maxem Kašparů.
celý článek
Vydání: 32, 6.8.2007
Pravda ale je, že děti se se svým handicapem vyrovnávají jinak než dospělíPro většinu čtenářů nepředstavuje čtení těchto řádků žádný problém. Žádné luštění jednotlivých znaků, ale rychlý proces, hltavé vnímání celých slov. Co všechno však víme o těch, kteří si tato písmena nepřečtou tak lehce jako my?
celý článek
Vydání: 32, 6.8.2007
Též nevidomý může vařit, číst, pracovat s počítačem nebo řídit autoVětšina z nás podobnou situaci zažila: setkáme se s nevidomým a najednou nevíme, jak se chovat, co říci. Cítíme směsici ostychu, respektu a zároveň jakéhosi provinění – za to, že my vidíme, a ten druhý ne. O tom, jak to cítí nevidomí a jak se jim s námi žije, hovoří Jan Příborský, ředitel Tyflocentra Olomouc.
celý článek
Vydání: 31, 31.7.2007, Autor: Jan Paulas
O tom, co je hlavním problémem ve vztahu církve a svobodného zednářství, s historikem Jaroslavem ŠebkemVztah katolické církve a svobodných zednářů byl od počátku velmi napjatý a nesmiřitelný. Proč tomu tak bylo? Zeptali jsme se historika Jaroslava Šebka.
celý článek
Vydání: 31, 31.7.2007, Autor: Jan Paulas
O českém zednářství s historičkou Janou ČechurovouTematika svobodného zednářství je v širší veřejnosti dodnes spojena s mnoha nehistorickými představami a mýty. Zčásti je tomu tak proto, že zednářství přísluší k tajným společnostem a byly s ním spojovány nejrůznější spiklenecké teorie. O zednářství především v českých zemích si povídáme s historičkou Janou Čechurovou, autorkou knihy Čeští svobodní zednáři ve XX. století (Libri 2002), která patří k nejserióznějším pracím, jež u nás na toto téma vyšly.
celý článek
Vydání: 30, 24.7.2007
Anketa o dobré účasti dětí na bohoslužbě z pohledu jiných církví1) Jak řešíte problémy se zlobením dětí na bohoslužbě?2) Jaké konkrétní aktivity připravujete pro děti ve své farnosti?
celý článek
Vydání: 30, 24.7.2007
Tři rady zkušeného rodiče, jak vychovat z dítěte křesťanaJsem otcem tří dětí, které mají již své rodiny a naším (zejména manželčiným) prostřednictvím přijaly Bohem nabízený dar víry: ten ve svém prostředí dále rozvíjejí, aby i jejich děti žily jako křesťané. Tak by se jednou větou a jedním dechem dal vyjádřit nesmírně složitý a přitom velice křehký proces, jímž je předávání víry dětem. Termínu „výchova“ bych se rád vyhnul, neboť jsem přesvědčen, že s manželkou bychom na tento úkol sami vůbec nestačili.
celý článek
Vydání: 29, 17.7.2007, Autor: Aleš Palán
Jméno Josefa Toufara zůstane navždy spjato s Číhoští, místem jeho posledního působiště. Když za svým farářem po mši svaté přišli v adventu 1949 farníci, že se mu za zády pohnul na oltáři křížek, zprvu jim ani nevěřil. „Já nevím, nic jsem neviděl,“ říkal.
celý článek
Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Michaela Straková
Skautské tábory jsou hrou na životJiž přes patnáct let jezdí děti ze Zlína trávit prázdniny do malé vesničky Lidečko, která leží v prostředí Vizovických vrchů. Každým rokem tu na zelené louce mezi lesy doslova „vyrostou“ dvě skautská tábořiště. Spousta programu, hry, nové dovednosti a nesčetné množství zážitků – to všechno na děti čeká. Málokdo však ví, co je třeba udělat předtím, než si táborníci poprvé vyvěsí vlajku na stožáru a zazpívají skautskou hymnu…
celý článek
Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Za hranice všedních dnů s psychologem Petrem Šmolkou Naplánovat dnešním dětem prázdniny tak, aby se nenudily, opravdově se vydováděly, třeba se i něco naučily a taky si odpočinuly, se zdá být doslova nadlidským výkonem. Následující rozhovor s psychologem Petrem Šmolkou z Poradny pro rodinu v Praze ukazuje, že tomu tak vždycky být nemusí:
celý článek
Vydání: 25, 19.6.2007
Rozhovor s rakouským jezuitou a psychologem P. Josefem Maurederem S určitými předpoklady vést druhé lidi se člověk sice už rodí, ale dobrým duchovním pastýřem se během svého života teprve stává. Jak? Poznáním sama sebe, vymezením si hranic, přiznáním svých slabostí a uvědoměním si nutnosti vlastního duchovního vedení, tvrdí P. Josef Maureder. Zeptali jsme se jej na správné prožívání duchovního povolání.
celý článek