Téma

Těší se, až bude umět číst pohádky sestřičce

Těší se, až bude umět číst pohádky sestřičce

Vydání: 35, 29.8.2006, Autor: Václav Štaud

Jak budoucí prvňačka a její rodina prožívají přípravy na školní rok? Sedmiletá Magdalénka Matalová přišla otevřít domovní dveře sama. A pěkně pozdravila. Od začátku září už z ní totiž bude velká holka - školačka. Brněnská rodina Matalových nemá na rozhovor moc času, užívají si totiž plnými doušky poslední dny prázdnin a dovolené a právě vybalují. Vrátili se z farního tábora rodin na Vysočině a hned zítra si dvě starší děti odvezou na zbytek prázdnin dědeček s babičkou.

celý článek


Buldozery zbouraly půl Krabonoše

Buldozery zbouraly půl Krabonoše

Vydání: 34, 18.8.2006, Autor: Radek Čapek

Část obce měla smůlu, že byla moc blízko státních hranicNěkteré obce ležící na hranicích přestály čtyři desetiletí panování proletariátu bez zjevných architektonických jizev, jiné naopak zcela zanikly. Takových vsí, jako je Krabonoš v okrese Jindřichův Hradec, je minimum: menší část, která se nachází dál od hranic, zůstala zachována, většina ležící blíž Rakousku, byla zcela srovnána se zemí.

celý článek


Lidé odešli. Krajina za dráty zůstala

Lidé odešli. Krajina za dráty zůstala

Vydání: 34, 18.8.2006, Autor: Aleš Palán

Hraniční pásmo sahalo místy až 15 km do vnitrozemí V dubnu 1950 rozhodly orgány KSČ, že dosavadní ochrana státní hranice je nedostatečná. Bylo zřízeno tzv. hraniční pásmo, jehož hlavním smyslem bylo zabránit lidem v emigraci na Západ. Železná opona, jak ji formuloval W. Churchill, začala i u nás dostávat zcela konkrétní obrysy.

celý článek


Nejsem nikde pevně zakořeněněný

Nejsem nikde pevně zakořeněněný

Vydání: 33, 15.8.2006, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor s Josefem Dvořákem nejen o kočování s divadlemStěhování pro mnoho z nás představuje katastrofu. Asi každý zná lidové rčení „lepší je vyhořet než se vystěhovat“. Pro některé je ale pobyt mimo domov běžnou součástí života. Jak se na tuto problematiku dívá principál kočovné divadelní společnosti Josef Dvořák, který se svým divadlem mimo domov tráví deset až dvanáct dní v měsíci?

celý článek


Mladé rodiny na cestě mimo metropoli

Mladé rodiny na cestě mimo metropoli

Vydání: 33, 15.8.2006, Autor: Zuzana Burdová

Nejen středočeské farnosti povstávají z popelaUtváření domova předchází téměř pokaždé stěhování. A protože je to zkušenost opravdu všeobecná, má dopad i na život celých regionů. Jak se náš svět proměňuje, odráží možná nejvýrazněji Středočeský kraj, který zažívá nebývalý nárůst obyvatel dojíždějících za prací do Prahy.

celý článek


Maximum dobrého pro sebe i lidi kolem

Maximum dobrého pro sebe i lidi kolem

Vydání: 32, 7.8.2006, Autor: Matúš Demko

První motorkou otce Jana Böhma byl bicykl s nalezeným výfukem P. Jan Böhm spravuje čtyři farnosti s osmi kostely. Má rád běhání, fotbal, hokej, motorky. Letos zorganizoval setkání křesťanských motorkářů. Předtím, než se stal knězem, pracoval jako řidič náklaďáku a ošetřovatel. Bydlí ve Voticích, při faře postavil volejbalové hřiště a chystá se vybudovat vinný sklípek.

celý článek


O umění "dělat odpočinek"

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Max Kašparů

Všechno se musí umět, i odpočívat. V první řadě je potřeba pochopit, že odpočinek není nicnedělání. Lenošení je něco zcela jiného.

celý článek


Je jedno kde, důležité je s kým

Je jedno kde, důležité je s kým

Vydání: 31, 31.7.2006, Autor: Jan Paulas

O dovolené s moderátorkou a mezzosopranistkou Martinou KociánovouKdo sleduje večerní zprávy na TV Prima, ten její tvář dobře zná. Moderátorka hlavní zpravodajské relace Martina Kociánová patří k mediálně známým tvářím. Zeptal jsem se, nakolik jí tato popularita přijde vhod v čase odpočinku.

celý článek


Workoholik je v podstatě lenoch

Workoholik je v podstatě lenoch

Vydání: 30, 24.7.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Přehnaná píle totiž může být pouhým útěkem před skutečnými povinnostmiKdyž se řekne lenost, většinou se nám vybaví nicnedělání, lelkování či koukání do prázdna místo plnění povinností. Někdy také odkládání „na jindy“ či velmi pomalá aktivita. Možná však budete překvapeni, že lenost se může projevovat i horečnatou činností...

celý článek


Kořeny lidové zbožnosti

Kořeny lidové zbožnosti

Vydání: 29, 18.7.2006

Správný pohled na víru našich předků je důležitýSlovo „lidový“ bylo v době nedávno minulé chápáno téměř jako opak ke slovu „křesťanský“ a poukaz na lidové zvyky a tradice býval vítaným únikem od křesťanského poselství např. Vánoc či Velikonoc. Přitom křesťanství nejpozději od desátého století tvořilo pevnou součást života české společnosti, a její projevy a mentalitu tak významně a neodvolatelně ovlivnilo. S vedoucí Národopisného oddělení Národního muzea PhDr. Jiřinou Langhammerovou jsme si proto povídaly o tom, jaký je vlastně vztah lidové tradice k tradici církevní a kde hledat kořeny různých lidových zvyků a rituálů.

celý článek


Když církev chce peníze...

Když církev chce peníze...

Vydání: 28, 10.7.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Jedna ze stránek života italských věřícíchO tom, že italská církev toho pro své ovečky dělá hodně, nepochyboval téměř nikdo z námi oslovených Italů. Dřív nebo později ale většina našich hovorů nabrala stejný směr. Tématem „nářků“ byla církev a její vztah k penězům. Jedni měli na mysli rozhazovačné kněze žijící v luxusních vilách, druhým pak ležely v žaludku služby, za které si církev nechává zaplatit. Jelikož stesky tohoto druhu převažovaly, uvádíme dva konkrétní příběhy:

celý článek


Bulvární tisk dělá z církve fackovacího panáka

Bulvární tisk dělá z církve fackovacího panáka

Vydání: 25, 20.6.2006, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s Tomášem Halíkem o jeho vztahu k médiím

celý článek
Aktuální číslo 38 15. – 21. září 2020

Lesná se raduje z nového chrámu

Džbánek piva, koloběžka i miska horkého guláše jsou vyobrazeny vedle tradičních křesťanských symbolů na fasádě nového kostela v Brně na Lesné. Mají připomínat,…

celý článek


Světlo pro naši cestu životem

Asi každý máme tu knihu doma. Někteří na předním místě v knihovně, v pěkném provedení, jako novou. Jiným leží na dosah ruky nebo na nočním stolku už pěkně ohmataná.…

celý článek


Povzbudivé čtení na celý rok

Na knihkupecké pulty přichází nový Cyrilometodějský kalendář (CMK) na rok 2021. Co v něm naleznete, přibližuje jeho hlavní editor JAN PAULAS.

celý článek


Hledat Boží přítomnost ve světě

Biskup VÁCLAV MALÝ oslaví týden před svátkem sv. Václava své sedmdesáté narozeniny. Ačkoliv říká, že je slaví nerad, připomínáme je rozhovorem, v němž se ohlíží…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay