Vydání: 46, 10.11.2011, Autor: Jan Paulas
O Anežce Přemyslovně můžeme u nás hovořit s mnoha lidmi, ale málokdo o jejím životě a díle ví tolik, co kunsthistorička HELENA SOUKUPOVÁ, autorka nedávno vydané reprezentativní monografie o Anežském klášteře. Proto není od věci si s ní o svaté Anežce a klášteře, který založila, popovídat právě v předvečer výročí její kanonizace. 12. listopadu uplyne od této události již 22 let.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Aleš Palán
Tři malé světnice, pár vitrínek s fotografiemi a tiskovinami, na jejichž zhlédnutí ovšem průvodkyně nenechá návštěvníkům skoro žádný čas. Svůj předříkávaný komentář chce mít evidentně co nejdřív za sebou, expozici rychle zamknout a vrátit se k sobotní kávě. Její proslov obsahuje perly typu: „Kamarádil se s Boženou Němcovou a naučil ji česky.“ Vše je odbyto za necelou čtvrthodinku. Zhruba tak vypadá prohlídka rodného domku Karla Jaromíra Erbena ve východočeském Miletíně.
celý článek
Vydání: 45, 2.11.2011
Ke kulatému výročí jeho narození vydává Česká národní banka stříbrnou pětisetkorunu s jeho portrétem. Deset kreslířů nejmladší generace zase zpracovalo jeho nejznámější dílo jako komiks. Těžko si představit větší rozptyl – od oficiálního po alternativní.
celý článek
Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Jiří Macháně
Dnes žije v Praze, ale je bývalým generálním vikářem královéhradecké diecéze, v níž se živel moravský a český prolíná – stejně jako zbožnost nesoucí rysy obou církevních provincií. Byl také šéfem vojenských kaplanů, a poznal tak i vojáky z obou stran „katolických plic“ naší republiky. A navíc je třetím statutárním zástupcem církve v Česku a všímavým pozorovatelem života katolického společenství. Řeč je o P. TOMÁŠI HOLUBOVI, kterého jsme se ptali na rozdíly a styčné body života i zbožnosti Čech a Moravy, jak je zažil on sám.
celý článek
|
Vydání: 44, 26.10.2011, Autor: Marek Orko Vácha
Moravská církev je široká, jako je široká moravská zem. Pravda, víra na Moravě je občas smíchaná s pověrami, občas trochu s pohanstvím a je schopna do sebe vstřebat různé proudy a směry – fokolaríny, charismatiky, eucharistická bratrstva, Mariinu legii, Opus Dei, skrytou církev, neokatechumenát – a také biskupský sbor, kněžstvo i všechen vykoupený lid se neproblematicky skryje v její náruči. Český katolicismus je zásadovější, ostřejší, vyhrocenější, připraven se bít za svou věc a zemřít mučednickou smrtí s praporem v ruce. Moravský katolík je připraven též zemřít mučednickou smrtí, ale nedělá kolem toho tolik povyku a nezve k této příležitosti kameramany.
celý článek
|
Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Václav Štaud
Práce dobrovolníka jí nikdy nebyla cizí. „Dlouho jsem vedla děti ve skautské družině a tři roky trvala moje dobrovolná péče o mladistvé delikventy v občanském sdružení Ratolest. Cesta do Konga byla jen přirozeným vrcholem zájmu pomáhat potřebným,“ představuje se školní psycholožka z Brna IVANA CHATRNÁ.
celý článek
Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Marie Svatošová
Jedno z největších překvapení, které nás před téměř dvaceti lety čekalo na stáži v britských hospicích, byli dobrovolníci, hlavně jejich počty. Ty nám připomínaly čísla z oblasti astronomie. Dalším překvapením byla do detailů propracovaná organizace a metodika práce s dobrovolníky, protože to byl v té době u nás fenomén zcela neznámý.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Okolnosti a dopady tolerančního patentu se ukázaly být v naší zemi docela dobrodružné. A to nejen na katolické straně, ale i na té evangelické, jak v rozhovoru pro KT dokládá archivářka a evangelická teoložka EVA MELMUKOVÁ z Telče, autorka jedné z nemnoha knih na toto téma.
celý článek
Vydání: 42, 12.10.2011, Autor: Martin T. Zikmund
V polovině října uplyne 230 let od chvíle, kdy rakouský císař Josef II. vydal toleranční patent a katolictví v jeho dědičných zemích pozbylo pomyslného náboženského monopolu – přestože zůstalo náboženstvím hlavním a státem podporovaným. Tato skutečnost by mohla být jen historickou zajímavostí, kdyby se dnes otázka náboženské svobody neukazovala znovu žhavým tématem, a to zejména ve vztazích mezi křesťany a muslimy – v zemích, kde má většinu islám.
celý článek
Vydání: 41, 6.10.2011, Autor: Alena Scheinostová
Tyto čtyři zásady dala zakladatelka Matka Františka Lechnerová (1833–1894), rodačka z bavorského Edlingu, svým následovnicím v Kongregaci Dcer Božské lásky (FDC). Dnes se je sestry snaží uskutečňovat ve třech světadílech, dvanácti provinciích, devatenácti zemích světa – včetně Česka.
celý článek
Vydání: 41, 6.10.2011, Autor: Alena Scheinostová
Jula Ivanišević, Berchmana Leidenix, Krizina Bojanc, Antonija Fabjan, Bernadeta Banja. Od soboty 24. září se také k nim církev obrací jako k blahoslaveným: v bosenském Sarajevu tyto členky Kongregace Dcer Božské lásky, známé jako „drinské mučednice“, blahořečil zástupce Svatého otce kardinál Angelo Amato.
celý článek
Vydání: 40, 29.9.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Vatikánskými, německými a evropskými vlajkami vyzdobená metropole Německa přivítala minulý čtvtek před polednem bavorského rodáka, papeže Benedikta XVI.
celý článek