Vydání: 11, 14.3.2012, Autor: Jan Šedo
Stovky farností v Česku už řešily otázku: máme si vytvořit svůj farní web, nebo ho nepotřebujeme? Z počáteční nedůvěry postupně vyrostla řada skvělých projektů a vzorů, které se v řadě případů dále rozvíjejí a velmi dobře fungují. Církevní dokumenty i současný papež hovoří jasně: komunikujme se světem všemi způsoby.
celý článek
Vydání: 11, 14.3.2012, Autor: Tomáš Kutil
Internet je kromě své funkce komunikačního nástroje především obrovskou zásobárnou informací všeho druhu. Mnoha lidem přitom vytane na mysli především nevhodný obsah – nelegální hudba, filmy, pornografie… Ano, i to internet obsahuje, stejně tak je na něm ale možné nalézt řadu věcí, které mohou katolíkovi pomoci při prožívání a praktikování jeho víry.
celý článek
Vydání: 10, 7.3.2012, Autor: Aleš Palán
Třináct let byl jako převor želivského kláštera nejbližším spolupracovníkem Bohumila Víta Tajovského. Želivského opata přitom znal mnohem déle. Současný havlíčkobrodský vikář P. HROZNATA ADAMEC OPraem.
celý článek
Vydání: 9, 29.2.2012, Autor: Jan Paulas
Namísto poklidného řeholního života ve Vranově u Brna, obklopeného tichou přírodou, přijal P. PAVEL HAVLÁT před několika lety náročnou službu exorcisty. Při setkání s ním je ale vidět, že svého rozhodnutí nelituje. Je z něj totiž cítit radost z toho, že skrze Boží moc může mnoha lidem pomáhat od působení zla v jejich životech.
celý článek
Vydání: 8, 22.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund
Katolický týdeník se obrátil na dva z nových členů kardinálského sboru s následujícími otázkami:
1. Kterým obzvlášť naléhavým výzvám čelí římskokatolická církev ve druhém desetiletí 21. století?
2. Jak nahlížíte na pontifikát Benedikta XVI. z hlediska první otázky?
celý článek
|
Vydání: 8, 22.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund
Stojím při západu slunce u sousoší sv. Vojtěcha a Radima na slavníkovském hradišti v Libici a myslím na to, že příští den touto dobou už budu stát u kostela sv. Bartoloměje v Římě v kapli zasvěcené tomuto libickému rodákovi a prvnímu českému Evropanovi. Myslím přitom zároveň na pražského a nedávno ještě královéhradeckého biskupa Dominika Duku, který se o konání svatovojtěšských poutí i novén v Libici tak zasloužil a který bude nyní ve Věčném městě odměněn kardinálským biretem. I on už nyní patří mezi významné české Evropany a právě také kvůli němu hodlám vedle oficiálních slavností spojených s jeho jmenováním navštívit kapli sv. Vojtěcha v Římě. Bude to zkrátka taková má soukromá pouť od Cidliny k Tibeře.
celý článek
|
Vydání: 7, 15.2.2012, Autor: Aleš Palán
Po desetiletích strávených v Japonsku přijel na začátku devadesátých let do Československa právě proto, aby zde dával duchovní cvičení. Dodnes je oblíbeným exercitátorem. Filozof a někdejší děkan KTF UK P. LUDVÍK ARMBRUSTER.
celý článek
Vydání: 6, 7.2.2012, Autor: Václav Štaud
Marie Grabarczyková, pastorační asistentka ve Vidnavě, se po celý den, týden ani měsíc doslova nezastaví. „Už jako dospívající děvče jsem chtěla být prospěšná církvi. V 19 letech jsem se soukromě zasvětila Bohu a službě bližnímu. Od té doby se mé city nezměnily, ba naopak posílily. Jsem ráda, že mám tak širokou rodinu, které mohu obětovat svůj čas a sloužit,“ vypráví mladá žena.
celý článek
Vydání: 5, 1.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund
Na jedné straně se islám jeví jako militantní a nebezpečný. Obzvláště když z některých zemí a světových regionů pod pohrůžkami vytlačuje křesťany. Tento trend není nic, co by se slušelo podceňovat. Zejména z oblasti Blízkého východu odcházejí křesťané jinam, neboť už dále nesnesou žít pod neustálými ataky muslimských extremistů.
celý článek
Vydání: 5, 1.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund
„Ukaž mi, co nového přinesl Mohamed, a nalezneš tam pouze věci špatné a nelidské, jako je jeho rozkaz šířit jeho víru mečem“ – napsal jeden z nejvzdělanějších panovníků středověku, byzantský císař Manuel II. Paleolog (1350–1425). Nebyl z učenců, kteří by tvořili své spisy v ústraní praktického života. Naopak: takřka celý svůj život – nejen jako císař v Konstantinopoli, ale už předtím i jako vládce Soluně – strávil zoufalým bráněním svých držav před útočícími osmanskými Turky.
celý článek
|
Vydání: 4, 25.1.2012, Autor: Jiří Macháně
Minulou sobotu (21. ledna) uplynulo 150 let od smrti Boženy Němcové, spisovatelky, která – jak se shodují odborníci – zásadně změnila českou literaturu. My jsme se vypravili do míst, která se naopak za jedno a půl století prakticky nezměnila. Uprostřed ledna jsme zavítali do liduprázdného dějiště spisovatelčina nejslavnějšího příběhu: do Babiččina údolí. A do místní farnosti, kam Barbora Panklová značnou část svého života patřila a kde také pojala za chotě celníka Josefa Němce.
celý článek
Vydání: 3, 18.1.2012, Autor: Jiří Macháně
Po schválení zákona o majetkovém narovnání mezi státem a církvemi jsme hovořili s předsedou České biskupské konference, pražským arcibiskupem DOMINIKEM DUKOU, nejen o samotném narovnání, ale také o změnách, které – pokud zákon projde parlamentem - čekají církev a věřící.
celý článek