Druhý Vatikán jako nové letnice?
Vydání: 40, 2.10.2012
Za pár dnů, tedy už 11. října, uplyne padesát let od zahájení Druhého vatikánského koncilu, který se ve své době stal chtě nechtě zlomovou událostí.
![]() |
Vydání: 40, 2.10.2012
Za pár dnů, tedy už 11. října, uplyne padesát let od zahájení Druhého vatikánského koncilu, který se ve své době stal chtě nechtě zlomovou událostí.
![]() |
Vydání: 39, 27.9.2012, Autor: Alena Scheinostová
Sedmý den měsíce října církev slaví jako svátek Panny Marie Růžencové – na památku její pomoci křesťanům při námořní bitvě proti Turkům u Lepanta roku 1571. Po celý říjen se proto křesťanský svět se zvláštním zřetelem modlí růženec. S P. BernardEM JiříM ŠpačkEM OP se zamýšlíme nad původem i dnešním významem této modlitby.
![]() |
Vydání: 37, 13.9.2012, Autor: Štěpán Havlíček
Letos uplyne půlstoletí od svolání II. vatikánského koncilu, který měl zásadní vliv na úpravu liturgických prostor i podobu liturgie.
![]() |
Vydání: 36, 5.9.2012, Autor: Alois Křišťan
Před námi leží pět modelových situací ve farnosti. Upozorňuji však, že v konkrétních situacích vždy jednají konkrétní lidé a modelová situace není nikdy jednoduše přenositelná, tedy ani zodpověditelná univerzálně. Každý člověk je trochu jiný, každý člověk je trochu tajemstvím, není vypočitatelný nebo zaškatulkovatelný. V praxi je každá situace jiná.
![]() |
Vydání: 35, 29.8.2012, Autor: Jan Paulas
Je s podivem, že i když patřil k velkým českým osobnostem konce 19. a první poloviny 20. století, dodnes nemáme o opatu Zavoralovi žádnou knižní monografii. A tak jeho jediným solidním životopisem je diplomová práce Mgr. LENKY JEŘÁBKOVÉ „Strahovský opat Metoděj Jan Nepomuk Zavoral“, která však zatím nevyšla tiskem. Její autorka nicméně patří k největším znalcům Zavoralova života.
![]() |
Vydání: 34, 22.8.2012, Autor: Karolína Peroutková
V roli kazatele ukazuje cestu jiným, obdařen dary k duchovnímu povolání je doprovází. Jako pastýř své svěřence hlídá, jako rybář je loví. Na co bychom ale neměli zapomínat především: kněz je zároveň člověk. Pracuje, tvoří a měl by také odpočívat. Pěstovat vnitřní klid, který mu společně s dobrým duchovním životem přinesou třeba koníčky – velký pomocník při zápřahu v kněžské službě.
![]() |
Vydání: 32, 12.8.2012
Před sedmdesáti lety, 9. srpna 1942, byla zavražděna jedna z nejznámějších obětí holokaustu, Židovka, filozofka, konvertitka, karmelitka a mystička sv. Terezie Benedikta od Kříže – Edita Steinová, dnes spolupatronka Evropy.
![]() |
Vydání: 31, 1.8.2012, Autor: Aleš Palán
Francie je zemí, která je ke křesťanství poměrně vlažná. Přesto byl její nejpopulárnější osobností po mnoho desetiletí františkánský kněz. Tento člověk přitom nikdy neváhal jít proti proudu. Staral se o opovrhované bezdomovce, podporoval přistěhovalce ze severní Afriky i z dalších oblastí (a to včetně ilegálních), bojoval za právo sociálně slabých obsazovat prázdné domy či byty. Od narození Henriho Grouèse uplyne v těchto dnech sto let. Celý svět ho zná jako abbého Pierra.
![]() |
Vydání: 30, 23.7.2012, Autor: Jiří Prinz
Karel Engel patří k našim významným sportovním legendám. Sedminásobný mistr ČSSR v zápase, který stál mimo jiné i u zrodu československé kaskadérské školy, se jako zápasník–volnostylař zúčastnil i památných olympijských her v Mnichově v roce 1972. Dnes dvaasedmdesátiletého místopředsedu Českého klubu olympioniků jsme při příležitosti nadcházejících olympijských her v Londýně požádali o rozhovor, a to nejen o sportu.
![]() |
Vydání: 29, 18.7.2012, Autor: Tomáš Kutil
Brněnské výstaviště je teď už opět liduprázdné, člověk v něm potká maximálně technickou četu, která pomalu připravuje další veletrh. Ještě před pár dny ale bylo v jeho pavilonech pořádně živo. Na 6 000 křesťanů přijelo na další ročník Katolické charismatické konference a od čtvrtka do neděle spolu s přednášejícími rozebírali evangelijní příběh o marnotratném synu a zjišťovali, že „mají proč se veselit a radovat“.
![]() |
Vydání: 26, 1.7.2012, Autor: Tomáš Kutil
Odpočinek je příjemná záležitost, a pokud si ho dlouhodobě odříkáme, odnáší to nejen naše psychika, ale i tělesná schránka. Jak konkrétně tomu lze předcházet, vysvětluje fyzioterapeut PETR BITNAR z Fakultní nemocnice v Motole.
Vydání: 25, 23.6.2012
Praxe známá jako „společné uvažování nad Písmem“ (Scriptural Reasoning, SUP) se objevila před dvěma desetiletími v prostředí amerických univerzit. Židé, křesťané a muslimové se neformálně setkávají, aby společně četli ze svých svatých spisů – Tanachu, Nového zákona a Koránu – a uvažovali o nich.
V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…
Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.
Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…
Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |