Téma

Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Zajíc

„Z podivuhodných technických vynálezů, které zejména v dnešní době s Boží pomocí vyvinul lidský důmysl ze stvořených věcí, církev bere na vědomí a sleduje se zvláštním zájmem ty, které mají vztah především k lidskému duchu a které otevřely nové možnosti velmi snadného sdělování zpráv, myšlenek a pokynů všeho druhu. Mezi těmito vynálezy vynikají prostředky uzpůsobené tak, aby mohly zasáhnout a ovlivnit nejen jednotlivce, ale i masy a celou lidskou společnost. Je to tisk, film, rozhlas, televize a jiné; právem se tedy nazývají sdělovacími prostředky. Matka církev dobře ví, že tyto prostředky při správném používání prokazují lidstvu velké služby, neboť velmi přispívají k osvěžení a vzdělání ducha a k šíření i upevňování Božího království.“

celý článek


Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil

Představy o tom, jak média pracují, jsou často poměrně vzdálené tomu, co se v nich skutečně děje. Pro jejich správné pochopení je nutné alespoň tušit, jak to v jejich provozu chodí. Na Univerzitě Karlově se médiím věnuje celá katedra mediálních studií. V jejím čele stojí Barbara Köpplová.

celý článek


Tyhle kroky by musela udělat každá vláda

Vydání: 4, 18.1.2011

Martin Steiner je ekonomem Katolického týdeníku. Hovořili jsme spolu o dopadech ekonomické krize nejen na českou ekonomiku, ale i o tom, co tato situace znamená a bude znamenat pro občany státu.

celý článek


Vládní reforma: už to začalo

Vládní reforma: už to začalo

Vydání: 4, 18.1.2011, Autor: Aleš Palán

Někteří tomu říkají nezbytné vládní reformy s cílem ozdravění české ekonomiky. Jiní se smějí, že je to jen škrtforma, a kritizují, že peníze má vytáhnout hlavně z kapes těch chudých. Jedno je však jisté: před pár týdny, na začátku ledna letošního roku, to celé začalo.

celý článek


Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Spousta věcí jsou zakořeněné předsudky

Vydání: 3, 12.1.2011

Když přijdete do evangelického kostela, shledáte tu při bohoslužbě v naprosté většině případů faráře v černém taláru. A bohoslužba bude mít ráz poměrně vzdálený liturgii v katolickém kostele. Leč přestává to být pravidlem. Narazit můžete také na duchovního v bílé albě se štolou v barvě příslušného liturgického období a i samotný průběh bohoslužby zřejmě bude katolickému srdci bližší. Je nutné předeslat, že to u našich bratří evangelíků není hlavní proud nebo masivní trend. O tom, co je to Coena – evangelická liturgická iniciativa, jsme hovořili s jedním z jejích členů a příznivců, chrásteckým evangelickým farářem KARLEM ŠIMREM.

celý článek


S termínem "odloučení bratři" bych byl opatrný

S termínem "odloučení bratři" bych byl opatrný

Vydání: 3, 12.1.2011, Autor: Jiří Macháně

Leden je měsíc, v němž si připomínáme Pannu Marii, matku jednoty křesťanů. Toto období začíná tradiční novoroční ekumenickou slavností představitelů křesťanských církví v ČR, následuje Alianční týden modliteb (9. – 16. ledna) a vrcholem bývá blížící se Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. – 25. ledna). Nacházíme se tedy v čase, kdy se mysl i modlitby nemalé části křesťanstva obracejí k Bohu ve snaze nalézt ztracenou jednotu. Další části církve Kristovy je rozdělení křesťanů zcela lhostejné. Nejen o tom jsme na počátku „ekumenického ledna“ hovořili s biskupem FRANTIŠKEM RADKOVSKÝM, který má ekumenismus v rámci České biskupské konference na starosti.

celý článek


Nechte toho přezouvání a pojďte povídat

Nechte toho přezouvání a pojďte povídat

Vydání: 2, 4.1.2011, Autor: Alois Volkman

Branka bývala vždycky otevřena a domovní dveře většinou v pátek. Hned za brankou stávala hlošina úzkolistá, druh olivy, za léta nachýlená nad vchod. Po schodech do prvního patra, od podzimu do jara, stoupaly květináče, květníky a kořenáče azalek, fialek, břečťanů, klivií a filodendronů. A vždycky mě předběhly a byly nahoře dřív než já.

celý článek


Smlčí-li pravdu spisovatel, lže...

Smlčí-li pravdu spisovatel, lže...

Vydání: 2, 4.1.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Jeho pohřeb v půli ledna 1986 hrozil přerůst v protikomunistickou manifestaci, a proto ho státní orgány sešněrovaly, jak se dalo. Státní rozloučení se konalo v Rudolfinu, církevní v břevnovské bazilice sv. Markéty a v rodinném kruhu pak ještě u rodinné hrobky v Kralupech nad Vltavou. Ve všech třech případech byla státní i veřejná bezpečnost v pohotovosti. Proč měl po zuby ozbrojený komunistický režim strach ze starého básníka?

celý článek


V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

V církevních nemocnicích pečují o tělo i o duši

Vydání: 1, 29.12.2010, Autor: Jiří Gračka

Ze tří církevních nemocnic, které v naší zemi existují, se hned dvě nacházejí ve Zlínském kraji: v Kroměříži a ve Vizovicích. Čím jsou mezi ostatními zdravotnickými zařízeními specifické? A jak se jich dotýkají problémy, které dnes hýbou českým zdravotnictvím i celou společností?

celý článek


Obchod může být i místem podání pomocné ruky

Obchod může být i místem podání pomocné ruky

Vydání: 50, 8.12.2010, Autor: Václav Štaud

Někdo má předvánoční shánění dárků rád, pro jiného je tato činnost trestem, černou můrou. Najdou se však obchody, kde může být pohlazena každá duše. Vypravili jsme se za nimi do centra Brna, do stínu štíhlých věží petrovské katedrály.

celý článek


Pionýr: pokus o socialistický skauting

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jiří Prinz

Komunistická strana bezprostředně po uchopení moci v únoru 1948 usilovala o ovládnutí všech oblastí společenského života. Stranou jejího zájmu nezůstala ani mládež. Zatímco učně a středoškoláky svěřila strana do péče ČSM (později SSM), pro děti na základních školách vytvořila organizaci zvanou Pionýr.

celý článek


Totalitní režimy sázely na mládež

Totalitní režimy sázely na mládež

Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Jaroslav Šebek

Zejména po první světové válce se stáváme prakticky v celé Evropě svědky zajímavého fenoménu – prudce se rozvíjejícího kultu mládí. Tradiční představy o mladé generaci, která bude ochotně naslouchat radám zkušenějších, braly za své a řada mladých si chtěla budovat vlastní svět a vlastní formu života. Tyto představy byly většinou na hony vzdálené křesťanství. Tím spíš a tím více se snažily totalitní ideologie mladé lidi infiltrovat a získat na svou stranu – a ideálům křesťanství je naopak co nejvíce vzdálit. Jedním z výrazů tohoto trendu bylo i utváření sítě organizací, jež se pokoušely mladé lidi podchycovat a formovat. V rámci této tematické dvoustrany chceme představit zejména jednu z nejmladších – Socialistický svaz mládeže, od jehož založení uplynulo neslavné čtyřicáté výročí. Na úvod se však vydejme proti proudu času…

celý článek
Aktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay