Téma

Osvětim: místo dodnes poznamenané

Osvětim: místo dodnes poznamenané

Vydání: 13, 24.3.2011, Autor: Aleš Palán

Světoznámý psychiatr Viktor Emanuel Frankl hovoří o tom, že každé zlo, kterému je člověk v určitém okamžiku vystaven, vnímá jako zlo absolutní. To, nad čím by jiný mávl rukou, je pro něj křížem, který už nedokáže unést.

celý článek


Zboříme hradby Jericha, odpustíme staré křivdy

Zboříme hradby Jericha, odpustíme staré křivdy

Vydání: 12, 16.3.2011, Autor: Václav Štaud

Brzy tomu bude 60 let, co Olešnice na Moravě prožívala svoji velkou křížovou cestu bolesti a strachu. Po období procesů s „velkými protistátními spiklenci“ tehdy přicházely na řadu další skupiny nepřátel režimu: klérus, hrdinové západních front, živnostníci a odpůrci kolektivizace vesnic. Právě v Olešnici se v roce 1953 uskutečnil jeden z monstrózních procesů s „venkovskými kulaky“.

celý článek


Půst je také zdravá věc

Vydání: 11, 10.3.2011, Autor: Věra Stejskalová

Křesťanský půst spadá do konce zimy a začátku jara, tedy do období, v němž má člověk každopádně změnit svůj jídelníček – i kvůli svému zdraví.

celý článek


Půst jako cesta k duchovní zralosti

Půst jako cesta k duchovní zralosti

Vydání: 11, 10.3.2011, Autor: Martin T. Zikmund

„Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne,“ říká Ježíš svým učedníkům. Jako by to však byla řeč z jiného světa, než ve kterém žijeme my. Kdo si totiž dnes chce získat „učedníky“, či spíše hlasy nebo popularitu, slibuje hory doly. A dělá to přesně naopak než Pán.

celý článek


Má Bůh smysl pro humor? Na čem je to vidět?

Vydání: 10, 2.3.2011, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Ono hodně záleží na tom, co se myslí slovem humor. Bůh určitě smysl pro humor má, není to ovšem humor ve smyslu zabíjení času a plytké zábavy. Jeho humor je projev moudrosti, milosrdenství, otcovské starostlivosti o naše maličkosti. Takový humor je určitá filozofie, mentalita, která úzce souvisí s pravou pokorou, se schopností vyjít ze sebe, překročit sám sebe. Humor je ona lehkost nekonečné moci, která drží celý kosmos jako malé zrníčko mezi prsty a která se zároveň vyjevuje jako lehký závan větru, když se Eliáš krčí hrůzou v koutku jeskyně. Boží humor spočívá také v tom, že to, co se jeví jako Boží pošetilost, se nakonec ukazuje být neskonale moudřejší než každá pouze lidská chytrost (srv. 1 Kor 1,18–31).

celý článek


Kdo škádlí, rád má. Aneb: zbavit přebytečné tonáže

Kdo škádlí, rád má. Aneb: zbavit přebytečné tonáže

Vydání: 10, 2.3.2011, Autor: Jiří Macháně

Připravit tematickou dvoustranu o vtipálcích a humoru z prostředí naší matky církve není zas až tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Ne že by byla o „církevní“ vtipálky nouze, ale jedná se o žertování specifické, které vyřčeno v konkrétní společnosti vyzní nesmírně legračně – leč stránky novin je namnoze neunesou. Nikoliv proto, že by to byly vtipy neslušné, nýbrž proto, že znějí vtipně právě jen pro konkrétní okruh posluchačů či právě a pouze v některém společenství. Pročež, jak říká v rozhovoru jáhen MAX KAŠPARŮ, je nám třeba humoru, který rozechvěje bránici, nikoliv stud, a nevzbudí zbytečné pohoršení. Něco si o vtipech, humoru, veselí i radosti povídáme nejen s ním, ale tématem provedou čtenáře i další osoby k tomu povolané.

celý článek


Král lidumil, nebo krutý jako Nero?

Král lidumil, nebo krutý jako Nero?

Vydání: 9, 23.2.2011, Autor: Jan Paulas

Jeho otec, římský císař Karel IV., je považován za velkého evropského panovníka a jednoho z největších Čechů vůbec. Jako prvorozený syn měl jít v jeho šlépějích, ale to se mu moc nepodařilo. Římský a český král Václav IV., od jehož narození uplyne 26. února 650 let, je vnímán jako rozporuplná postava. S naším předním znalcem jeho života, historikem PETREM Čornejem, se snažíme nahlédnout tohoto panovníka jinak než černobíle.

celý článek


Kde je přítomna láska, tam je i Ježíš

Kde je přítomna láska, tam je i Ježíš

Vydání: 8, 16.2.2011

VLADIMÍR SUCHÁNEK působí jako docent na katedře divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. Pod mnoha snímky je podepsán jako režisér, autor námětu, scenárista, dramaturg, kameraman, zvukař, ba i střihač. Jeho snímky nesou pečeť křesťanství. Dost důvodů, abychom se na něho obrátili s otázkami, jak by měl Kristus na filmovém plátně vypadat, jak obvykle vypadá, a především je-li možné – když byl Ježíš Bůh i člověk – aby ho někdo dobře zahrál?

celý článek


Každý si Ježíše Krista představuje po svém

Každý si Ježíše Krista představuje po svém

Vydání: 8, 16.2.2011

„Kdyby ses chtěla jít do kina podívat na film o Ježíšovi, jak bys čekala, že bude vypadat?“ zeptala jsem se své čtrnáctileté dcery. „Já nevím, to přece nikdo neví. A navíc si ho asi každý představuje po svém, takže to nejde natočit, aby odpovídal představám všech,“ zněla odpověď. „Určitě měl pohlednou tvář, vždyť si vzpomeň na Turínské plátno, všechny ty staré obrazy. Někdo si kdysi pamatoval, jak vypadal, někdo další k tomu později asi něco přidal, takže na těch obrazech je to snad pravdivé,“ přidala se do debaty babička. „Ježíš? Ne Ježíšek?“ zvedl hlavu od výkresu šestiletý syn. „Ten nám nosí dárky o Vánocích. A je taky v Andělovi Páně. Tam vypadá jako normální kluk, zapomíná bačkůrky jako já. A vypadá trochu jako Marťa ze školky.“

celý článek


Práce Jakuba Demla: mnohdy průkopnické, vždy specifické

Práce Jakuba Demla: mnohdy průkopnické, vždy specifické

Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Aleš Palán

Půl století je doba, za kterou stihne mnohé literární dílo spolehlivě zapadat prachem. Existuje uzavřeno ve zdech univerzitních knihoven, snad se s ním studenti setkávají i v učebnicích, ale není už dávno živé, natož burcující. Literární odkaz Jakuba Demla do této šablony nezapadá. Tento literát a katolický kněz se ostatně měřítkům a konvencím vymykal už za svého života. Snad právě proto může jeho práce přinášet útěchu a znepokojení i po tak dlouhé době. Jakub Deml zemřel před padesáti lety 10. února 1961 v třebíčské nemocnici.

celý článek


Abychom Pánu moc nepřekáželi

Abychom Pánu moc nepřekáželi

Vydání: 6, 3.2.2011, Autor: Alena Scheinostová

Ani kreativní večery, ani rekolekce pro ženy či společná četba z Velké Terezie, a dokonce ani „Přehlídka řeholníků“ – cyklus večerních setkání, při nichž se osobně představují jednotlivé řeholní rodiny: žádný z těchto hojně navštěvovaných programů na pražském Karmelu Edith Steinové není zamýšlen jako „reklamní“ či „náborová“ akce. „Na druhé straně – když se takhle někdo ‚chytí‘, proč ne,“ poznamenává sestra Denisa Červenková. „Ačkoli jsme zatím víc účastnic úspěšně provdaly, než je inspirovaly ke vstupu do kláštera.“

celý článek


Řeholníci netvoří druhou církev

Řeholníci netvoří druhou církev

Vydání: 6, 3.2.2011, Autor: Alena Scheinostová

Již popatnácté si letos o svátku Uvedení Páně do chrámu připomeneme Světový den zasvěceného života. Ten má podle přání svého ustanovitele Jana Pavla II. vyzdvihnout přínos řeholí pro celou církev a zasvěceným ženám a mužům připomenout podstatu jejich životní volby. V rozhovoru s předsedou Konference vyšších představených mužských řeholí v České republice P. MICHAELEM POJEZDNÝM, který je zároveň strahovským opatem, se ohlížíme za uplynulými dvěma dekádami svobody a všímáme si i praktických ohledů a problémů života v řádu.

celý článek
Aktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay