Téma

Grafická představa Dobrého díla? Práce Michaela Floriana

Grafická představa Dobrého díla? Práce Michaela Floriana

Vydání: 25, 15.6.2011, Autor: Aleš Palán

Žijeme v době, která preferuje vizuální sdělení. Snad všechno má svoji značku, logo, svůj design. Jednotný „vizuál“ dnes člověk spojuje s některými záležitostmi i zpětně, přiřazuje je k nim, aby se mu staly srozumitelnějšími. Svou vizuální, téměř kanonizovanou podobu má dnes i Dobré dílo, ten jedinečný nakladatelský počin Josefa Floriana ze Staré Říše na Moravě.

celý článek


Duch Svatý to s námi nemá jednoduché

Vydání: 24, 6.6.2011

Víru v Ducha Svatého vyznáváme každou neděli při vyznání víry během mše sv. Z četby Písma i poslechu kázání navíc víme, že Duch vane, kam chce, a nikdo ho nemůže uchopit ani jím manipulovat. Snad o to víc se ale potřebujeme s druhými sdílet o jeho působení – a to jak v osobní rovině, tak v životech našich farností a společenství víry. Několik otázek na toto téma jsme proto položili pastorálnímu teologovi P. Aleši Opatrnému z Katolické teologické fakulty UK.

celý článek


Roznětkou duchovní obnovy byly obě válečné katastrofy

Roznětkou duchovní obnovy byly obě válečné katastrofy

Vydání: 24, 6.6.2011, Autor: Jaroslav Šebek

Že katolická církev nezůstala nehybná a nezměnila se ve skanzen zašlých časů, o tom zcela zvláštním způsobem svědčí i nová duchovní hnutí, která se v církvi 20. století rozmnožila jak houby po dešti. Jejich novost ve vztahu k minulosti je patrná na první pohled: jejich nositeli se stali především laici, kteří do té doby hráli v církvi tak trochu druhé housle, neboť na biblické učení o všeobecném kněžství se po dlouhá staletí pozapomnělo.

celý článek


Bez ohně Ducha by církev vychladla

Bez ohně Ducha by církev vychladla

Vydání: 24, 6.6.2011, Autor: Martin T. Zikmund

„Plamen Ducha nezhášejte!“ (1 Te 5,19). Tuto výzvu apoštola Pavla najdeme v jeho první epištole, která je vlastně nejranějším novozákonním spisem vůbec. A je to poznat: z celé epištoly sálá intenzivní očekávání druhého příchodu Kristova.

celý článek


Spravedlivému je všechno k prospěchu

Spravedlivému je všechno k prospěchu

Vydání: 23, 1.6.2011

Několik dní po slavné velehradské pouti v květnu 1968, kdy se poprvé na veřejnosti po dlouhých letech útlaku objevili i tajně vysvěcení biskupové a představení řeholních řádů, vyšel na stránkách Katolických novin (22/1968) rozhovor s tajně vysvěceným biskupem Karlem Otčenáškem pod názvem „K vzájemnému sblížení a společné práci“. Přinášíme jeho podstatnou část:

celý článek


Zemřel tichounce, spokojeně a klidně

Zemřel tichounce, spokojeně a klidně

Vydání: 23, 1.6.2011

Už cestou do druhého patra královéhradecké biskupské rezidence shledá návštěvník upozornění, že vstupuje do soukromí obyvatel domu. Přijímáme totiž pozvání tam, kde strávil poslední roky svého života arcibiskup Karel Otčenášek. Setkáváme se s těmi, které mu věnovaly po léta péči – se „sestřičkami z Rokole“, tedy s řeholnicemi ze známého poutního místa na východě Čech.

celý článek


Pohled psychologa: Proč nevstupují lidé do manželství

Vydání: 22, 26.5.2011, Autor: Jakub Hučín

Odklon od instituce manželství je téma (nejen) v katolických kruzích velmi často probírané. Mluví o něm odborníci, spekulují laici – ono se to totiž týká každodenního života bezpočtu mladých i starších párů a jejich rodin. V současnosti jde v celé západní společnosti o tak rozšířený a komplexní jev, že se s ním rozhodně nelze vyrovnat na dvou novinových stranách. Ambicí tohoto textu je pokusit se alespoň trochu nahlédnout do prožívání mužů a žen, kteří spolu žijí, aniž uzavřeli manželství.

celý článek


Pohled sociologa: Život bez manželství je dán vývojem společnosti

Pohled sociologa: Život bez manželství je dán vývojem společnosti

Vydání: 22, 26.5.2011, Autor: Jan Spousta

Jak ukazují výše zmíněné výzkumy, popularita manželství (i jeho trvanlivost) trvale klesá. Mnohé dvojice nechtějí manželství uzavřít, jiné do něho vstupují až po dlouhé době soužití – někdy jim na svatbě jako družičky poslouží jejich děti. A pokud se manželství uzavře, jeho stabilita nebývá valná: zatímco před sto lety se rozpadal zlomek manželských svazků, potažmo rodin, dnes se odhaduje, že v Česku téměř každé druhé nově uzavřené manželství skončí rozvodem.

celý článek


Italové byli překvapeni naším duchovním bohatstvím

Vydání: 21, 17.5.2011, Autor: Václav Štaud

Hlavní světové církevní památky ročně navštíví kolem 330 milionů turistů, kteří tak utratí na 18 miliard dolarů. Mezi přední destinace v tomto smyslu patří Itálie, Francie, Izrael a v poslední době i Polsko. Církevní turistika představuje ostatně jednu z nejstarších forem cestování a přitom se stále dynamicky rozvíjí.

celý článek


Kostel svému městu ostudu neudělá

Kostel svému městu ostudu neudělá

Vydání: 21, 17.5.2011, Autor: Václav Štaud

Na počátku května se na Zlínsku již potřetí rozběhla akce, která svým rozsahem nemá v naší vlasti obdobu. Pod názvem Otevřené brány turistům nabízí snadný vstup do vybraných chrámů, kde je navíc čeká průvodce s odborným výkladem. Letos se do projektu zapojilo už 21 farních nebo klášterních památek na Slovácku, Valašsku a části Hané. A důležité je, že za jejich prohlídku nezaplatí návštěvník ani korunu.

celý článek


Jeho umučení bylo dvojnásobným zločinem

Jeho umučení bylo dvojnásobným zločinem

Vydání: 20, 10.5.2011, Autor: Jan Paulas

Kniha Marie Bohuňovské Zaváté šlépěje – osud sochaře Šlezingera je neobyčejně působivá a zároveň průkopnická. Půl století byly totiž stopy tohoto sochaře doslova zaváty, ale autorce se díky ne- uvěřitelné zaujatosti pro věc (ostatně knihu vydala vlastním nákladem) podařilo jméno Jaroslava Šlezingera znovu „objevit“ a upozornit na ně širokou veřejnost. Vedle její knihy vznikl o sochaři i dokument a jeho životní příběh přibližuje též putovní výstava – ta je nyní k vidění do 29. května v jeho rodné Jemnici.

celý článek


Sochař, který byl určen k likvidaci

Vydání: 20, 10.5.2011, Autor: Jan Paulas

Jednoho dne v roce 1949 měli řeholníci v minoritském klášteře v ulici Matky Boží v Jihlavě neobvyklou návštěvu. Byl to místní sochař Jaroslav Šlezinger a přišel s prosbou o úkryt. Nikoliv pro sebe, nýbrž pro svou sochu sv. Václava. Sochař už tušil, že jeho dny jsou sečteny, a nechtěl, aby český patron padl do rukou „pracujícího lidu“.

celý článek
Aktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay