Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Když se dítě či rodič „nevyvede“
Krátké telefonické dialogy. Pravdivé. Stejně jako jsou pravdivé i následující rodinné příběhy. Jejich protagonisté jsou na rozcestí, začínají chápat, že nezvolili právě tu nejlepší cestu, ale na druhou stranu si nejsou jisti, zda mají dost síly a odvahy trasu změnit.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: KT KT
„Putujeme k Matce milosrdenství“, zpívá se v jedné staré poutní písni. Nikdy předtím neputovalo tolik poutníků najednou sem k Matce Boží do Mariazell. Nikdy předtím se tu nesešlo tolik národů střední Evropy. A nikdy předtím mezi sebou poutníci neuvítali tolik lidí zodpovědných za církev a stát...“
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie
Přestože se o naší zemi říká, že je ateistickým státem, v Rakousku to tak o víkendu nevypadalo. Čeština byla slyšet na každém kroku a někdy si člověk připadal, že je spíš na pouti někde u nás doma. S velkou pozorností se setkávali především ti, kdo náš stát reprezentovali krásou lidový krojů. V Mariazell byly vidět tradiční slavnostní oděvy ze Slovácka, Valašska i Brněnska.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Tomáš Zdechovský
Desetitisíce věřících zavítalo na největší středoevropskou pouť do Mariazell
Přes osmdesát tisíc lidí všech věkových kategorií se zúčastnilo ve dnech 21. - 23. května 2004 závěrečné pouti do rakouského městečka Mariazell. Tím vyvrcholila společná akce osmi biskupských konferencí nazvaná Středoevropské katolické dny.
celý článek
Vydání: 23, 2.9.2004, Autor: Josef Dolista
Vztah učitelské služby církve k demokracii
Téma demokratického uspořádání církve je složité, velmi diskutované, obšírné a promítají se sem rozmanité a protichůdné představy. Máme-li se zamyslet nad službou magisteria, pak je zapotřebí říci: Bohu díky, že tento úřad není pod tlakem veřejné diskuse a mínění lidu, ale že se jeho činnost odvíjí od autority zjevujícího se Boha.
celý článek
Vydání: 23, 2.9.2004, Autor: Jan Mazanec
Katolická církev je ve své podstatě budována hierarchicky, ovšem v některých oblastech a na některých úrovních jsou uplatněny demokratické principy. Zeptali jsme se, zda a kde by v církvi mohlo (či nemohlo) být demokratických principů uplatněno víc.
celý článek
Vydání: 23, 2.9.2004, Autor: Jan Mazanec
Jedna malá církevní nadsázka
Někteří věřící bědují nad tím, jak je v naší církvi málo demokracie. Jiní věřící se na zavádění demokratických prvků do života církve dívají úkosem. Odhlédněme na chvíli od specifického charakteru církve a zkusme si představit, co by se stalo, kdyby v církvi zcela převážili stoupenci jedné z těchto „skupin“. Píše se rok 2150...
celý článek
Vydání: 24, 2.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
Biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz je duchovním rádcem skautů. V této souvislosti jsme se ho ho zeptali, co všechno církev v této oblasti pro skauty dělá.
celý článek
Vydání: 24, 2.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
Ohlédnutí za téměř stoletými dějinami
Psalo se léto roku 1907, když se padesátiletý Angličan Robert Baden-Powell vydal na ostrov Brownsea s asi dvaceti chlapci, aby v praxi vyzkoušel své "zboží", jak ho zachytil v knize Skauting pro chlapce. Byl to program her pro mládež a Baden-Powell se nechal inspirovat knihou Svazek březové kůry amerického autora Setona, jenž vycházel ze zvyků lesních indiánů.
celý článek
Vydání: 24, 2.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
Více než devadesátiletá historie skautingu v našich zemích byla pohnutá - vždy, když se dostávaly ke slovu “totality”, byl zakázán. Ať už to bylo v době válečné, po nástupu komunismu v roce 1948 nebo po osmašedesátém roce, kdy přicházelo období normalizace. Svobodně se skauting mohl rozvinout opět až po listopadu ´89. I v době zákazu se však našlo dost lidí, kterým byla skautská myšlenka blízká a kteří se ji snažili nejrůznějšími způsoby uvádět do života.
celý článek
|
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Eduard Krumpolc
V nedávné době totality se u nás oficiálně tvrdilo, že veškerá hmota je věčná, a tedy nestvořená, a že nějaké „stvoření“ světa, živých tvorů i člověka patří do oblasti náboženských mýtů. Hmotný vesmír byl chápán jako nekonečný a věčný, to bylo základní dogma tzv. „vědeckého světového názoru“, totiž marxismu-leninismu. Jestliže někdo tento názor zpochybňoval, byl považován za zpátečníka, tmáře nebo revizionistu, ovlivněného buržoazní ideologií. Ortodoxní marxisté ovšem zapomínali na to, že sám marxismus se ve svém učení o přírodě opíral o filozofické předpoklady a přírodovědecké poznatky 19. století a odmítal brát v úvahu skutečnost, že tyto poznatky byly v dalším vývoji vědeckého poznání překonány.
celý článek
|
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Stvoření světa a člověk v pohledu Písma
Vnitřní setkání s přírodou, pozorování světa, života a jeho dějů často přiměje lidi k přemýšlení o hlubších souvislostech jejich existence, k úvahám o Bohu, či přímo k setkání se samotným Stvořitelem. O zprávě o stvoření, kterou nalézáme v Bibli, hovoříme se starozákonním biblistou Janem Hellerem, evangelickým teologem, který v současné době vyučuje též na Katolické teologické fakultě UK v Praze. ROZHOVOR S JANEM HELLEREM
celý článek