Vydání: 16, 3.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
Adopce jako řešení pro bezdětné rodiny
To, že by nemohli mít děti, je před svatbou ani nenapadlo. Naopak se dohadovali o jejich počtu. Dvě, nebo tři? A raději by přivítali ve své rodině chlapečka, nebo holčičku? Dokonce už měli připravená jména, která jim dají.
celý článek
Vydání: 17, 3.9.2004, Autor: Petr Kolář
Rekapitulace mediálního pracovníka
Ve vztahu k médiím se v církvi často setkáváme s tím, čemu Němci říkají Hassliebe – s vnitřně rozporným vztahem touhy a odporu zároveň. Média se sice křesťanům jeví jako žádoucí prostředek evangelizace, ale zároveň se jich bojí a připisují jim apriorně nepřátelské záměry vůči církvi.
celý článek
Vydání: 17, 3.9.2004, Autor: Lenka Svobodová
Rozhovovor s tiskovým mluvčím České biskupské konference P. Danielem Hermanem.
Katolická církev se ve vztahu k médiím a k novinářům „hledá“ již desítky let. Co je pro ni dnes v této oblasti prioritou, na to jsme se zeptali tiskového mluvčího České biskupské konference P. Daniela Hermana, který se na konci března zúčastnil zasedání Papežské rady pro hromadné sdělovací prostředky ve Vatikánu.
celý článek
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Občané České republiky v "evropském domě"
celý článek
Vydání: 19, 2.9.2004, Autor: Aleš Opatrný
Přinášejí pouti duchovní prospěch i v dnešní době?
Před třemi staletími byla cesta kolem světa těžko splnitelným snem, můj pan profesor němčiny před padesáti léty opakovával s jistým obdivem, že Mácha šel až do Itálie pěšky, a prarodiče nejstarší generace chodívali na pouti pěšky třeba i do rakouského Mariazell, když sklidili sena a byl ještě čas do žní. Ale dnes se internetem přeneseme do libovolného světadílu ihned, v jakémkoli velkém evropském městě můžeme být letadlem nanejvýš za několik hodin a autem během jednoho dne.
celý článek
|
Vydání: 19, 2.9.2004, Autor: Petr Lindr
Rozhovor s P. Vojtěchem Kodetem OCarm
Někteří u ní nacházejí útočiště a pomoc pro svůj život, spoléhají na její přímluvu. Druzí nechápou, proč by ji měli pro svou víru potřebovat, a jsou i mnozí, pro něž je ohrožením jejich snahy o čistotu víry. Kdo je tato žena Maria, o které Bůh tak krásně vypovídá v předobrazech Starého zákona i v prorockých předpovědích a která ve svém Magnificat vyznává své blahoslavenství?
celý článek
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Dva příběhy o pýše
Odříkaného chleba největší krajíc. Pyšné slovo srdce nepromění. I tak by se daly nadepsat následující příběhy ze života...
celý článek
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Jan Paulas
O pýše a zbožných maskách
Pýcha bývá tradičně chápána jako první hřích - jednak andělů („Nebudeme sloužit!“) a jednak prvních lidí (neuposlechnutí a pokušení „být jako Bůh“). Jaký je pohled dnešní teologie? O tom si povídáme se spirituálním teologem, bosým karmelitánem Vojtěchem Kohutem.
celý článek
Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
S psychologem Petrem Šmolkou o vztahu rodičů a potomků
Vztahy v rodině bychom s malou nadsázkou mohli přirovnat k pěkně složitému hlavolamu. Ne vždy je však možné ho zdárně vyřešit, a to i proto, že jsou ve hře tak silné zbraně jako emoce či láska. Právě ty sehrávají svou roli v momentě, kdy děti dospějí a rodiče zestárnou. Každý z nich má své potřeby, ale i povinnosti. Jaké jsou? Kam až sahají? Co nám přinášejí, ovšem i berou? I o tom jsme si povídali s psychologem Petrem Šmolkou.
celý článek
Vydání: 21, 2.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Když se dítě či rodič „nevyvede“
Krátké telefonické dialogy. Pravdivé. Stejně jako jsou pravdivé i následující rodinné příběhy. Jejich protagonisté jsou na rozcestí, začínají chápat, že nezvolili právě tu nejlepší cestu, ale na druhou stranu si nejsou jisti, zda mají dost síly a odvahy trasu změnit.
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: KT KT
„Putujeme k Matce milosrdenství“, zpívá se v jedné staré poutní písni. Nikdy předtím neputovalo tolik poutníků najednou sem k Matce Boží do Mariazell. Nikdy předtím se tu nesešlo tolik národů střední Evropy. A nikdy předtím mezi sebou poutníci neuvítali tolik lidí zodpovědných za církev a stát...“
celý článek
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie
Přestože se o naší zemi říká, že je ateistickým státem, v Rakousku to tak o víkendu nevypadalo. Čeština byla slyšet na každém kroku a někdy si člověk připadal, že je spíš na pouti někde u nás doma. S velkou pozorností se setkávali především ti, kdo náš stát reprezentovali krásou lidový krojů. V Mariazell byly vidět tradiční slavnostní oděvy ze Slovácka, Valašska i Brněnska.
celý článek