Téma

Mají se dobře, ale to nejpodstatnější jim schází...

Vydání: 46, 4.11.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Po materiální stránce toho mají děti v dětských domovech možná víc než jejich vrstevníci. Většinou tam pracují lidé, kteří je mají rádi a dělají pro ně maximum, co je v jejich silách. „Ale rodinu jim to nenahradí,“ říká P. Křemeček.

celý článek


Téma: Musíš zemřít dřív, než zemřeš

Téma: Musíš zemřít dřív, než zemřeš

Vydání: 45, 31.10.2005, Autor: Petr Glogar

Zamyšlení o „malém umírání“ v člověku a o přípravě na smrt už tadyV našem životě jsou důležité zprávy, doslova „životně“ důležitá sdělení. Dostává se nám jich v různých situacích, od různých lidí a v různých životních etapách. Jsou to zprávy, které jsme si buď někde přečetli, anebo nám je někdo sdělil. A někdy jsou to zprávy, které nám neustále zní v uších. Zprávy jsou zároveň událostmi, jež jsme prožili a které buď v našem životě nic neznamenají, anebo nás nějak oslovily a jsme nuceni se k nim vracet.

celý článek


P. Jan Rybář: „V tomto hrobě odpočívá“ se neříká

P. Jan Rybář: „V tomto hrobě odpočívá“ se neříká

Vydání: 45, 31.10.2005, Autor: Jan Mazanec

Svým humorem známý prof. Jaroslav Kadlec se navečer loučíval slovy: „Spěte sladce.“ Jako by tím chtěl naznačit, kolik frází používáme, když hovoříme o smrti. Co tomu říká P. Jan Rybář, který žije na sídlišti v Trutnově? O přílišné úctě k ostatkům a o tom, zda na pohřbech nezní "nebeské nářečí", diskutujte zde.

celý článek


Téma: Nesmíme zůstat vlažní!

Téma: Nesmíme zůstat vlažní!

Vydání: 44, 24.10.2005, Autor: red

Rozhovor s knězem a signatářem protikomunistické peticeP. Tomáš Waściński, redemptorista z kláštera na Hoře Matky Boží u Králíků, pověřený službou konání lidových misií v českých a moravských farnostech, se před řadou měsíců stal signatářem petice „S komunisty se nemluví“. Situace na politické scéně, která ji vyvolala, se dodnes nezlepšila, snad právě naopak. Proto jsme otci Tomášovi položili několik otázek.

celý článek


Křesťan nemůže sympatizovat s komunismem

Křesťan nemůže sympatizovat s komunismem

Vydání: 44, 24.10.2005, Autor: Ondřej Tuček

Rozhovor s Vojtěchem Protivínským, administrátorem v Rakvicích V roce 2000 vyzýval kněz Vojtěch Protivínský věřící na Břeclavsku, aby ve druhém kole senátních voleb nevolili komunistického kandidáta. KSČM na něj podala trestní oznámení pro hanobení národa, rasy a přesvědčení.O tom, zda je možné, aby kněz vyzval v kostele lidi, aby nevolili komunisty, diskutujte na našem diskusním fóru.

celý článek


Zaplať Pán Bůh za humor

Zaplať Pán Bůh za humor

Vydání: 43, 19.10.2005, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s P. Norbertem Milanem Badalem OP O potřebě humoru, jeho roli v našich životech a také o umění smáti se sami sobě si povídáme s P. Milanem Badalem.

celý článek


Bůh bez církve je jako teorie bez praxe

Bůh bez církve je jako teorie bez praxe

Vydání: 42, 11.10.2005, Autor: Josef Čunek

Osobní pohled kněze P. Josefa Čunka SJ na církev Církev je ve většině jazyků rodu ženského; a víme, jak nesnadné je porozumět ženství. Můžeme tedy vůbec proniknout její nitro? Vše, co je, je poznatelné. Avšak ne vše, co existuje, obsáhneme rozumem. Manželství a rodičovství například vzniká na hlubší a krásnější bázi, než je jen logika.

celý článek


Téma: Věřím v Boha, ne v církev

Téma: Věřím v Boha, ne v církev

Vydání: 42, 11.10.2005, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Zablokováni vůči církvi: rozhovor s převorem P. Siostrzonkem „Církve často odpovídají na otázky, které nikdo neklade, a naopak mlčí k otázkám, které jsou pro lidi významné...,“ píše Paul M. Zulehner ve své knize Církev: přístřeší duše (Portál 1997). Je právě tento postřeh hlavní příčinou nedůvěry některých věřících v církev? Jsou i jiné důvody? Kde je hledat? Jak situaci řešit? I o tom jsme si povídali s převorem břevnovského kláštera Prokopem Siostrzonkem.

celý článek


Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Max Kašparů

Psychiatr Max Kašparů se zamýšlí nad potížemi a radostmi generačního opouštěníMoudrost antického filozofa praví, že nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky. České přísloví říká, že kůň je jen jednou hříbětem, ale člověk bývá dvakrát dítětem.

celý článek


Jaké to je, když děti odejdou

Jaké to je, když děti odejdou

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Marie Lindrová

Tři manželské páry odpovídají na otázku, jak se vyrovnat s odchodem dětíNaše děti jsou již dospělé, už nepotřebují naši péči, mnohé mají své rodiny. Zůstali jsme spolu zase sami, ale je to trochu jiné než na počátku našeho manželství, kdy jsme byli plni sil a ideálů. Jsme unavenější, možná trpělivější ve věcech, které nemůžeme změnit, a snad také moudřejší prožitými zkušenostmi a životními boji. Jak hodnotíme svou rodičovskou roli a prožíváme své manželství dnes? Na toto téma nám odpovědělo několik rodičů odrostlých dětí.

celý článek


Dobrá kniha: z Kanady do Trnavy

Dobrá kniha: z Kanady do Trnavy

Vydání: 40, 27.9.2005, Autor: Aleš Palán

Vyprodané tituly by mohly být na webu "Když ,propukl' socialismus, všichni slovenští jezuiti, kteří byli na studiích v cizině, se mohli vrátit domů na Slovensko jen do kriminálu," popisuje situaci, která vedla ke vzniku Dobré knihy, ředitel nakladatelství P. Peter Záhoranský.

celý článek


Spolek svatého Vojtěcha: 135 let

Spolek svatého Vojtěcha: 135 let

Vydání: 40, 27.9.2005, Autor: Radek Čapek

Nejstarší slovenské nakladatelství má 100 tisíc členů Malý dárek za nákup v hodnotě 135 slovenských korun a láhev mešního vína při útratě ve výši 1 350 Sk – takové výhody nabízí letos svým zákazníkům Spolok svätého Vojtecha (SSV) v Trnavě. Připomíná si tím způsobem 135 let svého trvání.

celý článek
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay