Téma

Bůh bez církve je jako teorie bez praxe

Bůh bez církve je jako teorie bez praxe

Vydání: 42, 11.10.2005, Autor: Josef Čunek

Osobní pohled kněze P. Josefa Čunka SJ na církev Církev je ve většině jazyků rodu ženského; a víme, jak nesnadné je porozumět ženství. Můžeme tedy vůbec proniknout její nitro? Vše, co je, je poznatelné. Avšak ne vše, co existuje, obsáhneme rozumem. Manželství a rodičovství například vzniká na hlubší a krásnější bázi, než je jen logika.

celý článek


Téma: Věřím v Boha, ne v církev

Téma: Věřím v Boha, ne v církev

Vydání: 42, 11.10.2005, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Zablokováni vůči církvi: rozhovor s převorem P. Siostrzonkem „Církve často odpovídají na otázky, které nikdo neklade, a naopak mlčí k otázkám, které jsou pro lidi významné...,“ píše Paul M. Zulehner ve své knize Církev: přístřeší duše (Portál 1997). Je právě tento postřeh hlavní příčinou nedůvěry některých věřících v církev? Jsou i jiné důvody? Kde je hledat? Jak situaci řešit? I o tom jsme si povídali s převorem břevnovského kláštera Prokopem Siostrzonkem.

celý článek


Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Umět zůstat sami, ale ne osamělí

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Max Kašparů

Psychiatr Max Kašparů se zamýšlí nad potížemi a radostmi generačního opouštěníMoudrost antického filozofa praví, že nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky. České přísloví říká, že kůň je jen jednou hříbětem, ale člověk bývá dvakrát dítětem.

celý článek


Jaké to je, když děti odejdou

Jaké to je, když děti odejdou

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Marie Lindrová

Tři manželské páry odpovídají na otázku, jak se vyrovnat s odchodem dětíNaše děti jsou již dospělé, už nepotřebují naši péči, mnohé mají své rodiny. Zůstali jsme spolu zase sami, ale je to trochu jiné než na počátku našeho manželství, kdy jsme byli plni sil a ideálů. Jsme unavenější, možná trpělivější ve věcech, které nemůžeme změnit, a snad také moudřejší prožitými zkušenostmi a životními boji. Jak hodnotíme svou rodičovskou roli a prožíváme své manželství dnes? Na toto téma nám odpovědělo několik rodičů odrostlých dětí.

celý článek


Dobrá kniha: z Kanady do Trnavy

Dobrá kniha: z Kanady do Trnavy

Vydání: 40, 27.9.2005, Autor: Aleš Palán

Vyprodané tituly by mohly být na webu "Když ,propukl' socialismus, všichni slovenští jezuiti, kteří byli na studiích v cizině, se mohli vrátit domů na Slovensko jen do kriminálu," popisuje situaci, která vedla ke vzniku Dobré knihy, ředitel nakladatelství P. Peter Záhoranský.

celý článek


Spolek svatého Vojtěcha: 135 let

Spolek svatého Vojtěcha: 135 let

Vydání: 40, 27.9.2005, Autor: Radek Čapek

Nejstarší slovenské nakladatelství má 100 tisíc členů Malý dárek za nákup v hodnotě 135 slovenských korun a láhev mešního vína při útratě ve výši 1 350 Sk – takové výhody nabízí letos svým zákazníkům Spolok svätého Vojtecha (SSV) v Trnavě. Připomíná si tím způsobem 135 let svého trvání.

celý článek


Katolíci očima dospívajících

Katolíci očima dospívajících

Vydání: 39, 19.9.2005, Autor: Jiří Macháně

Rozhovor s autorem výzkumu mezi mládeží P. LinhartemJak mladí lidé vidí církev? Právě tato otázka stála u zrodu výzkumu mezi mládeží, do kterého se před rokem pustil a letos v létě dokončil spirituál olomouckého Teologického konviktu P. Jan Linhart se svými spolupracovníky. Řeč čísel i slova mladých lidí na adresu katolické církve jsou poměrně tvrdá a nekompromisní. Vzkazují katolíkům, že podle nich budoucnost církve nebude v masách a ani jednoduchá. O průzkumu, jeho výsledcích i názorech mladých lidí jsme hovořili s P. Linhartem.

celý článek


"Věř v Krista, cpi nám peníze a dělej, co říkáme"

"Věř v Krista, cpi nám peníze a dělej, co říkáme"

Vydání: 39, 19.9.2005, Autor: Jiří Macháně

Církev, křesťané a víra v Boha očima středoškolské mládežeNásledující anketa nabízí reakce sedmi mladých lidí z různých koutů republiky, kteří odpovídali na dotazník ve výzkumu P. Jana Linharta. Užívali hrubšího jazyka a namnoze pohoršlivých slov.

celý článek


Kněží u PTP: dovedli poradit i utěšit

Kněží u PTP: dovedli poradit i utěšit

Vydání: 38, 13.9.2005, Autor: Jan Paulas

Ze vzpomínek pétépáků na „spolubojovníky“ z řad duchovních Následující tři vzpomínky jsou svědectvím o nelehkém údělu kněží, řeholníků a seminaristů u PTP z úst jejich kolegů-pétépáků.

celý článek


Měli být převychováni prací

Měli být převychováni prací

Vydání: 38, 13.9.2005, Autor: Jan Paulas

Rozhovor s historikem Vojtěchem Vlčkem Říkalo se jim „pétépáci“ nebo také „černí baroni“, protože jako vojáci nosili na ramenou černé výložky. Délka jejich vojenské služby byla nejistá a místo zbraně svírali lopaty či jiné pracovní náčiní. Jejich útvary měly oficiální název Pomocné technické prapory a jejich řadami prošlo i mnoho kněží. Podrobněji se jim věnujeme v rozhovoru s historikem Vojtěchem Vlčkem.

celý článek


Citlivá architektura Chuchelné

Citlivá architektura Chuchelné

Vydání: 37, 7.9.2005, Autor: Aleš Palán

Kostel, který respektuje místo, kde stojí Je Velký pátek roku 1945. Převážně německé obyvatelstvo Chuchelné na Hlučínsku, které ještě před pár lety nadšeně vítalo své připojení k Altereichu, je z iluzí o nacistickém panování dávno vyléčeno. V okolí se zuřivě bojuje, mnoho domů je zničeno, nebo poškozeno. Dvě sousedky s dětmi se utíkají schovat do zdejšího kostela Povýšení sv. Kříže. Bomba určená nedaleké muniční továrně však zasáhne přímo chrám Páně. V jeho troskách neleznou smrt čtyři lidé. Torzo chrámu je po pár letech strženo.

celý článek


Téma: Důvěra přímo souvisí s vírou a se zkušeností

Téma: Důvěra přímo souvisí s vírou a se zkušeností

Vydání: 36, 30.8.2005, Autor: Kateřina Regendová

Rozhovor s psychologem Jaroslavem Šturmou o důvěře k Bohu i v mezilidských vztazích Důvěra, která je součástí vztahů mezi lidmi i mezi člověkem a Bohem, je důležitým aspektem lidského života i z psychologického hlediska. Proč tomu tak je, jsme se zeptali psychologa PhDr. Jaroslava Šturmy.

celý článek
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay