Téma

Co když kněz kvůli kalamitě nedorazí nedorazí

Co když kněz kvůli kalamitě nedorazí nedorazí

Vydání: 50, 7.12.2005, Autor: Jiří Macháně

Václav Volenec: Stručný průvodce pro laika pověřeného vedením bohoslužby slovaMateriál se týká situace, kdy se kněz (například kvůli sněhu a náledí) nemůže dostavit do kostela, a bohoslužby slova se tak může ujmout někdo z přítomných. V tištěné podobě článku došlo k chybě - pan Volenec není kněz, jak je v článku mylně uvedeno, ale laik. Panu Volencovi i čtenářům se redakce KT omlouvá.

celý článek


Téma: „Pár metráků sněhu uklidíte, další napadne“

Téma: „Pár metráků sněhu uklidíte, další napadne“

Vydání: 50, 5.12.2005, Autor: Václav Štaud

„A už je to zase tady,“ posteskl si P. Jiří za volantem misijního mikrobusu, když se se spolubratrem redemptoristou z Králík, P. Tomášem, vraceli z lidových misií v Přibyslavi. Jízda zasněženou krajinou na letních pneumatikách rozhodně není dvakrát příjemná.

celý článek


Téma: Z povědomí lidí zmizely pojmy i jejich náplň

Téma: Z povědomí lidí zmizely pojmy i jejich náplň

Vydání: 49, 28.11.2005, Autor: Ondřej Tuček

Rozhovor o jazyce církve a o médiích O problematice evangelizace prostřednictvím médií, resp. televize, o tom, čím vším církev komunikuje s nevěřícími, i o různých slovnících dneška jsme hovořili s Jaromírem Hníkem, autorem a organizátorem kulturních projektů v oblasti médií.

celý článek


Téma: Křivdy, které nezahojil ani čas

Téma: Křivdy, které nezahojil ani čas

Vydání: 48, 21.11.2005, Autor: Jan Paulas

Některá ublížení nás pronásledují po celý život Mnohá životní zranění a pocity křivdy si neseme už od dětství. Tehdy jsme je nemohli unést, a tak jsme je zasunuli někam do hlubin podvědomí a jakoby na ně zapomněli. Jenže ony skrytě existují a provázejí nás celým životem. Následující příběhy ukazují časté formy zranění a komentuje je P. Józef Augustyn.

celý článek


Jedináček? Nic fatálního!

Jedináček? Nic fatálního!

Vydání: 47, 15.11.2005, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor s vedoucím katedry psychologie FFUK Václavem Mertinem V Katolickém týdeníku se často píše o problémech rodin s mnoha potomky. Nejběžnější rodina u nás ale vypadá jinak. Dítě je většinou jedno, maximálně dvě. Zastavme se tedy na chvilku u výchovy jedináčka. Znamená to nutně problém? Je zákonité, že se dítě vyrůstající bez sourozenců např. nebude umět dělit? O tom jsme si povídali s PhDr. Václavem Mertinem, vedoucím Katedry psychologie FFUK. Problém zná z psychologické poradny, ale i z vlastní zkušenosti. Vyrůstal totiž také bez sourozenců.

celý článek


Nechceme, aby z nich byli bezdomovci

Nechceme, aby z nich byli bezdomovci

Vydání: 46, 7.11.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Projekt Salesiánského střediska mládeže v Pardubicích a Salesiánského klubu mládeže Don Bosco se zaměřuje na dlouhodobé doprovázení dětí z dětských domovů a pomáhá jim při začlenění do života. „Nechceme, aby z lidí, které známe od dětství, byli bezdomovci, aby přespávali ve vagónech nebo se živili ve striptýzových barech, chceme pomoci těmto dětem žít,“ říká vedoucí projektu, P. Jiří Křemeček.

celý článek


Mají se dobře, ale to nejpodstatnější jim schází...

Vydání: 46, 4.11.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Po materiální stránce toho mají děti v dětských domovech možná víc než jejich vrstevníci. Většinou tam pracují lidé, kteří je mají rádi a dělají pro ně maximum, co je v jejich silách. „Ale rodinu jim to nenahradí,“ říká P. Křemeček.

celý článek


Téma: Musíš zemřít dřív, než zemřeš

Téma: Musíš zemřít dřív, než zemřeš

Vydání: 45, 31.10.2005, Autor: Petr Glogar

Zamyšlení o „malém umírání“ v člověku a o přípravě na smrt už tadyV našem životě jsou důležité zprávy, doslova „životně“ důležitá sdělení. Dostává se nám jich v různých situacích, od různých lidí a v různých životních etapách. Jsou to zprávy, které jsme si buď někde přečetli, anebo nám je někdo sdělil. A někdy jsou to zprávy, které nám neustále zní v uších. Zprávy jsou zároveň událostmi, jež jsme prožili a které buď v našem životě nic neznamenají, anebo nás nějak oslovily a jsme nuceni se k nim vracet.

celý článek


P. Jan Rybář: „V tomto hrobě odpočívá“ se neříká

P. Jan Rybář: „V tomto hrobě odpočívá“ se neříká

Vydání: 45, 31.10.2005, Autor: Jan Mazanec

Svým humorem známý prof. Jaroslav Kadlec se navečer loučíval slovy: „Spěte sladce.“ Jako by tím chtěl naznačit, kolik frází používáme, když hovoříme o smrti. Co tomu říká P. Jan Rybář, který žije na sídlišti v Trutnově? O přílišné úctě k ostatkům a o tom, zda na pohřbech nezní "nebeské nářečí", diskutujte zde.

celý článek


Téma: Nesmíme zůstat vlažní!

Téma: Nesmíme zůstat vlažní!

Vydání: 44, 24.10.2005, Autor: red

Rozhovor s knězem a signatářem protikomunistické peticeP. Tomáš Waściński, redemptorista z kláštera na Hoře Matky Boží u Králíků, pověřený službou konání lidových misií v českých a moravských farnostech, se před řadou měsíců stal signatářem petice „S komunisty se nemluví“. Situace na politické scéně, která ji vyvolala, se dodnes nezlepšila, snad právě naopak. Proto jsme otci Tomášovi položili několik otázek.

celý článek


Křesťan nemůže sympatizovat s komunismem

Křesťan nemůže sympatizovat s komunismem

Vydání: 44, 24.10.2005, Autor: Ondřej Tuček

Rozhovor s Vojtěchem Protivínským, administrátorem v Rakvicích V roce 2000 vyzýval kněz Vojtěch Protivínský věřící na Břeclavsku, aby ve druhém kole senátních voleb nevolili komunistického kandidáta. KSČM na něj podala trestní oznámení pro hanobení národa, rasy a přesvědčení.O tom, zda je možné, aby kněz vyzval v kostele lidi, aby nevolili komunisty, diskutujte na našem diskusním fóru.

celý článek


Zaplať Pán Bůh za humor

Zaplať Pán Bůh za humor

Vydání: 43, 19.10.2005, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s P. Norbertem Milanem Badalem OP O potřebě humoru, jeho roli v našich životech a také o umění smáti se sami sobě si povídáme s P. Milanem Badalem.

celý článek
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay