26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Táta na mateřské: vidina dlouhých prázdnin

1. 9. 2004

|
Tisk
|

Vydání: 2004/30 Muži na mateřské, 1.9.2004, Autor: Radek Gális

Jedním ze zažitých stereotypů je obrázek milující matky, v jejíž bezpečné náruči si hoví spokojené děcko. Ostatně, umělecky ztvárněných Madon s Jezulátkem známe dost, zatímco výjev ucaprtaného Ježíška ve zhrublých rukou tesaře Josefa bychom hledali jen těžko. A právě tátové, kteří se starají o děti místo matek, čili „otcové na mateřské dovolené“ se v posledních letech objevují stále častěji. Jako by pomalu získávali odvahu a vylézali na světlo v nezvyklé roli, která byla donedávna přisouzena pouze ženám.

Je všední dopoledne a na pískovišti si hraje několik prcků, zatímco vedle na lavičkách sedí maminky a živě rozprávějí o zlevněných plenkách v supermarketech i rozdílných cenách kuřecích stehen a nových brambor. O kus dál s neutrálním výrazem postává muž, kope si do míčku a po očku sleduje svého zbojníka s nudlí u nosu, který se pokouší do malé korby náklaďáku umístit aspoň deset kilo písku. Rozpravy o plenkách ho bytostně nezajímají a o obědu má dávno jasno. Pokud synek pohrdne omáčkou, kterou jim žena připravila včera večer, uvaří si zase svoje oblíbené špagety s kečupem nebo do nich nakrájí párek. Rád by si sice také popovídal, jenže k diskusím o složení české reprezentace na fotbalovém mistrovství Evropy nebo dohadům o letních cenách benzinu v Chorvatsku mu u pískoviště chybějí další tátové.

OTEC NA CELÝ ÚVAZEK
Jsou otcové na mateřské dovolené jen exoti pro podivení, nebo se celodenní péče mužů o jejich ratolest stává samozřejmostí? Údaje Ministerstva práce a sociálních věcí stejně jako Českého statistického úřadu hovoří jasně – jejich počet se neustále zvyšuje. Na mateřské zůstávají otcové z několika důvodů.

Někteří nemají práci a starost o dítě jim vyplní den. Jiní ji sice mají, ale manželka je v zaměstnání lépe placená, takže by bylo chybou o práci přijít. Někdy je žena nemocná, a sama se o dítě nemůže starat. Muž může mít i svobodné povolání, že se věnuje práci, až když přijde žena odpoledne domů ze zaměstnání a převezme dítě do své péče. Jindy naopak táta dobře placené místo sice má, ale chce si své rodičovství plně vychutnat. Provázet synka nebo dcerku celý den, a nevidět je jenom ráno nebo večer oddechující pod dekou s plyšákem v ruce.

RODINA NADE VŠE
Právě nedostatek volného času a společných chvil s rodinou přiměl Pavla Sosnu, aby vyměnil práci za mateřskou. „Dělal jsem časově náročnou práci a skoro vůbec jsme se s rodinou neviděli,“ vysvětluje šestatřicetiletý konstruktér z Českých Budějovic. „Dohodli jsme se proto se ženou na změně. Odešel jsem z práce a žena si našla zaměstnání na zkrácený úvazek.“

Sosna tedy nezůstal doma proto, že vydělával méně než manželka. „Byl jsem naopak velice dobře finančně zajištěný, dělal jsem vedoucího projektu v zahraniční firmě, vyrábějící komponenty pro automobilku. Jenomže rodina je přece jenom víc než chození do práce a vydělávání peněz. Ty pak stejně ani neutratíte, protože nejste doma. Tak jsme se rozhodli – žena nastoupila do práce a já zůstal s klukem doma.“

Pan Sosna se na mateřskou dovolenou těšil. „Byla pro mě vidinou dlouhých prázdnin. Kluk už nebyl malej, měl dva a půl roku. Jelikož měl celou zimu problémy s průduškami, těšil jsem se, že s ním budu pořád venku. Jezdili jsme z Budějovic na zdravý vzduch, na různé výlety nebo do Výhně k rodičům, kde jsme na zahradě pěstovali, co se dalo i nedalo.“

KLUČIČÍ NÁVYKY A CHLAPSKÝ NÁHLED
Malý Šimon byl s tátovou celodenní péčí spokojený. „S výchovou nebyl žádný problém,“ pokračuje Sosna. „Myslím si, že to bylo pro něj dobrý, protože získal klučičí návyky, které by s mámou nezískal. Něco jsme spolu rozebírali a montovali. Byl jsem s ním doma necelý rok a za tu dobu určitě získal na spoustu věcí chlapský náhled,“ usmívá se jihočeský taťka. „Změnil dokonce i slovník. Po čase, co byl se mnou, začal říkat, že je něco mámovo, protože to skloňoval podle táty.“

A jak se rodina vypořádala se snížením financí? „Připravovali jsme se na to se ženou už půl roku dopředu, takže jsme si na určité období peníze našetřili,“ vysvětluje Pavel Sosna. „Naše příjmy spadly téměř na polovinu. Přesto jsme přežili půl rok celkem bez problémů, než žena odešla znovu na mateřskou, protože jsme čekali Mařenku.“

TAK KDY SI TO VYMĚNÍME?
Pavel Sosna přiznává, že ve svém okruhu jiného otce na mateřské nepoznal. „Když jsem chodil na cvičení pro maminky s dětmi, občas se jeden muž objevil, ale jinak nic. Na cvičení

byli zvyklí, že tam tatínkové nechodili. Když cvičitelka řekla: Tak, maminky, postavte se na čáru - postavil jsem se jako maminka na čáru.“

S žádnou negativní reakcí, údivem či posměškem se ale pan Sosna nesetkal. „Na úřadě, kde jsem řekl, že budu brát mateřský příspěvek místo ženy, vyřídili mou žádost bez mrknutí oka. Když jsem odcházel z práce, některé kolegyně mě i obdivovaly, že by to ten jejich mužský neudělal. Cítil jsem od nich podporu.“

A co říkali jeho rozhodnutí kolegové z práce? „Pořád jsem se s nimi scházel a stále scházím, a samozřejmě, že jsme to probírali. Viděli, že jsem naprosto v pohodě, jak hýřím štěstím a klidem, zatímco oni žijí ve stresu a shonu. Jeden kolega, který měl o rok mladší dítě než já, říkal své ženě: Tak co, kdy si to vyměníme? Ale jestli by to skutečně udělal, to nevím,“ dodává Pavel Sosna, jeden z otců na mateřské dovolené.

Setkat se s mužem na 'mateřské' dovolené naebývá dnes už takovou zvláštností.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou