Svou duši poroučím Bohu

Vydání: 2017/13 Svou duši poroučím Bohu, 28.3.2017, Autor: Jiří Prinz

Kardinálové z několika zemí světa, čeští a moravští biskupové i více než tři tisíce věřících z celé země se v sobotu přišli do svatovítské katedrály rozloučit se zesnulým kardinálem Miloslavem Vlkem.


Rakev neslo osm mužů v čele s biskupy Tomášem Holubem a Vlastimilem Kročilem. Snímek Eugen Kukla

Do začátku bohoslužby zbývá ještě hodina, ale místa k sezení jsou už beznadějně obsazena. Zájem o rozloučení s kardinálem Vlkem je obrovský. Ani zvýšená bezpečnostní opatření, která v areálu Pražského hradu panují, lidi neodradila.

Poslední vůle kardinála Vlka

Za zpěvu písně Petra Ebena „Odpočinutí věčné dej mu, Pane“ vstupuje do chrámu průvod kardinálů, biskupů a kněží. Je mezi nimi vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn, emeritní arcibiskupové z Krakova a Kolína nad Rýnem, kardinálové Stanisław Dziwisz a Joachim Meisner či kardinál Kovithavanij, který přijel až z Bangkoku a jako projev úcty přivezl vzácnou orchidej zdobenou ptáčky, jak je v Thajsku zvykem.

Hlavním celebrantem je kardinál Dominik Duka, předseda ČBK. Připomíná, že kardinál Vlk po roce 1989 obnovoval církev, budoval mezináboženský dialog, církevní školství a základy pražské arcidiecézní charity. Zmiňuje také osobní vztah s kardinálem Vlkem. „Je známo, že jsme s bratrem Miloslavem neměli vždy na mnohé věci stejný názor. Ujišťuji všechny, že to neubralo nic na naší vzájemné úctě a na celoživotním přátelství. Návštěvy u lůžka nedlouho před jeho odchodem byly také výrazem smíření; bylo úplné a zcela vědomé, takže nechybělo ve všeobjímajícím smíru, v němž kardinál Vlk odcházel.“

Následně český primas seznamuje přítomné s poslední vůlí zesnulého. „Svou nesmrtelnou duši, krví Kristovou vykoupenou, poroučím svému Bohu, jeho milosrdenství a lásce, na které jsem celý život spoléhal,“ cituje kardinál Duka.
Nejvýznamnější chrám v zemi je zaplněn. Jsou tu mladí i staří, řeholníci, kněží – mezi nimi i bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák –, přátelé, příbuzní i rodiny s dětmi. Ty nejmenší vše pozorují z ramenou svých rodičů. Dění zprostředkovává několik velkoplošných obrazovek, na nichž se několikrát objeví i dojemné fotografie pana kardinála z nemocnice, který tehdy všechny překvapil tím, jak o své nemoci otevřeně komunikoval.

Kázání se ujímá jeho blízký přítel, emeritní plzeňský biskup František Radkovský. „Snažil se vytrvale hledat a plnit Boží vůli, to znamená osobní plán, který s ním milující Bůh v daném okamžiku či v dané době měl,“ charakterizuje zesnulého biskup Radkovský.

Cesta do arcibiskupské hrobky

Po mši svaté se katedrálou rozléhá svatováclavský chorál. K rakvi přistupuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner a pronáší smuteční promluvu. „Jsme smutní a pláčeme, ale ne jako ti, kdo nemají naději. Neboť naší nadějí je Kristus, který je uprostřed nás. V jeho jménu jsme se shromáždili kolem našeho zemřelého bratra. Věříme, že nás Kristus jednou shromáždí také ve svém království, kde už nebude rozloučení,“ říká.

Údery zvonu Zikmund, největšího zvonu v zemi, ohlašují finále obřadu – uložení ostatků kardinála do hrobky arcibiskupů. Rakve se ujímá osm mužů v čele s biskupy Vlastimilem Kročilem a Tomášem Holubem. Lid se rozestupuje, průvod s rakví postupuje vzniklou uličkou pomalu a opatrně. „Vše jsme dopředu nacvičovali. I biskupové kvůli nácviku přijeli do Prahy o něco dříve,“ říká hlavní ceremonář pražského arcibiskupství Vojtěch Mátl. Podle něho se na přípravách pohřbu kardinála Vlka podílelo 130 dobrovolníků, z nich 67 bohoslovců. „Našly se i firmy, které z úcty k zemřelému zdarma instalovaly a ozvučily velkoplošnou obrazovku na Hradčanském náměstí,“ dodává.

Jedním z těch, jimž byl svěřen úkol nést rakev, je i viceprezident České křesťanské akademie Jan Stříbrný. „Vážím si toho. S panem kardinálem mě pojilo více než dvacetileté přátelství. Od první chvíle mi byl velice blízký. Postupně jsme se lidsky sbližovali, a tento vztah se přenesl i na celou mou rodinu – ženu i mé tři dcery. V posledních letech se pan kardinál stal i naším rodinným přítelem,“ říká Stříbrný.

Do poslední chvíle vydával svědectví o víře

U východu z chrámu čeká překvapení – pořadatelé nechali napéct stovky koláčků. Před katedrálou se tvoří hloučky smutečních hostí a vyměňují si dojmy. Mnoho z nich mělo v životě příležitost se s kardinálem Vlkem osobně setkat. Jsou tu i jeho nejdůvěrnější přátelé z Hnutí fokoláre. „Náš vztah byl zpočátku vztahem mezi studentem a zralým člověkem, který později přerůstal ve vztah mezi starším a mladším bratrem. Měl jsem v něm důvěrníka, poradce v osobních věcech,“ říká jeden z nejbližších přátel kardinála Vlka Jaroslav Šturma, který ho znal už od 60. let. Za velké povzbuzení považuje pak setkání v posledních týdnech. „Silně na mě zapůsobil jeho postoj k nemoci a blížícímu se odchodu. Když říkal, že netrpí on sám, nýbrž že v něm trpí Kristus, kterého v sobě nese, nebo že s blížící se smrtí stále více cítí, že ho Bůh má rád, tak vydával mimořádně silné křesťanské svědectví. Bylo o to silnější, že bylo podložené skutečným životem.“

JIŘÍ PRINZ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 17 20. – 26. dubna 2021

Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století…

celý článek


Uprchlíci z kolébky církve u nás

Na světě žije přibližně devět milionů Arménů. Dvě třetiny z nich mimo svou vlast v diasporách po celém světě. A dva tisíce v Česku. Jak se jim u nás daří?

celý článek


„Nádherně zpackaný život“

Nevysoká postava. Přesto nepřehlédnutelný. Brýle na výrazném nose. Klobouk. Sporý, energický, nezdolný. Mírně předkloněn, s aktovkou za zády. Uctivý a galantní k ženám,…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay