Světec, který uměl bouchnout do stolu

Vydání: 2015/39 Papež zlepšuje vztah Kuby a USA, 22.9.2015, Autor: Karolína Peroutková

Příloha: Perspektivy 39

TV Noe připravila pro papeže Františka překvapení: při jeho zářijové návštěvě americké Filadelfie mu bude promítnut nový dokumentární film o Janu Nepomuku Neumannovi z dílny Studia Telepace. Hovořili jsme s režisérem ŠTĚPÁNEM J. LANKOČÍM.


„Chtěli jsme zdůraznit, že světec není nadčlověk, ale žije úplně stejně jako my,“ říká v rozhovoru o svém novém filmu režisér Štěpán J. Lankočí.Snímek archiv TV Noe

Nedávno už jeden snímek o tomto známém světci vznikl. Co nového přináší váš film Saint John Neumann?

Těch filmů bylo natočeno víc. U nás je asi nejznámější snímek režisérky Lazarové Ve stopách Jana Nepomuka Neumanna. Všechny ty filmy se ale věnují především Neumannovu působení v Americe. My jsme si však vzali k srdci slova jeho životopisce P. Pavla Lišky, který říká, že Neumann sice strávil polovinu života v Americe, ale tu první prožil v Čechách. A nebýt pevných základů, které získal doma, zřejmě by nedokázal nic z toho, co pak dělal v Americe. Už při přípravě dokumentu, když jsem procházel dostupné prameny, jsem si všiml řady protichůdných informací o světcově postavě. Některé dokonce působily bájně, až pohádkově.

Můžete uvést některou konkrétní?

Třeba sám Neumann ve svém životopise uvádí, že se narodil na Velký pátek. Některé prameny tvrdí, že jeho otec přiběhl po velké mši o Velkém pátku oznámit, že má syna. Rozpor je už v tom, že i před liturgickými reformami se na Velký pátek mše nesloužila. A dnes dokážeme také spočítat, že den, kdy se Neumann narodil, s jistotou Velký pátek nebyl.

Bude divák po projekci chápat Neumanna jinak? Známe ho jako vytrvalého, skromného a velmi pracovitého misionáře.

Určitě ne. Všechno, co uvádíte, je pravda. Spíš jsme se snažili sejmout z něj „kýčovitou auru“. Ukázat jeho lidskost, včetně špatných vlastností, a tím ho divákovi víc přiblížit. Chtěli jsme zdůraznit, že světec není nadčlověk, ale žije úplně stejně jako my. Umí třeba bouchnout do stolu. A to on opravdu uměl. Až při cestě po USA jsem si uvědomil, co všechno dokázal s takovou povahou vybudovat. V Americe se dodnes odvolávají na jeho liturgické normy. Byl autorem stále platného katechismu a potažmo zakladatelem systematického školství.

Při psaní scénáře jste prý vycházeli z Neumannových osobních písemností. Použili jste i jeho „tajný deník“?

Nejenom deník. Neumann po sobě zanechal spoustu písemností, z nichž jsme mohli čerpat. Deník Mon Journal je ovšem unikátní. Psal si ho od školních let až do biskupského svěcení. Jedinečný je však i tím, že ho psal většinou ve francouzštině, která byla v době josefinismu něčím jako „církevně zakázanou řečí“. Chtěl tedy, aby si jeho osobní zápisky nikdo nepřečetl? Nebo doufal, že si je přečte někdo, kdo je nejméně tak vzdělaný jako on sám?

Snaží se váš film na tyto otázky přímo odpovědět, nebo spíš nechává odpovědi otevřené, aby si divák tvář světce hledal sám?

Krásně jste odpověděla přímo v otázce. To by mohlo být motto filmu. Už při přípravě jsem si řekl, že nechci divákovi předkládat ucelený historický pohled ani psychologickou charakteristiku Neumannovy osobnosti. Mám rád filmy, které nabádají k přemýšlení a do ničeho diváky nenutí.

Jak vaši práci přijali lidé v amerických farnostech?

Film Američanům ukázal pár novinek ze světcova života. Pro tamní katolíky byly některé věci nepochopitelné, až šokující, a měli jsme jim proto co vysvětlovat. Například nemohli pochopit, jak Neumann mohl ještě jako klerik kázat na poutním místě v Chrobolech. Pochopili jsme, že v Americe není možné, aby pouť vedl nekněz.

Myslíte, že se film bude líbit papeži Františkovi?

Nedávno jsem četl, že papež se už pětadvacet let nedívá na televizi. Takže nevím, stane-li se tento film výjimkou. Každopádně jeho promítání je oficiální součástí jeho návštěvy ve Filadelfii, tedy v působišti biskupa Neumanna a dnes také v místě Světového setkání rodin. Jestli ho tedy uvidí, doufám, že se mu líbit bude. Protože právě dnešní papež se chce více přiblížit lidem i ve svých slabostech. Stejně jako Neumann.

Kde budou mít diváci možnost dokument spatřit?

Prozatím jen v Americe. Ale český divák se může těšit na rozšířenou verzi, která bude uvedena v TV Noe snad v příštím roce.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Perspektivy, Kultura, ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay