Světci pomohli studentům při výuce

Vydání: 2020/34 Oslavy Nanebevzetí doma i ve světě, 18.8.2020, Autor: Jiří Gračka

Příloha: Diecézní zpravodajství - Olomoucká arcidiecéze

Školy se začínají chystat na zářijové zahájení výuky, na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži (AG) se ale navíc ohlížejí za duchovním projektem „Za 10 deset“.


Projekt studenty zavedl také k hrobu P. Toufara. Snímek archiv AG


Během deseti měsíců školního roku při něm pedagogové a vychovatelé žáky seznamovali s deseti osobnostmi, které mohou sloužit jako vzory – světci, jako je Anežka Česká nebo Edita Steinová, ale také s Josefem Toufarem nebo Řehořem Mendelem. Každý přitom zároveň představoval určitou ctnost.

„Reakce studentů naznačují, že tyto postavy se jim mnohdy skutečně staly vzorem. Snad jsme jim také ukázali, že svatost není život odtržený od reality, ale naopak žitý naplno. A do třetice jsme se je snažili oslovit v konkrétních životních situacích a posunout k dobrému,“ ohlíží se za celoroční aktivitou školní kaplan P. Petr Káňa a dodává: „Vím přinejmenším o jednom případu, kdy se to povedlo: studentce, která prožívala těžkosti v rodině, pomohl v lednu příklad Chiary Petrillové najít nový pohled a v nesnázích obstát.“

Projekt sahal dál než jen k výuce náboženství. „Učitelé ho využívali i v dalších předmětech: na Anežku Českou tak přišla řeč v češtině a na Řehoře Mendela v biologii. Rozmanitostí zpracování byla zaskočená i školní inspekce,“ usmívá se ředitel AG Jan Košárek. Zkušenosti teď gymnázium zúročí v dokumentu, který se objeví ke stažení na školním webu. „Bude ho možné použít i na dalších školách,“ uzavírá P. Káňa.

JIŘÍ GRAČKA

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay