Svatováclavský festival naplnil kostely a sbory

Vydání: 2020/41 Františkova vize bratrské lásky, 6.10.2020

Za okny chrámu sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku se stmívá a prostor se plní hudbou pozdního italského baroka. Dramatické Gloria Antonia Vivaldiho si náramně rozumí s kostelem, který Místečtí začali stavět nedlouho po skladatelově smrti.


V Opavě a Ludgeřovicích zazněly varhanní skladby Petra Ebena k přednesu Labyrintu světa a ráje srdce. Z Komenského díla četl Marek Eben. Snímek Ivan Korč

Koncert v kostele je zážitek – toto heslo Svatováclavského hudebního festivalu plně platí i pro jeho zastávku ve Frýdku-Místku. A myslí si to též publikum, které obsadilo téměř všechna místa k sezení. Mladí hudebníci ze souboru Barocco sempre giovane a zpěváci Filharmonického sboru Brno za silného potlesku míří do zákulisí a ředitel festivalu Igor Františák si může připočítat další letošní divácký aplaus vestoje.

„Je to zázrak,“ je si jist ostravský klarinetista a pedagog, který největší festival duchovní hudby v Česku uspořádal už posedmnácté. Ještě na jaře se Igor Františák obával o přežití neziskové organizace, která festival od 3. do 28. září
pořádá. Nakonec ale všech 29 koncertů napříč kostely a sbory Moravskoslezského kraje vyšlo na sto procent. „Je to pro nás zadostiučinění, když jsme se rozhodli festival uskutečnit v plné kráse. Jsme jeden z mála festivalů v ČR, který proběhl ve svém původním termínu a od dubna nemusel nic rušit ani měnit,“ uvědomuje si Františák.

Další neznámou byl zájem posluchačů. „Prodejnost lístků před festivalem vypadala absolutně katastrofálně,“ ohlíží se ředitel festivalu. Na koncertech bylo však nakonec plno, a to i díky několikaměsíčnímu hladu po živé hudbě. „Lidé přicházeli a chtěli společně sdílet hudbu v reálném čase,“ vysvětluje si účast ředitel festivalu a vyzdvihuje, že na Svatováclavském festivalu se duchovní hudba vrací na místa, pro něž vznikla: „V pohodlí domova s nejlepší aparaturou nemůžou u duchovní hudby přijít takové prožitky jako v kostele. I nevěřící lidé tam mají možnost uvažovat o jiných věcech, než kdyby Mozartovo Requiem slyšeli v kulturním domě,“ uvažuje Igor Františák.

Nejlepší polský varhaník

Nadšení pro živou hudbu ho neopouští ani pro příští měsíce. V rámci série Hudební výlety v Hlučíně vystoupí 11. října nejlepší polský varhaník Andrzej Białko. Hned na šesti místech zazpívá sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová a s adventním programem A. V. Michny přijede do Ostravy a Jablunkova Ensemble Inégal.

ONDŘEJ ELBEL



 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články



Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay