Svatováclavská bazilika v novém

Vydání: 2021/40 Svatováclavská bazilika v novém, 27.9.2021, Autor: Jiří Macháně

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi je celá v novém a otevírá se veřejnosti. Rekonstrukcí prošel každý centimetr zdiva a veškeré zařízení chrámu. Svátek sv. Václava tu věřící slaví společně s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.


Opravený interiér baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi. Snímek autor


Završují se tak tři roky projektových prací následované třemi roky stavby a oprav mobiliáře. Náklady na rekonstrukci chrámu, který stojí na místě mučednické smrti českého knížete, se vyšplhaly na 123 milionů korun, většinu prostředků poskytla Evropská unie. „Samotná stavební oprava šla velice rychle, ale svůj čas si vyžádala repase a přestavba varhan. Také mobiliář jsme museli všechen vystěhovat do dílen restaurátorů,“ popisuje probošt staroboleslavské kapituly Libor Bulín.

Oprava začala doslova od základů. Původně románský chrám nyní v podzemí obepíná vysoušecí kanál, který odvádí ze zdiva vlhkost. Díky následné opravě fasády se bazilika vrací k prastaré barevnosti z doby svého založení.

Většinu původně románské stavby a její předpokládanou výzdobu i vzhled však překrývají přizdívky, kterými barokní stavitelé vyrovnali nestejnou sílu stěn. „Jakýkoliv pokus o odhalení původních románských prvků by tak narazil na nutnost bourat přes půl metru zdí,“ vysvětluje P. Bulín, proč bude bazilika sv. Václava i nadále ukrývat některá svá tajemství. Pocházejí z doby, kdy kníže Břetislav chrám vybudoval jako ten největší své doby ve střední Evropě. „Udělali jsme alespoň pokusné sondy s drobnějšími nálezy a zdokumentovali je. Nově je však odhalené okno s nápisem v jedné z bočních kaplí. Tajná přestala být také chodba, která vedla z krypty do presbytáře. A nalezli jsme i pamětní desku, která připomíná obnovu baziliky po třicetileté válce, kdy se z chrámu na nějakou dobu staly dokonce armádní maštale pro koně,“ přibližuje probošt.

Co však návštěvníkům na rozdíl od zapomenuté stavební historie nezůstane ukryté, je nové osvětlení, které bazilika dostala díky kompletní opravě elektroinstalace. Světla v interiéru budou hrát liturgickými barvami: v adventu a postu s fialovým nádechem, v liturgickém mezidobí zeleně, ve svátek mučedníka sv. Václava bude světlo zabarvené červeně a o slavnostech zazáří zlatavě. Novinkou je také nový ambon a oltář – kovářská práce s tunovou bílou kamennou deskou.

Chrám otevřený celý den

Kolegiátní kapitula sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi se pustila také do opravy k bazilice přilehlého a neméně cenného kostela sv. Klementa. Tam by mělo lešení zmizet na sklonku roku, umělecko-historický průzkum pak v příštím roce. „Věřím, že se podaří udělat i dokumentaci fresek a připravíme k tomu speciální expozici s náležitým popisem. Svatý Klement pak bude prezentovaný jako románský klenot, který patří k tomu nejcennějšímu, co u nás máme,“ zdůrazňuje probošt kapituly.

Baziliku sv. Václava nyní čeká nejen bohoslužebný, ale také turistický provoz. Místní infocentrum kvůli tomu rozšíří nabídku prohlídek i řady průvodců. „Chrám bude otevřený celodenně k modlitbě. Podařilo se nám v zadním traktu baziliky vybudovat skleněnou stěnu, která oddělí vstupní část kostela od trojlodí, takže bude možné vstoupit i bez průvodce,“ těší P. Bulína. Zakončení oprav je dobrou zprávou pro poutníky. Všem skupinám, které se ohlásí na proboštství nebo v infocentru, vyjdou správci poutního místa vstříc. „Vynasnažíme se jim zajistit možnost bohoslužby v obou bazilikách, včetně krypty. A pokud dorazí bez kněze, rád odsloužím mši svatou sám,“ uzavírá staroboleslavský probošt.

JIŘÍ MACHÁNĚ
  

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay