Svatba v kostele? Podle státu svoji nebudete...

Vydání: 2008/37 Nové moderní způsoby výchovy, 9.9.2008, Autor: Antonín Randa

Poslední srpnový den uplynula lhůta, kdy bylo možné připomínkovat návrh nového Občanského zákoníku z dílny Ministerstva spravedlnosti. Jedna z jeho částí se týká formy uzavírání sňatků – právě ta způsobila nejen mezi katolíky doslova šok. Podrobnosti k problematické části zákoníku vysvětluje poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

Ministerstvo spravedlnosti chce zrušit církevní sňatky. Proč?

To je mi záhadou. Snad je to tím, že právníci, kteří na návrhu pracovali, přednášeli právo ještě za minulého režimu.
Překvapuje mě, že jinak sympatický ministr Pospíšil si dovolí vydat takový dokument.

O co konkrétně jde?
Ministerstvo připravilo dvě varianty návrhu. V tom prvním se počítá s úplným zrušením právní platnosti církevních sňatků, což by v praxi vypadalo tak, že svatbu v kostele mít sice můžete, ale nebyla by právně platná. Musel byste jít stejně jako za komunismu na úřad a v přítomnosti dvou svědků podepsat oddávací listinu. Druhý návrh není o mnoho lepší. Církevní sňatky naprosto devalvuje, protože umožňuje oddávat i neregistrovaným církvím, mezi něž patří sekty, šamani, či dokonce satanisté.

V jaké fázi nyní návrh je?
Do konce srpna se měl připomínkovat, ale problém je, že o nové normě naprostá většina lidí vůbec nevěděla. Vím, že se proti tomuto návrhu postavily církve. Návrh je nehorázným krokem zpátky. Obsahuje i závažný paragraf, který dává státní moci pravomoc odejmout povolení k vykonávání sňatků, což je podle mého názoru zásah do církevního práva. Kdyby byla ratifikována vatikánská smlouva, bylo by to s ní v rozporu.

Podnikáte nějaké kroky, aby se těmto návrhům zabránilo?
Rozesílám informace, že na stránce www.roithova.cz/protest jsou zformulována fakta k tomuto návrhu ministerstva. K dnešnímu dni se k protestu připojilo přes 16 tisíc lidí! Myslím, že je důležité, aby se lidé ozvali, i když už je po připomínkovém řízení. Jejich hlasy jsou nesmírně důležité. A čím více jich bude, tím větší je naděje, že takové návrhy neprojdou.

Bude mít protest smysl?
Jestli nebude slyšet velmi silně hlas lidí, kterých se to týká, obávám se, že bude přijata jedna ze dvou navrhovaných forem zákona. Tedy buď zrušení právní platnosti církevních sňatků, nebo jejich devalvovaná podoba, která je velmi nebezpečná, protože dostane církev na úroveň jakéhokoliv spolku, jehož úkony nemají žádný právní význam. Pokud se o tom tedy lidé dozvědí – v kostele, z Katolického týdeníku, z internetu, měli by se ozvat. Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay