Svatá Hora se raduje z varhan

Vydání: 2018/48 Biskupové přivítali nuncia, 27.11.2018, Autor: Jiří Prinz

Prvním místem, kde se nový papežský nuncius Mons. Balvo setkal s českou veřejností, byla Svatá Hora u Příbrami.


Novým varhanám požehnal kardinál Dominik Duka. Snímek Eugen Kukla

Kardinál Dominik Duka zde v neděli požehnal nové varhany v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Během nešpor v zaplněné poutní bazilice poprvé rozezněl unikátní nástroj z dílny varhanáře Vladimíra Šlajcha varhaník Jaroslav Tůma. Ten považuje toto dílo za „mezník v historii českého varhanářství“.

Kázání přenechal kardinál Duka generálnímu sekretáři ČBK P. Stanislavu Přibylovi. Byl to totiž on, kdo stál před lety, ještě jako duchovní správce zdejší farnosti a provinciál zde sídlících redemptoristů, u zrodu myšlenky na stavbu nových varhan. „Některé skutečnosti lze pouze vyzpívat. Patří mezi ně bezesporu Boží chvála. Proto my křesťané po vzoru židů, našich starších bratří ve víře, jsme lidé zpěvu. Rád bych tedy vyzpíval chválu těchto varhan,“ uvedl ve své homilii P. Přibyl. K žehnání byly na jeho popud vybrány skladby J. S. Bacha. „Nejen že byl věřící. Dovoluji si tvrdit, že byl jakýmsi teologem, který se vyjadřoval hudebními prostředky,“ vysvětlil. A skladba Preludium a fuga Es-dur (BWV 552) je podle Přibyla „hudebním traktátem o trojjediném Bohu“. Už před 20 lety, kdy začal vznikat plán na stavbu varhan, si představoval, že to bude první skladba, která na novém nástroji zazní. „Má předznamenání tři bé, tedy tři znamení, která posouvají příslušné tóny směrem dolů. Možná i volbou tóniny chtěl kdysi mistr Bach naznačit, že chápe Boha jako toho, kdo je ve třech osobách a jehož touhou je snížit se k člověku,“ připodobnil P. Přibyl, který hru na varhany také ovládá.

Nástroj, jehož stavba trvala deset let, pochází z dílny Vladimíra Šlajcha z Borovan u Českých Budějovic. Konečná cena varhan se vyšplhala přes 15 milionů korun. Kromě příspěvků od města a kraje získala farnost peníze převážně od dárců.

Pro varhaníka Jaroslava Tůmu jsou nové varhany „solitérem nemalého významu“. „Široko daleko nenajdeme podobnou koncepci rozvržení jednotlivých strojů ani srovnatelně pojatou sestavu rejstříkové dispozice,“ sdělil pro KT. „Jako varhaník často zažívám pocity, kdy mi některý nástroj vychází vstříc, jindy se mi brání, případně mi dělá nebo nedělá naschvály. Varhany se mohou chovat jako poslušný poník, anebo mě divoce vyhazovat ze sedla. Někdo asi dá přednost klidnému soužití. Je ale pochopitelné, že ne pro každého je poslušný a poddajný partner tím nejlepším a nejinspirativnějším. I mnohé nejhodnotnější vztahy mezi lidmi se rodí ze vzájemného obrušování hran a společného úsilí,“ přiblížil své sžívání s novým nástrojem svatohorský varhaník.

Součástí varhan jsou i čtyři zlaté hvězdy se zvonky na pedálových skříních, které se umějí při hře i efektně otáčet a v publiku probouzejí radost.

JIŘÍ PRINZ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay