Studentské mše odstartovaly akademický rok

Vydání: 2009/42 Děti a Bible, 19.10.2009

Začal akademický rok a studenti vysokých škol ho v univerzitních městech v Čechách i na Moravě zahájili slavnostními bohoslužbami. Většina se jich uskutečnila v minulém týdnu a nejvíce studentů – více než tisíc – přišlo zahájit akademický rok minulou středu do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

Už minulé úterý zahájili akademický rok studenti v Českých Budějovicích. „Protože to byla naše zahajovací mše, rozhodli jsme se ji malinko oživit,“ prozradila KT Alena Tlamsová ze společenství vysokoškoláků od sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích. Jako motto mše si zvolili – „Lano, co nás k nebi poutá“ – a na začátku mše svaté odvinuli mezi lidi klubka provázků připevněných k lanu, které bylo naaranžováno kolem obětního oltáře. „Chtěli jsme tím vyjádřit naše vzájemné propojení a napojení přímo na Ježíše Krista,“ doplnila Tlamsová. V Praze zahájili studenti akademický rok na dvou místech a ve dva různé dny. Jako první zahajovali studenti KTF – již v úterý 29. září slavnostní mší Veni Sancte v pražském kostele P. Marie před Týnem za přítomnosti kardinála Miloslava Vlka. Studenti ostatních pražských vysokých škol se sešli až o týden později ve studentském kostele sv. Salvátora. Po slavnostní mši se tam pak rozdělili do takzvaných cechů, které sdružují studenty příbuzných oborů – v nich se mohou seznámit mnohem lépe než v kostele při bohoslužbě.

V BRNĚ MUSELI DO KATEDRÁLY

Přestože jako studentský kostel slouží v Brně vysokoškolákům především jezuitský chrám Panny Marie, kvůli vysokému počtu účastníků zahajovací bohoslužby už je nezvládl pojmout. A tak se studenti museli uchýlit do katedrály. „Byly vám dány mnohé dary nadání a schopností. Když je vedle studia využijete ke službě druhým, prožijete přitom mnoho radostí a Ježíš se bude dotýkat vašich srdcí,“ připomněl studentům při slavnostní mši svaté generální vikář brněnské diecéze P. Jiří Mikulášek. „Když jsem začínala studovat, dost jsem se bála,“ říká Anna Zemanová z Makova u Litomyšle, která právě nastoupila do třetího ročníku. „Tehdy mě jeden kamarád přivedl na tuto zahajovací bohoslužbu a já se od toho okamžiku necítila ani chvilku ztracená nebo opuštěná.“ Po zahajovací bohoslužbě se proto zástupci jednotlivých fakult a společenství už tradičně scházejí buď přímo v kostele, anebo před ním a s pomocí cedulí oslovují „nováčky“ a představují se jim.

VZPOMÍNKA NA PAPEŽE

Ve Zlíně zahájili akademický rok už v září, minulé pondělí se pak při studentské mši vrátili k návštěvě papeže. Věřící, kteří přicházejí do kostela svatého Filipa a Jakuba, vítal z obrovského plátna papež Benedikt XVI. „Chtěli jsme si setkání se Svatým otcem, které nás hodně povzbudilo, trochu prodloužit,“ uvádí člen zlínského studentského Olympu Petr Klinkovský. Během mše zaznělo z mikrofonu poselství papeže, jež předal mladým lidem na setkání ve Staré Boleslavi, a toto poselství si každý mohl odnést domů na kartičce. Další součástí mše byla sbírka na Afriku, která mezi mladými lidmi pokračuje až do konce října. U vchodu do kostela byly ještě k vidění fotografie ze setkání se Svatým otcem, které mládež z celé ČR zaslala do soutěže na webu Signály.cz.

TEOLOGOVÉ ZAHÁJILI HNED DVAKRÁT

Pro studenty olomoucké Univerzity Palackého začal akademický rok poslední středu měsíce září. Arcibiskup Jan Graubner sloužil ten den mši svatou pro pět set studentů v kostele P. Marie Sněžné a po jejím skončení se představili zástupci Vysokoškolského katolického hnutí z jednotlivých fakult. Slavnost pak pokračovala v sousedním Centru Aletti, kde byla otevřena zrekonstruovaná studentská čajovna. Cyrilometodějská teologická fakulta zahájila akademický rok hned dvakrát. Nejprve 19. září pro studenty „dálkaře“ mší svatou, kterou celebroval proděkan fakulty Damián Němec a na niž se sjeli lidé z olomouckých i brněnských studijních skupin kombinovaných oborů. Denní studium pak zahájili mší svatou 21. září arcibiskup Graubner s ostravsko-opavským biskupem Františkem Lobkowiczem. „Fakulta každý rok zahajuje slavnostní bohoslužbou Veni Sancte s prosbou o pomoc Ducha Svatého pro studenty i vyučující – letos takto vstoupila do dvacátého roku své obnovené existence,“ prozradil proděkan CMTF UP Pavel Černuška.

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Bůh v mém životě, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay