Studenti pomáhají v Litoměřicích

Vydání: 2015/36 Nové církevní školy se otevírají dětem, 1.9.2015, Autor: Jana Michálková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Studenti z Moravy pomáhají na severu Čech se zpracováním knižních fondů uložených v depozitářích litoměřického biskupství. V srpnu přijeli podesáté.


Lektorka semináře Jana Oppeltová zkoumá dokument vložený do jedné z katalogizovaných knih. Snímek Martin Barus

Litoměřice a Olomouc spojuje oboustranně užitečná a výhodná spolupráce. Studenti olomoucké univerzity, budoucí historici a archiváři, přijíždějí do Litoměřic již deset let pomáhat se zpracováním knižních fondů uložených v depozitářích biskupství. Studenti tak mohou v praxi zúročit to, co se v rámci výuky naučili, a biskupství díky tomu získává lepší přehled o svém kulturně-historickém bohatství.

Pravidelně každé léto zde studenti Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Jany Oppeltové, biskupského archiváře Martina Baruse a knihovníka Filipa Krinkeho třídí, pořádají a katalogizují různé knihovny, zejména farní a vikariátní, ale také bibliotéky některých řeholních domů či významnějších duchovních. Součástí týdenního semináře bývají i exkurze, při nichž se studenti seznamují s krajinou severních Čech a jejími kulturními hodnotami. Letos byl jejich cílem Horní Jiřetín a nedaleký zámek Jezeří.

„Oboustranná výhodnost konání těchto seminářů je nesporná, neboť cenné fondy uložené v depozitářích obdrží řádné soupisy a katalogy, zatímco studenti pracují přímo s historickým materiálem, k němuž se běžně nedostávají, a zároveň jsou nuceni při katalogizaci využívat během studia nabytých znalostí, zejména čtení starých písem,“ poukazuje archivář Martin Barus.

Dosud se podařilo identifikovat více než tři sta institucionálních či osobních knihoven. „Jeden z nejcennějších fondů tvoří děkanská knihovna z Duchcova, která vedle souboru starých tisků obsahuje také dva prvotisky a jeden středověký rukopis. Nespornou zajímavostí je tisk z 18. století s razítkem římského ‚Colegia Germanica‘, v němž studovali seminaristé ze středoevropského prostoru. Do Litoměřic se dostal zatím neznámými cestami,“ dodává archivář.

Studentské praxe, na nichž spolupracuje litoměřické biskupství, se neomezují pouze na Olomouc – třeba unikátní tzv. Kopschovu knihovnu v Liberci katalogizují studenti tamní katedry historie. V širší spolupráci s ústeckou univerzitou byl zase v minulých letech formou studentských praxí zdokumentován prostřednictvím moderních technologií kostel sv. Antonína Paduánského v Milešově.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay