Strakonický kostel září novotou

Vydání: 2022/49 Za svobodu vyznání , 29.11.2022, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Po více než dvou letech oprav se minulý pátek ve Strakonicích otevřel kostel sv. Prokopa ze 13. století.

Kostel sv. Prokopa byl znovu otevřen za přítomnosti biskupa Vlastimila Kročila. Snímek autor

Při rekonstrukci za 57 milionů korun, uhrazených hlavně z evropských fondů, se např. obnovila fasáda, vyměnila elektroinstalace, restaurátoři odkryli a obnovili nástěnné malby a výzdobu klenby z gotického, renesančního i barokního období.

Místní duchovní správce, P. Roman Dvořák, poděkoval všem, kteří se na opravě podíleli. „Jsem vděčný za všechny, kteří ještě mají sílu vkládat síly do oprav církevních památek,“ uvedl biskup Mons. Vlastimil Kročil, který celebroval slavnostní bohoslužbu.

„Jsem v duši celý rozechvělý, neboť když jsme kostel připravovali k otevření, uvědomoval jsem si, kolik lidí a staletí chrámem prošlo a že mnoha generacím zůstal původní stav utajen,“ doplnil farník Petr Vácha. „Těší mne, že jsem se dočkal opravy,“ přidal se bývalý senátor Josef Kalbáč, který se podílel na opravách čtyř desítek kostelů, k čemuž jej počátkem 90. let vybídl biskup Antonín Liška. „V jeho rodných Bohumilicích jsem roku 2008 pomáhal naposledy, začal jsem roku 1992 v Předslavicích,“ uvedl a dodal, že starat se o odkaz předků je povinnost.

„Rekonstrukce kostela se vydařila a můžeme ho obdivovat v plné slávě a lesku, což nezažilo několik generací před námi,“ doplnil Roman Lavička z Národního památkového ústavu, který prováděl kostelem zájemce o prohlídku.
   
RADEK GÁLIS


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay