Stop domácímu násilí i v Česku?

Vydání: 2004/29 Co v nás konkuruje Bohu?, 1.9.2004, Autor: Ludmila Hamplová

Právnička Marie Jacková vede Poradnu pro lidi v tísni Oblastní charity v Hradci Králové. Poradna je zaměřena především na pomoc obětem domácího násilí a problematiku s tím související, a proto jsme ji požádali vzhledem k legislativní změně o rozhovor.

Jak hodnotíte situaci před přijetím nového paragrafu v trestním zákoně, který od začátku června postihuje domácí násilí jako trestný čin?
I podle předchozí úpravy bylo možné pachatele-násilníka trestně stíhat. Aby ho ale policie mohla obvinit například z trestného činu ublížení na zdraví, musela být jeho oběť-poškozený alespoň sedm dnů v pracovní neschopnosti. Pro obvinění z trestného činu týrání svěřené osoby se zase vyžadovalo, aby týraná osoba byla v péči nebo výchově trýznitele. Domácí násilí jako specifický fenomén v našem trestním právu zakotveno nebylo. V lepším případě bylo považováno pouze za přestupek, v horším případě ani to ne.

Co přinesl obětem domácího násilí nový paragraf?
Od l. června 2004 nabyla účinnosti novela trestního zákona, která v § 2l5 a) umožňuje trestně stíhat pachatele pro týrání osoby blízké nebo jiné osoby žijící s ním ve společně obývaném bytě nebo domě (např. rozvedená manželka) a uložit mu za to v některých případech trest odnětí svobody až na osm let. Novela také zavedla novou přitěžující okolnost, a to týrání osoby mladší patnácti let, těhotné, vážně nemocné, vysokého věku nebo nemohoucí. Za týrání lze pak označit například zlé nakládání i méně intenzivní fyzické povahy, působící však oběti velké příkoří i bolest, citové vydírání, ponižování, psychický, sexuální i ekonomický nátlak, přerůstající někdy až v teror. Kladně lze hodnotit zejména to, že k trestnímu stíhání osob blízkých (většinou rodinní příslušníci) nebude zapotřebí souhlasu oběti, a policie tak bude muset jednat z úřední povinnosti. Prolomení ochrany soukromí ve prospěch bezpečnosti, zdraví, a mnohdy života oběti je zcela na místě.

Může být domácí násilí v rodině řešeno i jinak než pouhou kriminalizací a sankcemi?
Ano, může, a opět lze sáhnout po zahraničních zkušenostech. Ty potvrzují, že u lehčích a počátečních forem násilí není snahou oběti okamžité a bezpodmínečné potrestání násilníka, nýbrž zastavení násilí a řešení konfliktu. Proto je prioritou prevence kriminálního jednání podpora oběti. K předcházení násilí v rodině je třeba odborného proškolení osob, přicházejících do styku s domácím násilím, jeho včasné rozpoznání a zcela rozdílný a oddělený přístup směrem k oběti a vůči násilníku.

Ovšem žádná opatření problém domácího násilí nevyřeší, nezmění-li se zásadně postoj celé společnosti a její vysoká tolerance k tomuto jevu.

(Bezplatná Poradna pro lidi v tísni sídlí v Hradci Králové na Velkém náměstí č. 34. Hodiny pro veřejnost: po 12-17, st 8-11, čt 9-15 hod. Tel: 495 5l6 098.) Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay