Sto let od výstřelů v Sarajevu

Vydání: 2014/27 Poutnická hůl věrozvěstů, 1.7.2014, Autor: Václav Štaud

Uplynulý týden se nesl ve znamení sto let od osudových výstřelů v Sarajevu, které vedly ke vzniku první světové války.
 

Na Ústředním hřbitově v Brně se přátelé vojenské historie poklonili u několika hrobů památce hrdinů první světové války. Doprovázely je i jejich ženy a děti. Snímek autor

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při této příležitosti sloužil v úterý slavnostní rekviem a lidé ve svatovítské katedrále současně mohli za své padlé zapálit svíčku či položit květinu. V sobotu pak kardinál Duka navštívil Konopiště, kde předsedal zádušní mši za následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, jeho manželku Žofii a za všechny oběti první světové války. Bohoslužba původně měla být v zámecké kapli, pro mimořádný zájem lidí se ale konala na zámeckém nádvoří.
Dalším centrem vzpomínkových akcí bylo Brno. Ve čtvrtek za oběti „velké války“ sloužil v katedrále mši biskup Vojtěch Cikrle a v sobotu už slavnosti ovládly celé město. Nechyběl ani následník trůnu, který zde absolvoval rekonstrukci atentátu. Byla otevřena řada výstav a celodenní program mimo jiné zahrnoval manévry rakousko-uherských vojsk s ukázkami polní kuchyně, polní pošty nebo koncert císařské vojenské kapely. Na Ústředním hřbitově se uskutečnil pietní akt u hrobu Leopolda Lojky, který byl v Sarajevu 28. června 1914 shodou okolností u volantu auta smrti. Vůz i osobního řidiče tehdy Ferdinandovi zapůjčil jeho spolupracovník hrabě František Harrach. Lojka musel později narukovat a část války prožil ve službách císaře Karla I. Zemřel v Brně roku 1926.
 
Další součástí vzpomínkového projektu byla sobotní zádušní mše v kostele sv. Jakuba celebrovaná brněnským děkanem Mons. Václavem Sloukem. „Nejvíc mě oslovila knězova slova, že válka sice skončila, ale zlo, které rozpoutala, tady zůstalo, způsobilo mnoho bolestí – a že podobná rozbuška, jakou byl sarajevský atentát, může explodovat znovu. Je proto nutné stále prosit Boha za mír a žít tak, abychom si zasloužili jeho dary smíření a odpuštění,“ řekla KT jedna z přítomných žen. 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

.... zlo tady zůstalo.... Nyvlt 1.7.2014 17:05
Je paradoxem klidných časů, Michal 1.7.2014 21:49
Re: Je paradoxem klidných časů, Vladimír F. 6.7.2014 06:55
Re: .... zlo tady zůstalo.... Vladimír F. 6.7.2014 06:53

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay