Stezka spojí další významné mariánské chrámy

Vydání: 2010/17 Kardinál Tomáš Špidlík, 21.4.2010, Autor: Jiří Gračka

Již potřetí vyjdou letos počátkem července ze Svatého Hostýna pěší poutníci, aby během tří dní překonali bezmála šedesát kilometrů oddělujících nejnavštěvovanější moravský poutní kostel od jiného významného místa – Velehradu. Letos poprvé však tomu bude předcházet ještě pěší putování ze Svatého Kopečka u Olomouce.

Se záměrem spojit tři nejvýznamnější poutní místa olomoucké arcidiecéze a zároveň Olomoucký a Zlínský kraj, na jejichž území se arcidiecéze rozkládá, přišla Matice svatokopecká. „Je to krásný doklad toho, že v církvi není konkurence, že se navzájem inspirujeme a navazujeme spolupráci,“ říká předseda Matice velehradské P. Jan Peňáz, který inicioval vznik poutní stezky z Velehradu na Svatý Hostýn. Ačkoliv obě poutě na sebe časově nenavazují, je podle P. Peňáze možné, že příští rok už to bude vlastně pouť jedna. „Poutní a naučná stezka ze Svatého Kopečka na Svatý Hostýn bude otevřena 21. května. Tohoto dne právě před patnácti lety zavítal na Svatý Kopeček papež Jan Pavel II. a otevření poutní stezky má být připomínkou této návštěvy. První pěší pouť směrem k nám na Hostýn pak proběhne ve dnech 26. – 27. června,“ vysvětluje předseda svatohostýnské matice Lubomír Vývoda. Nyní se dokončuje značení a podél cesty umisťují zastavení s lavičkami a informačními tabulemi, které mají podobný charakter jako zastavení cesty z Hostýna na Velehrad – každá z nich nabídne údaje o výškovém profilu a kilometráži úseku, citát z evangelia, informaci o kulturně historických událostech, významných rodácích, památkách a přírodních zajímavostech obce. Současně se připravuje vydání průvodcovské brožury k dané trase. Jejím obsahem budou podrobnější informace o místech, jimiž cesta prochází, s upozorněním na stravovací a ubytovací možnosti. Brožura bude doplněna fotografiemi, mapkou celé trasy i seznamem sponzorů. Náklady na přípravu trasy a brožury dosahují 600 000 Kč. Padesátikilometrová trasa vede ze Svatého Kopečka přes Velkou Bystřici, Tršice, Pavlovice u Přerova, Dřevohostice, Bílavsko a Slavkov pod Hostýnem přes slavkovskou louku až k hostýnské bazilice. Je určena nejširší veřejnosti, poutníkům i turistům, a vede po méně frekventovaných cestách, což umožňuje jak pěší chůzi, tak cykloturistiku. Všechna tři poutní místa jsou zasvěcena Panně Marii: bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku i baziliky Nanebevzetí na Hostýně a Velehradě.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay