Státní i církevní smutek v Rakousku

Vydání: 2004/31 Mám strach být ošklivý, 1.9.2004, Autor: Jaroslav Šebek

Komentář Jaroslava Šebka
Začátek prázdnin byl u našich jižních sousedů bohatý na dramatické události. Nejprve náhle zemřel prezident Thomas Klestil a pár dní poté se první stránky novin naplnily zprávami o aféře v kněžském semináři v dolnorakouském St. Pöltenu, kde policie zabavila kolem čtyřiceti tisíc fotografií s pornografickým obsahem. V důsledku těchto odhalení již někteří představení semináře rezignovali. Zodpovědnost za přehlížení nezdravých jevů se však přičítá i diecéznímu biskupovi Krennovi. Do centra pozornosti médií se ovšem Kurt Krenn nedostal poprvé. Kontroverze svého času způsobila například jeho podpora Jörga Haidera a snahy o zapojení církve do politických aktivit. Řadu negativních reakcí vyvolaly před dvěma lety i jeho kritické výroky proti islámskému náboženství.


V souvislosti se současným skandálem se proto i v církevních kruzích ozvaly hlasy, požadující jeho odstoupení. Výtky poukazovaly i na to, že seminář v St. Pöltenu přijímal zájemce, jejichž žádosti byly v ostatních diecézích z důvodu nezralosti zamítnuty. Kriticky se ke Krennovým pokusům celou věc bagatelizovat vyjádřil i kardinál Schönborn. Rakouští biskupové se také minulý čtvrtek v Mariazell sešli na mimořádném zasedání, kde se vyslovili pro jednotný model přípravy duchovních (v St. Pöltenu totiž bohoslovci neabsolvovali „nultý ročník“ - přípravný první rok). Značnou pozornost vzbudila aféra také v Římě. Výsledkem bylo okamžité jmenování biskupa Klause Künga z diecéze Feldkirch apoštolským vizitátorem, který má zmapovat situaci v semináři i v celé diecézi a přispět k jejímu vyřešení. Zájem Vatikánu na urychleném vyjasnění případu ovlivnily i problémy, do nichž se v důsledku žalob kvůli sexuálnímu obtěžování mladistvých katolickými duchovními dostaly některé diecéze ve Spojených státech. Odhalení v St. Pöltenu kromě toho dále poškodilo důvěryhodnost církve u rakouské veřejnosti. V živé paměti zůstává případ vídeňského arcibiskupa Groera, jenž v roce 1995 opustil úřad z důvodu podezření ze zneužívání chlapců v semináři v Hollabrunnu. Část věřících i veřejnosti však Krenna hájí a vadí jim způsob informování části médií, která prezentují záležitost jednostranně a snaží se pouze církev skandalizovat. Poslední události jsou každopádně výzvou k zodpovědnějšímu přístupu ve výběru kandidátů kněžství a k lepší komunikaci uvnitř i vně církve. Rozhodné, a hlavně rychlé kroky k nápravě, podniknuté v nynější kauze, jsou určitě příslibem do budoucnosti a dávají naději na důsledné a průhledné řešení těchto i dalších bolestivých témat, a tím pádem i na vylepšení pošramoceného obrazu církve u veřejnosti.

komentar@katyd.cz Sdílet článek na: 

Sekce: Názory, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay