Srdce jako prostor pro setkání

Vydání: 2017/21 Jak prožít Noc kostelů?, 23.5.2017, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Poutníci směřující do Českomoravské Fatimy v Koclířově u Svitav mají o důvod víc poutní mariánské místo navštívit. Do kaple sv. Jana Pavla II. byl instalován relikviář s ostatky svatého papeže.


Relikviář s ostatky Jana Pavla II. – mariánského ctitele – na mariánském poutním místě Koclířov. Snímek Václav Kašík

Ústředním motivem relikviáře je srdce jako prostor pro setkání. „Tématem srdce se zabývá Starý i Nový zákon, mystici, básníci i lidová slovesnost národů. Všichni mluví o srdci člověka jako o jeho středu. Člověk je takový, jaké je jeho srdce,“ říká autor schránky pro koclířovskou relikvii Daniel Trubač. Relikviář sv. Jana Pavla II. je jeho třetím dílem, v němž se věnoval tématu srdce. Prvním byla kovaná brána srdce v ostravském studiu Telepace a druhým procesní kříž ve farním kostele v Bruntále, kde je kříž usazen také v srdci.

„Ostatky sv. Jana Pavla II. jsem osadil v relikviáři, který svým tvarem opět připomíná srdce, jímž procházejí ohnivé plameny. Samotná relikvie – papežovy vlasy – je vsazena do kuličky a zavěšena v prostoru jako visutý svorník v klenbě srdce. Kulička personifikuje zdroj světla a srdce jsem pojmul jako prostor pro setkání. Plameny procházející srdcem jsou částečně otiskem byliny jitrocelu kopinatého,“ popisuje schránku Daniel Trubač.

Na relikviáři našla svoje místo i slova Jana Pavla II. Na klenbu srdce autor umístil fragmenty modlitby, které jsou pozvánkou k příběhu zvanému Fatima. A proč je u paty relikviáře zakomponovaný malý motýl? Je to prý symbol vzkříšeného Ježíše Krista. Dalším rostlinným motivem jsou pak listy srdčité, tedy opět symbol srdce. Lípa je navíc i obrazem slovanských národů, které se vyznačují citlivostí svých srdcí – vysvětluje symboliku jednotlivých detailů relikviáře Daniel Trubač. Rostlinný reliéf má zdůraznit slova, která často používal i sv. Jan Pavel II., tedy první slova Panny Marie pronesená při jejím zjevení fatimským dětem: „Nebojte se!“

Podle autora má být koclířovský relikviář příslibem živého zlata a je obrazem Nebeského Jeruzaléma, kam všichni směřujeme. Takto ztvárněný má být zjevením dalekého cíle, k němuž neomylně naše pouť spěje. „Spojení nebe a země je větší, než jsme schopni tušit,“ dodává ke svému dílu Daniel Trubač.

PAVEL J. SRŠEŇ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Diecéze



Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay