Sportovní, nebo politické hry?

Vydání: 2016/33 Olympiáda pod Ježíšovou náručí, 9.8.2016, Autor: Jiří Prinz

Více než 10 tisíc sportovců z celého světa od minulého týdne bojuje v brazilském Riu de Janeiru o cenné kovy z XXXI. olympijských her.


Českou vlajku nesl na slavnostním zahájení olympijských her v Riu judista Lukáš Krpálek. Snímek ČTK

Pod sochou Krista Vykupitele, hlavního symbolu města, mohou až do 21. srpna sportovní fanoušci sledovat na 33 sportovištích své idoly. Olympijské hry jsou všeobecně považovány za vrchol sportovního snažení, takže zájem o ně je mezi milovníky sportu tradičně vysoký: pořadatelé pro ně vytiskli na 7,5 milionu vstupenek.

Olympiáda však není – a nebyla – čistě sportovní událostí. Vždy byla promíchána s politikou i náboženstvím. A to od svých počátků ve starověkém Řecku, kdy se hry konaly na počest Dia olympského.

Právě pohanský charakter starověkých olympiád vadil rodícímu se křesťanství. Nepřekvapí proto, že to byl zrovna křesťanský císař Teodosius I., kdo ve 4. století s olympijskými hrami na dlouhá staletí skoncoval.

Dnes je situace jiná. Křesťané dávno olympijskou myšlenku přijali za svou a sami se na chodu her aktivně podílejí. Běžnou součástí olympiád tak jsou mimo jiné i ekumenicky laděné bohoslužby pro sportovce přímo v dějišti her. Nikdo se také nepozastavuje nad tím, že součástí olympijských výprav jednotlivých zemí jsou i kaplani, kteří přímo na místě nabízí sportovcům duchovní služby. Před čtyřmi lety v Londýně měla takového kaplana premiérově i Česká republika a chybět nebude ani letos.

Olympiáda a politika

Rozhodli jsme se zaměřit pozornost nyní také na politický rozměr olympijských her. Shodou okolností je tomu letos přesně 80 let, co v Berlíně proběhla olympiáda, po níž si už ani ten největší snílek nemohl myslet, že sport nemá s politikou nic společného. Svět tehdy dostatečně nenahlédl, že pro Hitlera jsou olympijské hry pouze skvělou příležitostí k politické propagandě, kterou také bezezbytku využil.

Propojení politiky a sportu trvá dodnes. Letošní olympiáda v tom není výjimkou. Snad nejlépe to ilustruje příběh ruských atletů, kteří byli z olympijských her diskvalifikováni poté, co se provalil skandál se státem řízeným dopingem v jejich zemi. Byli to ruští politici, kdo se (vedle sportovců samých) rozčiloval nad verdiktem nejvíce.

Nebo jiný příklad: poprvé v historii bude během olympiády startovat i tým složený ze sportovců, kteří uprchli před válkou ve své vlasti. Tzv. uprchlický tým tvoří deset sportovců ze Sýrie, Jižního Súdánu a Konga, kteří se v Riu představí v běžeckých disciplínách, judu či plavání. Mezinárodní olympijský výbor uvolnil na jejich přípravu 48 milionů korun. I takovým způsobem se může promítat politika do olympijských her.

O řadě těchto témat se čtenář více dočte na následující dvoustraně.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay