Špidlík, Heryán i Kundera v novém kalendáři

Vydání: 2018/37 Rok pomáhali. Jak je to změnilo?, 11.9.2018, Autor: Tomáš Kutil

Příloha: Perspektivy 37

Cyrilometodějský kalendář 2019 právě přichází na pulty knihkupců. Je plný literárních ukázek i původních textů od známých autorů. Jeho obsah představuje editor Katolického týdeníku JAN PAULAS.


Již 19. CM kalendář připravil s kolegy jeho hlavní editor Jan Paulas. Snímek Jana Podhorská 


Kalendář je výběrem čtení na celý rok. Které z autorů pokládáš letos za nejzajímavější?

Všichni jsou pro mě zajímaví – od Jorge Luise Borgese přes Doma Samuela až po Marka Váchu. Proto jsem je vybral. Spíš bych upozornil na to, že vedle literárních ukázek přináší publikace i autorské texty psané přímo pro kalendář. Letos je to třeba hned 12 ohlédnutí P. Ladislava Heryána za 12 lidmi, kteří ho v životě zásadně ovlivnili – a zároveň se zde odkrývá jeho životní příběh. Někdy vám autorova upřímnost bere dech, jindy hřeje u srdce, pokaždé ale něco podstatného sděluje.

Jiný salesián, Zdeněk Jančařík, se zase kritickým okem ohlédne za životem a dílem nejslavnějšího českého spisovatele současnosti Milana Kundery, který příští rok oslaví devadesátiny. Miloš Doležal přispěl do kalendáře svými novými básněmi a novénou k P. Josefu Toufarovi, kterou sepsal spolu s řeholní sestrou Marií Judit OCD. Na dětství v časech komunismu vzpomíná v úsměvných i vážných příbězích Marie Knotková. Těch autorských textů je ale mnohem víc.

Je mezi texty nějaká červená nit, která je spojuje?

Je to liturgická doba či různá výročí, které dávají rámec celému kalendáři, ale pak jsou zde i jiné spojitosti. Třeba povídku zmíněného argentinského spisovatele Borgese doplňuje text o tom, jak byl tento slavný autor jednou hostem v hodině literatury jistého učitele Jorge Bergoglia, budoucího papeže Františka, a co z toho vzešlo. Anebo celým kalendářem prostupují zamyšlení známých osobností nad skvělými fotografiemi Josefa Vrážela – ať už je to Max Kašparů, biskup Tomáš Holub, Jiří Lábus, Jiří Suchý či Martin Veselovský. 12 rad proti různým strachům dnešní doby na každý měsíc nabízí zase P. Stanislav Přibyl a na jiném místě kalendáře ho doplňuje americký profesor Timothy Snyder dvaceti radami, jak se vyhnout kolapsu demokracie a morálky. Pestré čtení tedy může mít i svou vnitřní provázanost.

Kalendář určitě připomíná i různé osobnosti, které mají v příštím roce výročí. Připomeneš některé?

Vedle zmíněného Kundery je to třeba opat Vít Tajovský, kardinál Tomáš Špidlík, spisovatelé Věroslav Mertl, Sándor Márai či Gustaw Herling-Grudziński, mučedník komunismu Bohuslav Burian či pozapomenutý kněz a literát Alois Lang. Na všechny kalendář pamatuje zajímavými texty – přímo od nich nebo o nich. Třeba vzpomínky ošetřovatelky na poslední týdny života želivského opata Tajovského jsou velmi silné a autentické. A když už jsme u věcí posledních, nemohu nezmínit ukázku z připravovaného knižního rozhovoru se zakladatelkou hospicového díla u nás Marií Svatošovou, který pořídil bývalý redaktor KT a nynější ředitel nakladatelství Kalich Aleš Palán.

Hlavním výtvarníkem kalendáře bude tentokrát Petr Škorpík. Bude mu patřit nejen obálka a 12 barevných reprodukcí, ale i jeho dvoustranné kresby uvnitř kalendáře. Jak jsi ho objevil?

Petra znám už dobrých 25 let, ale on je natolik skromný a tichý, že se nikam nedere, a dokonce dodnes neměl ani samostatnou výstavu. Vlastně se stydím, že až letos mě napadlo ho oslovit. Zdráhal se, hlavně když jsem mu sdělil, že by bylo dobré s ním přinést i rozhovor. „Co já mohu lidem říct?“ pochyboval. Naprosto zbytečně. Schválně jsem o kousek dál otiskl rozhovor s francouzským historikem umění a bývalým ředitelem Picassova muzea v Paříži Jeanem Clairem. Oba docházejí ke stejným závěrům ohledně poctivosti v umění, ale každý k nim došel svou cestou. A Petr Škorpík je zase úplně jiný výtvarník než ti předchozí, které kalendář představil.

Na mě z jeho maleb a hlavně kreseb čiší klid, vystupuje z nich jedinečnost přírodních zákoutí tvé rodné Vysočiny. Jak působí na tebe?

Stejně. Petr Škorpík Vysočinu důvěrně zná, je s ní téměř srostlý. Třeba těch jedenáct černobílých kreseb, které si přímo řekly o to, aby měly prostor dvoustran, patří k jeho úplným začátkům, kdy ještě studoval malířství u Josefa Bulanta. Už tam vidíte jeho řemeslnou poctivost. Petr na svých kresbách a obrazech navíc zachycuje místa, která nenávratně mizí. Je to jakýsi kronikář Vysočiny. V současné době ho ale více než krajinomalba uchvacuje pašijový příběh. Znovu a znovu se snaží zachytit jeden z největších omylů lidských dějin, kdy má dav rozhodnout, komu dát přednost – zda Ježíšovi, nebo Barabášovi. A ten dav je podle Petra i dnes pořád stejný. Může chodit dokonce do kostela, ale přitom být slepý a hluchý, neschopný rozlišovat skutečné hodnoty.

Není tento typ kalendáře už trochu přežitkem?

Je pravda, že mnohé čtecí kalendáře, dříve tak populární, už zanikly. Cyrilometodějský kalendář je možná jeden z posledních tohoto druhu. Ale tisíce prodaných kusů každý rok z něj činí na české poměry bestseller. Podařilo se mu totiž oslovit nové generace čtenářů – a to nejen výběrem autorů, ale i typem četby. Jde většinou o kratší poutavé texty, vhodné pro tuto rychlou dobu. Letos jsme vyšli vstříc i starším čtenářům tím, že jsme trochu zvětšili písmo.


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, ČlánkyAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay