Souzeni budeme podle lásky

Vydání: 2018/49 Adventní věnec zve k modlitbě, 4.12.2018

V listopadu přicestoval do Česka irský vincentinský kněz PAT COLLINS – známý exercitátor a autor knih s duchovní tematikou. V želivském klášteře vedl několik kurzů. Našel si čas i pro Katolický týdeník.

 
 „Být dnes katolíkem v Irsku znamená jít proti převládající mentalitě,“ říká známý irský exercitátor a autor knih s duchovní tematikou Pat Collins. Snímek Martina Houdek

Do Česka přijíždíte už poněkolikáté. Dokázal byste porovnat situaci katolíků u nás a ve své vlasti?

V Irsku teď vládnou kvůli skandálům se sexuálním zneužíváním a vlivem šířící se sekularizace silné proticírkevní nálady. Církvi se připisuje veškeré zlo, v médiích je proti ní veden permanentní útok. Mezi liberálně naladěnými Iry, což jsou asi dvě třetiny společnosti, jsou antiklerikální a proticírkevní postoje velice rozšířené. Nedávno u nás proběhla tři referenda: o zmírnění protipotratového zákona (pro bylo 66 %), o uzákonění manželství pro homosexuály (pro bylo 62 %) a o odstranění zmínky o rouhání z ústavy (zhruba stejný výsledek). Takhle to tedy momentálně v Irsku vypadá.

U vás je situace podobná jako v zemích, které byly za železnou oponou. Když se komunistické impérium zhroutilo, společnost místo kritiky zaujala vůči církvi převážně pozitivní postoj. Zajímavé je, jak o sobě čeští katolíci mluví. Neříkáte: „Já jsem katolík,“ ale: „Já jsem věřící.“ To je velice misijní postoj. Nepochybuji o tom, že i tady se najdou antagonismy a známky sekularizace, osobně jsem na ně ale nenarazil. Zato jsem viděl, že katolictví v české společnosti znovu hledá své místo. Ve srovnání s Irskem je tu mnohem lepší atmosféra.

Co tedy dneska u vás znamená být katolík?

Irsko je nejrychleji rostoucí ekonomika v Evropě. Lidé proto začínají být materialističtí a povědomí o tom, co nás přesahuje, se vytrácí. Sloužím také jako exorcista, ale zatímco dříve jsem dostával tak dvě žádosti denně, abych lidi vysvobodil od zlých duchů, dnes ten počet výrazně stoupá. Podobný trend ostatně potvrzují i další kněží, kteří se exorcismu věnují. Spisovatel G. K. Chesterton jednou prohlásil, že přestanou-li lidé věřit v Boha, začnou věřit čemukoli. A Irové se teď dost zajímají o New Age a různé jiné ezoterické nauky, a tak uvolňují prostor zlým duchům.

Takže určitou duchovní oblast stále vnímají?

Ano. Mnozí z nich by se určitě neoznačili za vyznavače nějakého náboženství, a už vůbec ne za katolíky, ale když se pak ocitnou v nebezpečí, jdou za církví a prosí: „Můžete pro nás něco udělat?“ Je to veliký paradox. Lidé sice ve velkém opouštějí církev, ale pořád zůstávají v oblasti duchovna a musejí ji brát na vědomí, když jim zlí duchové začnou zasahovat do života.

Letos v srpnu hostilo Irsko Světové setkání rodin s účastí papeže Františka. Ten se sešel také s vaším premiérem Leem Varadkarem. Změnila tato událost pohled Irů na církev?

Náš premiér je otevřený homosexuál, lidé ho ale berou a musím říct, že ani já s ním nemám problém. Pro mě je nejdůležitější jen to, jestli je dobrý premiér. Profesí je lékař a vystupuje velmi uměřeně. Nevím, má-li nějakou víru, ale jeho matka je katolička. Zároveň však stojí za těmi třemi referendy a v názorech je velmi liberální.
Být katolíkem tak v Irsku znamená jít proti převládající mentalitě. Řešení vidím ve vytváření malých skupin, které budou lidem dávat pocit sounáležitosti a ukazovat lepší variantu.

 

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

P. PAT COLLINS CM (nar. 1945) je exercitátor, kazatel na mezinárodních konferencích, autor duchovní literatury (O Božím vedení, Jak zvládat stres aj.) a univerzitní profesor. Věnuje se otázkám spirituality, psychologie a kontemplace. Podílí se na ekumenickém hnutí, charismatické obnově a nové evangelizaci. Je spoluzakladatelem společenství nové evangelizace Nové jaro (New Springtime Community) v Dublinu, kde žije.

ALENA SCHEINOSTOVÁ. Překlad Jiří Gračka

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, RozhovoryAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay