Solidarita s Tibetem sílí
Vydání: 2008/16 Misie, 15.4.2008, Autor: Martin T. Zikmund
„Kvůli Bohu, kvůli dětem, kvůli lidem v Tibetu – nechoďte!“ vyzval minulý týden v San Francisku vrcholné světové politiky jihoafrický anglikánský arcibiskup Desmond Tutu k neúčasti na olympijských hrách v Číně. Tento nositel Nobelovy ceny byl pozván, aby promluvil na protestní vigilii na obranu lidských práv v Tibetu.„Solidarita s Tibetem má stejně zásadní význam jako kdysi s odpůrci apartheidu v Jižní Africe,“ zdůraznil arcibiskup Tutu. „Řekněte svým kolegům v Pekingu, že jste se chtěli přijet podívat na program, ale uvědomili jste si, že máte něco jiného na práci,“ radil s úsměvem.
V San Francisku se vedle této protestní vigilie konala i demonstrace Tibeťanů žijících v USA a jejich amerických sympatizantů. Stovky demonstrantů se shromáždily před čínským konzulátem, kde zpívaly tibetskou národní hymnu a provolávaly protičínské slogany.
Právě San Francisco bylo zvoleno jako jedno z měst, kudy měla být nesena olympijská pochodeň, rozžatá 24. března v Athénách. Jelikož v předchozích dvou místech – v Paříži a Londýně – došlo k několika úspěšným pokusům olympijský oheň uhasit, byla tentokrát pochodeň zabezpečena zvýšenou policejní ochranou. „Nejde o to útočit na nosiče olympijského ohně,“ zdůraznil před davem protestujících Lladom Tethong z organizace Studenti za svobodný Tibet, „naše protesty míří proti čínské vládě, která zneužívá tohoto symbolu k politickým účelům.“ Olympijský oheň se má objevit ještě v dalších 17 městech světa, než doputuje 8. srpna do svého cíle – čínského hlavního města Pekingu.
Vzápětí vyzval politiky k bojkotu olympijských her v Číně také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Při své návštěvě Paříže připomněl, jak v roce 1936 olympiády zneužil německý vůdce Adolf Hitler. Podle něj by evropské národy už něco takového neměly dopustit. „Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to naprosto odmítám.“ Schwarzenberg zároveň vyzval Evropskou unii, aby přijala tibetského duchovního vůdce dalajlamu na nejvyšší úrovni. Sdílet článek na:
Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články