Sochař Váňa dokončuje vybavení kostela

Vydání: 2020/44 Biskupové: Nebojte se!, 27.10.2020, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

V zahradě sochaře Petra Váni pod Krásnou strání na Karlíku se i v podzimních krátkých a chladných dnech ozývá ťukání kladívka do majzlíku.


Práce na ambonu. Snímek autor


Pod střechou v otevřeném ateliéru finišuje vybavení interiéru právě dokončovaného kostela Krista Spasitele na pražském Barrandově. Ambon, oltář, křtitelnice, socha Panny Marie, svatostánek, vitráže a kříž – to vše prošlo sochařovýma rukama. Není ale přímo autorem všech prvků interiéru. „Měl jsem možnost na barrandovském chrámovém vybavení spolupracovat s mým profesorem z akademie, světově proslulým výtvarníkem Stanislavem Kolíbalem. Mně je 55 a jemu 94 let a musím říci, že je opravdu skvělá zkušenost potkat po tolika letech svého učitele u společného díla,“ říká sochař. Stanislav Kolíbal vytvořil návrh oltáře, ambonu a křtitelnice. Petr Váňa je pak autorem svatostánku, vitráže a sochy Panny Marie. „Nyní jeho i své návrhy sekám do kamene. Čeká mě ještě vyřezávání kříže. Ten bude zajímavý tím, že na něm visící Kristus bude jakoby odcházet do nebe. Ta socha bude mít dva a půl metru a korpus bude umístěn na skleněném kříži,“ přibližuje svůj návrh sochař Váňa.

Pozoruhodný je i název mariánské sochy: Panna Maria jdoucí ze schodů. „To proto, že Maria k nám přeci sestupuje. Proto jsem se ji snažil zpodobnit, jak schází po stupních. Bude umístěna na vyvýšeném místě, aby to ještě umocnilo její gesto. Draperie se láme na každém schodu, snažil jsem se zachytit tu dynamiku pohybu, přicházení,“ popisuje Petr Váňa.

Všechno by mělo být hotovo do poloviny listopadu, kdy má být kostel slavnostně posvěcen. Vitráž už je dokončená – zpodobňuje zástup andělů kráčejících prostorem a měří úctyhodných osm a půl krát sedm metrů. Netvoří ji jenom sklo, ale její součástí bude i kámen – broušený onyx, který vytvoří přední linii postav.

Těsně před dokončením je kromě ambonu křtitelnice a oltář, s nímž pomáhá ve své dílně v Jaroměři kameník Hynek Schejbal. Vybrušuje kamenný segment, který bude stát na třech kovových válcích, jež se v těchto dnech zlatí. „A ještě musím dosekat draperii svatostánku. Doufám, že to všechno stihnu,“ uzavírá sochař.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 4 18. – 24. ledna 2022

Kolik lidí se hlásí k víře

Statistický úřad zveřejnil výsledky loňského sčítání lidu, které se poprvé konalo elektronicky. Ke katolické církvi se v něm přihlásilo 741 tisíc lidí.

celý článek


Pozvání k práci na sobě

Se začátkem nového roku jsme slyšeli řadu přání: štěstí, zdraví, Božího požehnání. A také spokojenosti. Co to vlastně je a odkud se bere? A můžeme být spokojení…

celý článek


Tableta nestačí, blízkost je lék

Naše populace stárne, schopnost mezigeneračního soužití a dialogu ale často pokulhává. Ke společnému kráčení napříč generacemi pravidelně vyzývá i papež František.…

celý článek


Lekce duchovní i praktické

„Chceme se vzít“ – s tímto sdělením zaklepe na dveře far každý rok zhruba pět tisíc párů. Tvoří asi 10 % všech, kteří v daném roce vstupují do svazku manželského.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay