Socha z Trutnovska míří k papeži

Vydání: 2018/10 Novináře pohřbil arcibiskup, 6.3.2018, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Sochu svatého Řehoře z Nareku, která vznikla na přání papeže Františka a odlita byla v umělecké slévárně v Dolní Kalné na Trutnovsku, předá 7. března arménská delegace v čele s autorem díla Davidem Erevantzim.


Čištění samotného odlitku po vyjmutí z formy musí být dokonalé, jinak socha nedosáhne požadovaného lesku a patiny. Snímek archiv slévárny HVH

Arménský prezident věnoval papeži Františkovi před třemi lety model svatého Řehoře z Nareku, jednoho z nejvýznamnějších arménských svatých. Papeži Františkovi se soška natolik zalíbila, že projevil přání umístit velkou sochu sv. Řehoře do Vatikánských zahrad. Instalována bude tedy vedle Sixtinské kaple. Autor odešel z Arménie v 70. letech z politických důvodů do Paříže.

„Sochu do Vatikánu sice vezeme, ale předávat ji budou zástupci arménského lidu jako dar jejich země. Sochu jsme ulili metodou tzv. na ztracený vosk,“ říká o vzniku sochy pro papeže Pavel Horák, spolumajitel slévárny, jejíž dílo v minulosti odhalovala i britská královna. Sochař při této metodě dodá sádrový nebo hliněný model, na který ve slévárně udělají negativní formu, kterou následně vylejí roztaveným voskem, a tak vznikne nejprve vosková socha. „Ta se zaformuje do sarkofágu, znovu zahřeje, vosk vyteče a do štěrbiny se vyleje bronz. Samotná práce na Řehořovi trvala půl roku a vyšla skvěle. Občas se totiž stane, že odlitek je pórovatý a musí se předělat,“ dodává Pavel Horák. Socha je vysoká dva metry a váží 160 kg. Výšku sochy musel její autor přesně dodržet, neboť je pro ni připraven konkrétní prostor k umístění.

Papež František 23. února 2015, při 100. výročí arménské genocidy, potvrdil dekret o prohlášení svatého Řehoře učitelem církve. Teolog, kněz a mnich Řehoř z Nareku žil v druhé polovině 10. století na území historické Arménie, dnešního východního Turecka. Byl významným básníkem a učencem. Je považován za jednoho z největších autorů arménské literatury.

Pavel J. Sršeň

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay