Sdružení Ledovec ukazuje, jak žijí psychicky nemocní

Vydání: 2016/40 Papež: Svatý je jen mír, nikoli válka, 27.9.2016, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze

Co prožívá nemocný trpící schizofrenní poruchou či jiným závažným psychickým onemocněním? Tuto zkušenost zájemcům částečně zprostředkovává tzv. psychobudka, součást výstavy k 15. výročí působení neziskové organizace Ledovec.


Na výstavě k 15. výročí založení neziskové organizace Ledovec se divákům představuje i tzv. psychobudka. Snímek archiv Ledovce

Ledovec, který byl založen v roce 2001 díky manželům Fojtíčkovým a sídlí v prostorách bývalé fary v Ledcích na sever od Plzně, nabízí lidem s duševním onemocněním nebo mentálním handicapem podporu při udržování a zlepšování kvality jejich života v běžných podmínkách.

Do 6. října

Výstava, která byla 22. září zahájena v mázhauzu plzeňské radnice a potrvá do 6. října, zachycuje patnáctiletou činnost Ledovce pomocí plakátů, fotografií, výročních zpráv a dalších tištěných materiálů, které jsou díky spolupráci s výtvarníky i uměleckými díly.

K vidění jsou zde i výrobky z terapeutických dílen, např. svíčky, bižuterie či tkaniny, a třetí okruh tvoří výstava fotografií Cirkus patiento od Jiřího Pasze. Cirkus patiento je společný projekt neziskových organizací Ledovec a Zdravotní klaun a jeho tým podle slov ředitele Ledovce Martina Fojtíčka už sedm let rozjasňuje tváře psychiatricky nemocných pacientů v nemocnicích po celé České republice.

Premiéru má psychobudka

Již zmíněná psychobudka, která má na výstavě svou premiéru a kterou zapůjčila 1. lékařská fakulta UK v Praze, se těší velkému zájmu návštěvníků, i když někteří ji opouštějí trochu pobledlí.

V těsném tmavém prostoru pomocí sluchátek a obrazovky lze zhruba deset minut prožívat to, co závažně duševně nemocný člověk bez léčby prožívá trvale. Shodou okolností se na vývoji psychobudky podílel Jan Vevera, který se od ledna stane přednostou Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

„Myslíme si, že všechno, co pomůže destigmatizaci duševních onemocnění, je cenné. Tomu má sloužit i tato výstava, aby ti, kdo se ocitnou v situaci, kdy by mohli potřebovat naši pomoc, věděli, že existujeme a kde nás hledat,“ zdůrazňuje ředitel Ledovce Martin Fojtíček a zároveň přidává pozvání na Dny duševního zdraví, které proběhnou 8. až 10. října v Plzni a v Dobřanech a jejichž je Ledovec spoluorganizátorem.

Workshopu „O naději“ se 10. října večer v prostorách Moving station Plzeň – Jižní předměstí zúčastní i biskup Tomáš Holub, který také bude o den později v 19 hodin celebrovat v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie mši svatou za duševní zdraví.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay