Salesiánská mise v Africe

Vydání: 2018/13 Slavíme Svatý týden, 27.3.2018

Na přelomu února a března tři zástupci Salesiánské asociace Dona Boska (SADBA) uskutečnili cestu po Ghaně, Angole a Keni, aby navštívili české misijní dobrovolníky a tamní salesiány a připravili podmínky pro přijetí budoucích dobrovolníků.


Česká dobrovolnice Jana Jeklová (Tovačov) působí v Nairobi v salesiánském resocializačním centru pro chlapce z ulice Bosco Boys. Snímek Richard Bouda.

Ghana je země, do níž jsme od nás dosud nikoho neposlali. Spolu s Nigérií, Sierrou Leone a Libérií tvoří jednu salesiánskou provincii Africa West, kterou propojuje společný jazyk – angličtina. Nejoblíbenějším jídlem je zde fufu – zvláštní lepivá hmota z maniokové mouky – a nejčastějším dopravním prostředkem trotro neboli devítimístné mikrobusy, do kterých se vejde Ghaňanů i dvacet. Ghana byla v historii známá svými bohatými nalezišti zlata a výnosným obchodem s otroky.

V Angole se mluví portugalsky, což byla jistá komunikační překážka, kterou nám však zdatně pomáhali překonávat naši dva dobrovolníci Pavel Hugo Slezák ze Zlína a Anička Ambrozková z Hodonína. Po celé zemi jsou zde stále jasně vidět stopy po občanské válce, která skončila teprve před deseti lety – rozsáhlá zaminovaná území i „lesy“ chátrajících odstavených tanků. Křesťanské působení tu má díky Portugalcům dlouhou tradici sahající až do konce 15. století, do dnešní doby se zachovalo několik původních misijních stanic a kostelů.

Keňa je považována za nejbohatší východoafrickou zemi. Do dneška si uchovává svoji silnou kmenovou rozrůzněnost, nejvíc se tu mluví svahilsky, ale úředním jazykem je angličtina. Naše Janička Jeklová z Tovačova působí v jedné čtvrti Nairobi, kde salesiáni vedou projekt resocializace pro asi padesátku kluků z ulice a slumů. V Nairobi jsou jasně patrné doširoka rozevřené „sociální nůžky“ – milionářské čtvrti i pětihvězdičkové hotely, a těsně vedle nich chudinské čtvrti a slumy. Salesiáni se snaží tuto rozdílnost zmírňovat.

Naše návštěva snad nejen udělala radost našim dobrovolníkům, ale také nám pomohla vidět aspoň část tamní sociální, kulturní i salesiánské reality a seznámit se osobně se salesiány, kteří jsou ochotni naše dobrovolníky přijmout a také je v jejich službě doprovázet.

P. PAVEL ŽENÍŠEK, delegát pro salesiánské misie a ředitel Sadby

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Publicistika, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay