Salesiáni slavili v Živém domě

Vydání: 2021/6 Řeholníci si připomněli svůj den, 2.2.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Život teplických salesiánů se i v pandemické době často odehrává kolem stavby nového střediska a sídla tamní komunity. Proto i oslavu svátku zakladatele řádu namířili přímo sem.

 
Přenos bohoslužby zakončilo malé překvapení: odhalení busty svatého Dona Boska. Snímek Petr Macek/Člověk a Víra


Poslední lednový den nejen salesiáni slaví svátek svého zakladatele sv. Dona Boska. Slavnostní mše byla přenášena online, stejně jako v posledních měsících, na facebookovém profilu farnosti Teplice, prostředí kaple na děkanství salesiáni však vyměnili za staveniště Živého domu. Bohoslužbu slavil P. Petr Boštík, který v Teplicích působil před deseti lety.

Místo k oslavě důležitého řádového svátku si salesiáni pečlivě vybrali. „Živý dům je místo, kde budeme žít i pracovat, bude centrem našeho společného pastoračního úsilí. Online bohoslužbu bereme i jako způsob, jak lidem dům přiblížit už teď,“ uvedl pro KT ředitel salesiánské komunity v Teplicích P. Petr Kalas. „Zároveň v tom spatřuji hezkou symboliku pro oslavu našeho svátku. V dnešní době máme tendenci mít vše krásné, čisté, dokonalé, ale pro Dona Boska byly důležité jiné věci. Nebál se jít na okraj společnosti, do často nepěkných míst, do těžkých životních osudů. V tom vidím paralelu s tím, jak staveniště Živého domu momentálně vypadá,“ připomněl kněz odkaz sv. Jana Boska.
 
Pomáhali běháním
 
Tepličtí salesiáni už rovněž znají kompletní výsledky benefičního virtuálního běhu. Na Silvestra vyrazilo na trať téměř šedesát běžců z Česka, ale hlavně z Německa. Kvůli opatřením se samozřejmě nesešli na jednom místě, ale každý běžel sám na libovolném úseku – a následně uběhnuté kilometry změřil a údaj poslal pořadatelům. Běžci se snažili podpořit sbírku tím, že přispěli buď sami, nebo o ní dali vědět dalšímu „patronovi“, který by mohl také přispět na rekonstrukci Živého domu.

Celkově salesiáni získali téměř 5 000 eur (zhruba 130 tisíc korun). Takto je podpořilo i německé sdružení Ackermann-Gemeinde, odkud nápad na charitativní běh vzešel. „Salesiány známe a věříme, že jejich práce pro děti a mládež přispívá ke zlepšení situace v severních Čechách,“ zmínil jednatel Ackermann-Gemeinde Matthias Dörr a dodal: „Salesiáni jsou navíc velmi sportovní řád, takže všechno dobře ladí dohromady.“ Z Německa bylo také nejvíce běžců, jeden z nich ve prospěch sbírky uběhl i maraton.

Radost ze spolupráce

Vedení teplického střediska si mezinárodní spolupráci pochvaluje. „Máme obrovskou radost nejen ze získaných prostředků, ale především z navázání kontaktů s německou stranou. Přeshraniční spolupráce totiž spojuje lidi a to je to, oč se snaží i naše středisko – propojovat lidi napříč sociálním spektrem, vzděláním či životními názory,“ podotkla ředitelka Salesiánského střediska Štěpána Trochty Vendulka Drobná.

KAREL PUČELÍK
 

 


 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 48 23. – 29. listopadu 2021

Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí…

celý článek


Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


Sladká a tichá adventní zastavení

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay