S papežem se rozloučí i čeští poutníci

Vydání: 2013/8 S papežem se rozloučí i čeští poutníci, 19.2.2013, Autor: Tomáš Kutil

Na poslední veřejné vystoupení papeže Benedikta XVI. při generální audienci ve středu 27. února se chystají i Češi. Rezervováno je pro ně zatím 200 míst.

„Chceme tak vyjádřit vděčnost odstupujícímu papeži za jeho pontifikát a zvlášť za vřelý vztah, který choval k naší zemi a církvi v Česku,“ vysvětlil P. Pavel Dokládal z poutního centra biskupství královéhradeckého, jež pouť organizuje. Požádal ho o to kardinál Dominik Duka, který se spolu s arcibiskupem Janem Graubnerem a dalšími biskupy a kněžími do Říma také chystá. Přípravy jsou podle P. Dokládala velmi náročné, protože vše je třeba zařídit velmi rychle. Poutníci pojedou především autobusy, existuje ale též možnost nákladnější letecké varianty pouti.

Samotný Řím se již nyní připravuje na nápor poutníků. Zájem křesťanů z celého světa přitahuje kromě papežova posledního veřejného vystoupení samozřejmě volba jeho nástupce. O datu zahájení konkláve se nyní radí kardinálové, kteří se už pomalu sjíždějí do Říma, neboť po papežově abdikaci to bude právě sbor kardinálů, jenž povede katolickou církev. Nejprve se uvažovalo o datu 15. března, minulý pátek však mluvčí Vatikánu P. Federico Lombardi prozradil, že někteří kardinálové preferují co nejrychlejší začátek volby. Ve hře je tedy dokonce datum 1. března.

Církevní právo počítá s tím, že konkláve začíná nejdříve patnáctý a nejpozději dvacátý den poté, co se papežský úřad uvolní. Minimálně patnáctidenní lhůta má sloužit k tomu, aby kardinálové působící v různých částech světa měli čas dorazit do Vatikánu. Lhůta ale bere ohled na to, že se úřad uvolní nečekaně v důsledku papežova úmrtí. „V případě, že zde všichni kardinálové-volitelé již budou, by tento předpis mohl být interpretován odlišně,“ připustil Lombardi.

BUDE NOVÉMU PAPEŽI OPOROU

Než kardinálský sbor v čele s kardinálem Angelem Sodanem rozhodne o datu volby, zaměstnávají Vatikán především přípravy na
27. února – poslední generální audienci papeže Benedikta XVI. Očekává se účast desítek, možná dokonce stovek tisíc lidí z celého světa. Poslední den pontifikátu 28. února čeká papeže rozlučková ceremonie s kardinály. V podvečer pak odletí vrtulníkem do papežského letního sídla Castel Gandolfo nedaleko Říma, kde ještě krátce pozdraví všechny přítomné, a ve 20.00 oficiálně přestane být hlavou katolické církve. Další formální nebo symbolické akty, které by 28. února oficiálně ukončily působení Benedikta XVI., nebudou podle vatikánského mluvčího nutné, protože papež už k rezignaci učinil podle církevního práva vše, co bylo třeba.

Následující zhruba dva měsíce stráví Benedikt XVI. v Castel Gandolfu. Poté se vrátí do Vatikánu, kde je pro něj upravován dům, v němž donedávna žila komunita klauzurních řádových sester. „Nepředpokládá se, že by přítomnost dvou papežů ve Vatikánu mohla přinést problémy. Benedikt XVI. je velice seriózní osobnost a nelze od něho očekávat, že by jakýmkoli způsobem zasahoval do výkonu úřadu svého nástupce. Ten bude spíše pociťovat oporu v modlitbě, přítomnosti a sympatiích osoby, která bude více než kterákoli jiná chápat starosti Petrova nástupce,“ řekl k tomu P. Lombardi.

DĚLNÍK NA VINICI PÁNĚ

Během Popeleční středy prožil papež poslední liturgii, které předsedal. „Nebyli bychom upřímní, Svatý otče, kdybychom neřekli, že naše srdce dnes večer zahalil závoj smutku,“ prohlásil v závěru liturgie chvějícím se hlasem papežův nejbližší spolupracovník kardinál Tarcisio Bertone. „Děkuji ti, že jsi nám dal zářný příklad skromného a pokorného dělníka na vinici Páně,“ dodal, čímž citoval slova, která Benedikt XVI. pronesl poté, co byl zvolen papežem. V chrámu pak zazněl mohutný a dlouhý potlesk a kardinálové si na znamení úcty sundali mitry. „Děkuji vám. Nyní se ale vraťme k modlitbě,“ reagoval viditelně pohnutý papež.

Desetitisíce věřících čekaly na papeže Benedikta XVI. i při pravidelné modlitbě Anděl Páně v neděli 17. února. Náměstí bylo zcela zaplněné a mnozí lidé přinesli velké plakáty, na nichž vyjadřovali sympatie hlavě římskokatolické cír-
kve. „Děkuji, že jste přišli v tak hojném počtu. Je to znamení lásky a duchovní blízkosti, které jste mi projevili v těchto dnech,“ řekl Benedikt XVI. a lidé odpověděli skandováním: „Viva il papa!“ (Ať žije papež!)

Organizací mimořádné pouti do Říma pověřila ČBK poutní centrum biskupství královéhradeckého, přes které je možné se přihlásit. Vzhledem k omezenému počtu míst je v případě zájmu potřeba co nejdříve kontaktovat P. Pavla Dokládala nebo Hanu Frančákovou na e-mailu: poutnik@bihk.cz, případně na telefonech 731 646 800 nebo 731 598 752 či 731 598 751. Náklady na autobusovou pouť by měly činit zhruba 3 500 Kč.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay