Rozpravy nad dotírajícími pudy

Vydání: 2008/11 Chápe kněze nejlépe kněz?, 11.3.2008, Autor: Lukáš Jirsa

Režisér Vladimír Michálek přichází po sedmi letech s novým celovečerním filmem. O rodičích a dětech je adaptace úspěšné knihy Emila Hakla a v hlavní roli uvidíme mistra herectví Josefa Somra. Michálkovo Zapomenuté světlo či drama Je třeba zabít Sekala patří k tomu nejlepšímu z českých filmů 90. let. O rodičích a dětech, zfilmovaná procházka dospělého syna se stárnoucím otcem, je ale oproti jeho dřívějším dílům zklamáním.

Vladimír Michálek kromě televizní tvorby, které se věnoval v posledních letech, natočil naposledy film Babí léto (2001). Smutná komedie o manželech na sklonku života, kteří se snaží vypořádat s menšími i většími ranami utrženými během mnoha let společného soužití, přinesla kromě návratu hereckých hvězd (Zázvorková, Brodský) také mnohé podnětné momenty. Drobnokresba domácnosti lidí, kteří spolu vydrželi opravdu celý život, je filmem vtipným a smysluplným.
Film O rodičích a dětech v určitém způsobu navazuje na témata otevřená v Babím létě. Tentokrát se ovšem nesetkáváme s manželským párem, ale s dvěma dospělými muži. Otec (Josef Somr), muž v důchodovém věku, jde na procházku se svým čtyřicetiletým synem (David Novotný). Procházejí se pražskou Stromovkou, jako už mnohokrát předtím, a sdělují si novinky nové i ty poněkud starší. Jako snad každý mají svá tajemství a své skryté, někdy mnohaleté rány, které vyplouvají na povrch vlastně mimochodem. Ústředním tématem jejich hovorů jsou ženy. Ať už se jedná o manželky, milenky či matky, pohled na ně je notně negativní a radost z nich se redukuje na časově dosti omezené sexuální prožitky. Sex zde ovšem není vyjádřením hluboké lásky, ale je jen cestou k uspokojení neustále dotírajících pudů. Jinak je vztah dřinou, která se dříve či později stejně nevyplatí, protože skončí dalším neúspěchem. A přesto se o to všichni pokoušejí znovu a znovu. „Novýho není na světě nic už dvě miliardy let, všechno jsou to jenom variace na téma uhlík, vodík, kyslík a dusík,“ říká přírodovědně vzdělaný otec svému synovi.

KDYŽ LÁSKA CHYBÍ
Kniha Emila Hakla byla v roce 2003 vyznamenaná cenou Magnesia litera a stojí za přečtení. Témat je v ní o poznání více než ve filmu, kde byla dějová linie omezena na partnerské vztahy. Michálek spolupracoval na scénáři s autorem předlohy Emilem Haklem a zkušeným scénáristou Jiřím Křižanem. Režisér říká, že lákadlem k celému projektu byla „nezfilmovatelnost“ procházky. Tohoto úkolu se tvůrci zhostili nepříliš nápaditým způsobem, kdy je procházka otce se synem přerušována výlety do let minulých, čímž dochází ke sledu na sobě celkem nezávislých „historek“. Ty vypovídají o mužích, ženách a tím podivným mezi nimi, čemu se říká poměr. Poměr a nikoli láska. Ta jakoby snad ani nebyla, a to je hlavním úskalím celého filmu. Nedostatek opravdových emocí. V Babím létě láska přítomná byla, jakkoli mohla být zaprášená. Zde téměř není, jsou jen traumata a nedorozumění. Nutno říci, že ze sledu vzpomínek vybočuje hrozivý synův sen o pohřbívání matky (Zuzana Stivínová). Tato scéna je jediná ze série vzpomínek, která utkví v paměti, díky specifickému vnitřnímu napětí.
Tím dalším „vybočujícím“ je oproti knize nová linie setkání – nejmladšího člena rodu, vnuka (Luboš Kostelný), se synovou partnerkou (Mariana Kroftová). Tvůrci jakoby se báli ponechat svůj koncept procházky a vzpomínek zcela samostatně, a tak přidali zápletku, která je pro film jako celek zachraňující, protože v sobě skrývá určité napětí. A opět – je to proto, že se alespoň zde řeší otázka skutečné lásky a důvodů, proč se s někým dělit o svůj život. Film O rodičích a dětech rozhodně není pro děti a není ani vydařenou komedií. Je pokusem o analýzu vztahů, která je nesena skvělými hereckými výkony, ale k výjimečnému filmovému dílu má daleko.


Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 17 20. – 26. dubna 2021

Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století…

celý článek


Uprchlíci z kolébky církve u nás

Na světě žije přibližně devět milionů Arménů. Dvě třetiny z nich mimo svou vlast v diasporách po celém světě. A dva tisíce v Česku. Jak se jim u nás daří?

celý článek


„Nádherně zpackaný život“

Nevysoká postava. Přesto nepřehlédnutelný. Brýle na výrazném nose. Klobouk. Sporý, energický, nezdolný. Mírně předkloněn, s aktovkou za zády. Uctivý a galantní k ženám,…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay