Rozhřešení pro ženy po potratu

Vydání: 2015/37 Rozhřešení pro ženy po potratu, 8.9.2015, Autor: Martin T. Zikmund

První den v září zveřejnil papež list týkající se náplně Svatého roku Božího milosrdenství. Zvláštní pozornost věnoval ženám po potratu a vězňům.


Bylo by potřebné, aby se vydání tohoto papežova listu pojalo jako příležitost k celospolečenské nápravě a desítky tisíc dětí se mohly narodit. Snímek ČTK

„Drama potratu prožívají někteří jen povrchně, jako by si neuvědomovali nesmírné škody, které působí takový čin,“ stojí v listu. Papež zde výslovně uvádí, že si je vědom toho, že tyto ženy často podstupují potraty pod tlakem svého okolí, což ale s sebou přináší jejich vnitřní zranění a další utrpení. František rozhodl, že po dobu trvání Svatého roku mohou všichni kněží takovým ženám udělit rozhřešení, aniž k tomu potřebují další pověření. Dosavadní praxe v církvi je totiž jiná.

Dokonaný potrat patří v katolické církvi k nejzávažnějším zločinům. Za jeho podstoupení i provedení je ukládán trest exkomunikace. Dotyčná osoba přitom do trestu upadá automaticky. „Znamená to, že má zakázáno vykonávat jakoukoliv službu při mších a bohoslužbách, přijímat svátosti a zastávat církevní úřady a úkoly,“ vysvětluje církevní právnička Martina Vintrová. Právo prominout tento trest exkomunikace mohou za řádného stavu ordináři, mezi něž patří především diecézní biskupové a generální vikáři, a tzv. kanovníci penitenciáři. Jiní kněží, pokud k tomu nejsou zvlášť zplnomocněni, mohou odpustit hřích potratu ve svátosti smíření jen v nebezpečí smrti. „Dovolení Svatého otce je tedy dalším projevem milosrdenství, který má co nejvíce usnadnit kajícníkům pokání a cestu k odpuštění a uzdravení,“ je přesvědčena Martina Vintrová.

Hřích nejen matky

„Byla by ale velká škoda, kdyby se debata zúžila na právní aspekt otázky a pouze na ženy,“ míní Radim Ucháč z Hnutí Pro život. „Jsem hluboce přesvědčen, že ženy podstupují potrat především v situacích, kdy jsou odmítnuty otcem jejich společného dítěte, a to právě tehdy, kdy jsou zvláště zranitelné – na počátku těhotenství.“ Proto by bylo podle Ucháče vhodné, aby se tito muži ve zpovědnici káli za svou zbabělost a lhostejnost. Vinni jsou ale podle něj i veřejní činitelé a lékaři, kteří ze společenských i politických důvodů doporučují matce počaté dítě usmrtit. „Bylo by potřebné, aby se tato papežem daná příležitost využila i pro pravdivější pochopení situace a obnovení přirozených rolí muže a ženy,“ uzavírá Radim Ucháč.

Svoboda za mřížemi

„Mé myšlenky se obracejí rovněž k vězněným, jejichž svoboda je omezena,“ píše ve svém listu papež František. Tito lidé podle něj mohou získat odpustky ve vězeňských kaplích – „vždy když s myšlenkou na Otce a modlitbou k němu přejdou přes práh své cely, nechť jim to připomene průchod Svatou branou“. Boží milosrdenství, které dokáže proměnit srdce, může podle Františka způsobit, že pobyt za mřížemi se promění ve zkušenost svobody.

Zpovědi u tradicionalistů

Svatý otec také dovolil, že věřící mohou být v Roce milosrdenství právoplatně zpovídáni i u kněží schizmatického Bratrstva sv. Pia X., a vyjádřil naději na jejich brzké znovuzačlenění do katolické církve.

Mimořádný jubilejní rok, který začne 8. prosince 2015 a uzavře se 20. listopadu 2016, má být „příležitostí ke skutečnému setkání s Božím milosrdenstvím“. Odpustky bude možno získat po vykonání krátké poutě ke Svaté bráně, ať už v Římě, nebo v kostelech k tomu vyhrazených diecézním biskupem, a to s podmínkou přijetí svátosti smíření a eucharistie. Nemocní a staří lidé jsou od povinnosti putování osvobozeni.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články



Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay