Už bylo vidět, že se něco děje

Vydání: 2019/48 Papežovo poselství z Hirošimy, 26.11.2019, Autor: Jaroslav Šubrt

Emeritní krakovský arcibiskup kardinál STANISŁAW DZIWISZ navštívil Prahu, aby s českými i moravskými věřícími v pražské katedrále oslavil 30. výročí svatořečení Anežky Přemyslovny a pádu totalitního režimu v naší zemi. Ve svém nabitém programu si našel chvilku na otázky Katolického týdeníku.


Emeritní krakovský arcibiskup Stanisław Dziwisz přišel do pražské katedrály poděkovat za kanonizaci Anežky Přemyslovny a pád totalitního režimu. Snímek Vilém Urbánek

Vzpomenete si, jak jste s papežem Janem Pavlem II. prožívali ve Vatikánu události kolem listopadu 1989?

Svatý otec ty dny prožíval velice intenzivně, protože měl velmi silný vztah k církvi v Československu. Dění u vás, a zvláště útisk vaší církve pozorně sledoval. Dobře věděl, že ze zemí socialistického bloku patří vaše církev k těm nejvíce pronásledovaným – možná víc než v samotném Sovětském svazu. A protože církev v Československu byla papežovu srdci velmi blízká a měl o ni mimořádnou starost, snažil se jí pomáhat, aby ten útisk přežila. Takže z její svobody měl nepochybně obrovskou radost.

Udržoval Jan Pavel II. kontakty s tajnými církevními strukturami u nás?

Samozřejmě a stejně tak se i církev v Polsku snažila české církvi všemožně pomáhat. Vždyť většina biskupských stolců u vás byla neobsazená, takže například polští biskupové světili některé vaše řeholní kněze. Ale ti k tomu museli mít vždycky souhlas svých představených. Tajná svěcení se konala například ve Vratislavi, Krakově, Siedlcích a jinde.

V Československu bylo rovněž omezeno na minimum vydávání katolického tisku, nevycházela téměř žádná křesťanská literatura. Proto na hranici do Zakopaného v Tatrách přicházeli lidé s batohy, zatímco z druhé strany, z Krakova, jim tam přinášeli tiskoviny a knížky, které se pašovaly do Československa. Tyto kontakty byly nelegální, jak se tehdy říkalo, zato velmi intenzivní. Papež udržoval také osobní kontakty s některými lidmi – třeba se slovenským lékařem a katolickým disidentem Silvestrem Krčmérym. Vždycky obdivoval jeho aktivity při formaci katolických laiků.

Překvapily vás tisíce poutníků z naší vlasti, kteří v listopadu 1989 dorazili do Říma na svatořečení Anežky České?

Ano, bylo to pro nás velice milé a radostné překvapení. Zejména když poutníci z Čech a Moravy zcela zaplnili aulu Pavla VI. Sám jsem toho byl svědkem! Tehdy je vedl kardinál Tomášek. A samozřejmě bylo vidět, že se něco důležitého děje, že kanonizaci provází už úplně jiná atmosféra – atmosféra svobody. Poutníci věděli, že Jan Pavel II. je stejného smýšlení jako oni, takže se zrodil blízký vztah vzájemné důvěry; věděli, že papež je na jejich straně. Kromě toho bylo vidět, že i kardinál Tomášek projevoval větší odvahu, protože cítil, že má papežovu podporu. Ten velice dobře vnímal situaci, ve které se československá církev nacházela, vnímal i zotročení národa. A proto kanonizaci sv. Anežky chápal jako začátek cesty ke svobodě vašeho národa. Tím svatořečením tehdy žil skoro celý Řím.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Kardinál STANISŁAW DZIWISZ (nar. 1939 Raba Wyżna) je emeritní krakovský arcibiskup a bývalý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. (1978–2005). Kněžské svěcení přijal v roce 1963 z rukou tehdejšího krakovského kapitulního vikáře biskupa Karola Wojtyły a ten ho – už jako papež Jan Pavel II. – v březnu 1998 také vysvětil na biskupa. V červnu 2005 jej papež Benedikt XVI. jmenoval krakovským arcibiskupem a v březnu 2006 kardinálem. V prosinci 2016 papež František přijal jeho rezignaci. Dnes kardinál Dziwisz žije v Krakově. Velkou měrou se zasloužil o svatořečení papeže Jana Pavla II.

JAROSLAV ŠUBRT
 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, RozhovoryAktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay