Báli jsme se, že jedeme na Sibiř

Vydání: 2019/36 Do školy s požehnáním, 3.9.2019

Je autorem řady knih, odborných textů, překladů, ale lidé ho znají především z jeho dlouholetého působení ve Vatikánském rozhlase. Začátkem září oslavil P. JOSEF KOLÁČEK devadesátiny.


P. Josef Koláček začal rozhovor svou oblíbenou modlitbou, která ho provází již 70 let: „Nekonečná velebnosti, Nejsvětější Trojice, mluvím před Tebou a Ty mluvíš ke mně, pro své hříchy, Pane, nejsem hoden Tvého pohledu.“ Snímek autorka

Můžete zavzpomínat na své dětství? Rodilo se již tam vaše budoucí povolání?

Narodil jsem se 1. září 1929 v Bystrci, tehdy to byla vesnice u Brna. Tam jsem prožil svoje mládí a chodil do školy. Od šesti nebo sedmi let jsem ministroval na Zámostí, což je za řekou Svratkou – do kostela jsem tedy chodíval přes řeku. Jako student jsem se stal varhaníkem, takže jsem byl neustále spojen s kostelem.

Moje povolání byl takový malý zázrak. Maminka jako pravověrná křesťanka byla přesvědčená, že první syn Stanislav, který se později stal doktorem, patří Bohu a měl se stát knězem. Jenomže když studoval, měl spoustu děvčat, a pak se oženil, takže to dopadlo na mě. V mládí jsem byl dost vážně nemocný. Maminka to sice nezmiňovala, ale naznačila, že když mě Pán zachrání, tak mě Pánu dá. Já jsem o tom nevěděl, normálně jsem žil, ale zpětně – když jsem o tom přemýšlel – jsem si uvědomoval, že jsem kráčel ke svému povolání přímo, nebyly tam žádné problémy. Udělal jsem maturitu a hned jsem se hlásil do Tovaryšstva.

To už se psal rok 1948 a blížila se krutá padesátá léta.

Ano, maturoval jsem v červnu 1948 a už od února byli u nás komunisté u moci, ale to mi bylo tehdy lhostejné. Začal jsem noviciát a plánoval jsem, že do třiceti bych mohl být knězem. Ale pak začaly dramatické události. V noci z 13. na 14. dubna 1950 nás přepadli komunisté přímo v klášteře.

Kde jste tehdy byl?

V noviciátu na Velehradě, bylo nás tam 33 noviců a asi 35 paterů. Ale protože tam bylo jezuitské gymnázium, byli tam i profesoři a ti, kteří působili v pastoraci. Takže komunita čítala asi 70 jezuitů. A ještě té noci nás odvezli do Bohosudova.

Jak to noční přepadení probíhalo?

Zvon na velehradské bazilice ohlašoval 23.30 hodin, když nade mnou stál policajt se samopalem a probudil mě se slovy: „Holomku, vstávej.“ Viděl jsem, že těch policajtů je tam plno a je nutno vstát. Rychle jsme se oblékli, nahnali nás do jídelny a oznámili, že budeme zatčeni a odvezeni do centralizačního kláštera, což byly lágry pro kněze. A tak, jak jsme byli, nás naložili do autobusů a asi ve tři čtvrtě na jednu jsme vyjeli. Po cestě jsme ještě zabloudili. Ve všech byla maličká dušička: dívali jsme se, jestli jedeme na východ, nebo na západ, protože pokud jedeme na východ – říkali jsme si – tak nás vezou na Sibiř.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

JOHANA BRONKOVÁ. Rozhovor vznikl pro KT a Radio Proglas, kde je k poslechu v neděli v pořadu Křesťan a svět (ve 20.15) a přes internet v archivu rádia

P. JOSEF KOLÁČEK SJ se narodil 1. září 1929. Po maturitě vstoupil do noviciátu k jezuitům. V roce 1950 byl internován a poté sloužil u PTP. V letech 1954–1968 pracoval jako pomocný dělník v brněnské Zbrojovce a tajně studoval teologii. Na kněze byl vysvěcen tajně 23. ledna 1968 Felixem M. Davídkem. V roce 1968 odešel do exilu a roku 1970 začal pracovat jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. V letech 1971–2001 byl jejím vedoucím.
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 48 23. – 29. listopadu 2021

Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí…

celý článek


Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


Sladká a tichá adventní zastavení

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay