Vydání: 13, 5.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
ROZHOVOR S PSYCHOLOGEM JIŘÍM KOVAŘÍKEM
"Jó, za našich časů to bylo všechno jiné. Byla chudoba, ale žilo se šťastněji," nechávají se slyšet naši rodičové a prarodičové. Prý i děti byly bez počítačů, televize a reklamy mnohem spokojenější. Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. A tak jsme si nejen o štěstí dětí povídali s psychologem Jiřím Kovaříkem. Je pochopitelné, že se nejedná o nějakou psychologickou či sociologickou studii, na to bohužel v Katolickém týdeníku není dostatek místa, neboť záběr je široký. I proto jsme se pro dnešek rozhodli věnovat dětem do šesti let. V některém z příštích vydání KT to budou děti starší.
celý článek
|
Vydání: 14, 5.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
ROZHOVOR
S MARIÍ BOHÁČOVOUŽena se stává matkou Vykupitele, jiné ženy jsou jeho učednicemi, ženy se podílejí svou službou po staletí na životě církve. Působí zejména skrytě v trpělivém sebedarování, což by ale nemělo zakrýt postavy velkolepých a slavných žen.
celý článek
Vydání: 15, 3.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek
JAN ŠPÁTA O ŘEHOLNICÍCH, VYSOKÝCH HODNOSTÁŘÍCH A KONCI SVĚTA
Jan Špáta, vynikající filmový dokumentarista, režisér a kameraman, autor proslulých snímků Respice finem či Konec světa, pověsil filmařské řemeslo na hřebík už před pár lety. Žije na malé chatě za vesnicí, kde spousta známých umělců vlastní vilu jako hrad. A žije tam sám...
celý článek
|
Vydání: 16, 3.9.2004, Autor: Radek Gális
S mons. Václavem Dvořákem o hnědé i rudé totalitě
Mons. Václav Dvořák z českobudějovického biskupství prožívá rušný život. Za války byl totálně nasazen v rakouském Linci a dodneška si vyčítá, že tehdy nevyužil příležitosti a nezabil Hitlera. Po válce se aktivně zapojil do skautského hnutí, po únoru 1948 pomáhal lidem utíkat za hranice. V roce 1954 byl odsouzen na sedm let za velezradu, prošel Valdicemi i dalšími věznicemi. Po roce 1968 připravoval novice ke kněžské službě. Od roku 1990 je duchovním v budějovické věznici. Jeho portrét byl součástí fotografické výstavy Pocta statečným - političtí vězni padesátých let, která se uskutečnila loni v létě v pražské galerii Langhans.
celý článek
|
Vydání: 18, 3.9.2004, Autor: Renáta Holčáková-Masto
O splněných i nesplněných snech s Evou Pilarovou
S nadsázkou je možné říci, že Eva Pilarová začala svou kariéru v kostele. Ředitel hudební školy, do které malá Eva chodila na hodiny klavíru, si ji vyhlédl pro sólové zpívání v českobratrském kostele při Blodkově mši. “Jenže doma jsme byli všichni katolíci, tak aby se to z hlediska víry nějak vyrovnalo, chodívala jsem o něco později zpívat také do dětského sboru v katolickém kostele svatého Tomáše v Brně,” vzpomíná Eva Pilarová. “Můj první vánoční hit bylo sólo Ráda bych k Betlému.”
celý článek
|
Vydání: 20, 2.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
S Helenou Třeštíkovou o práci filmové dokumentaristky
V patnácti letech, kdy se Helena Třeštíková rozhodovala o své budoucí profesi, měla "našlápnuto" úplně jinam, než kde nakonec zakotvila. Toužila být návrhářkou divadelních kostýmů. Chodila na střední výtvarnou školu, ale před maturitou se rozhodla pro zcela jiný obor - pro filmový dokument.
celý článek
|
Vydání: 22, 2.9.2004, Autor: Jan Mazanec
S dominikánem Jiřím M. Veselým o tom, jak šel život
Čtenáři tohoto rozhovoru jsou ochuzeni o jeho podstatnou část. O hlasitý a osvobozující smích řeholníka, který jako by už byl jednou nohou v nebi - nemá potřebu nic idealizovat, ničeho se obávat, ale ani na nic nadávat. Není v něm ani stopa zatrpklosti. V hovoru o svém pestrém životě střídá lehkost i zaujetí moravsky bodrého vypravěče, který ve své bezprostřednosti hned přechází k tykání. Leopold Jiří Maria Veselý je jedním z mála řeholníků, kteří se objevují i na stránkách „světských“ časopisů.
celý článek
|
Vydání: 24, 2.9.2004, Autor: Milan Badal
S Milanem Uhdem o politice, náboženství a spisovatelství
Jako malé dítě si Milan Uhde hrával u domácího oltáříčku na pana faráře. Přísná náboženská výchova vyústila v letech mladosti ve lhostejný postoj k Bohu i k církvi. Dnes se sice prohlašuje za „špatného katolíka“, ale jeho literární díla přinášejí jasné morální poselství. Byl disidentem i ministrem, uznávaným spisovatelem i předsedou Poslanecké sněmovny. V současnosti se trochu ztratil z politického výsluní, pracuje však dál, dokonce se stal maturitní otázkou.
celý článek
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Aleš Palán
S kardinálem Joachimem Meisnerem o vyhnání, berlínské zdi a Evropské unii.
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Miro Žbirka: „Ve své tvorbě se nevyznám“
Na první pohled působí docela nenápadně. Když jde v místě svého bydliště v centru Prahy po ulici, snadno ho v davu přehlédnete. O to výraznější je však jeho osobnost „uvnitř“. V bulvárním tisku se o něm asi nikdy nic nedočtete. Pro kariéru hudbu nedělá. Přitom ale jeho poslední deska „The Best of 93–03“ byla v Čechách mezi deseti nejprodávanějšími, na Slovensku obsadil dokonce první příčku.
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Jan Paulas
Rozhovor s P. Františkem J. Holečkem OM
Když se řekne Jan Hus, většině křesťanů se vybaví kněz, kazatel v Betlémské kapli, upálení v Kostnici. Málokdo však ví, že Hus svým učením v podstatě navazoval na předchozí generaci českých reformátorů církve. V jeho pojetí však toto učení nabylo revolučního charakteru a složitá společenská situace následně umožnila, aby sociální krize explodovala.
celý článek
Vydání: 30, 1.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová
S Borisem Rösnerem o herectví, workoholismu a víře
Přestože má Boris Rösner uvedeno ve svém rodném listě jako místo narození Opavu, dlouho v ní nepobyl a se svou maminkou, která byla herečkou, poznal pěknou řádku českých a moravských měst. Proto logicky všichni matčini kolegové byli strýčky a tetami. Prvními hračkami byly divadelní rekvizity a prvními dětskými láskami mladé herečky.
celý článek