Rozhovory

Stačí mít srdce otevřené a věřit...

Stačí mít srdce otevřené a věřit...

Vydání: 1, 2.1.2008

Zázračně vyléčená Delízia Cirolli vzpomíná na lurdský zázrak, který zažila ve svých jedenácti letech„Vaše dcera má v koleně osteosarkom. Jedná se o jednu z nejhorších variant rakoviny kostí. Mohli bychom nohu amputovat, ale naději na přežití jí tím prodloužíme o pouhých šest měsíců.“ Takovou krutou pravdou kdysi omráčil profesor Quintino Mollica rodiče malé Delízie. Té Delízie, jejíž následné zázračné uzdravení bylo v roce 1989 uznáno jako jeden z necelé stovky lurdských zázraků.

celý článek


Síla bezmocných je ve víře, naději a lásce

Síla bezmocných je ve víře, naději a lásce

Vydání: 51, 18.12.2007, Autor: Václav Štaud

Redemptorista P. Jan Zemánek vzpomíná na léta nesvobody, smutné Vánoce a „zvěřinec“Mezi osobnostmi, které letos 28. října ocenil prezident republiky u příležitosti státního svátku, byl také redemptorista P. Jan Zemánek. Na slavnostní akt ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde převzal „Medaili Za zásluhy“, vzpomíná otec Zemánek slovy:

celý článek


Kdyby se všechno dařilo, měli bychom nosy vysoko

Kdyby se všechno dařilo, měli bychom nosy vysoko

Vydání: 51, 18.12.2007

Setkání s hercem Vladimírem Javorským u čaje v prostorách nenápadné pražské čajovny U Zlatého kohouta bylo jedním z těch, které vás donutí zpomalit a naladit se na stejnou vlnu – pomalosti, rozvahy a skromnosti. Ačkoli Javorský patří k uznávaným hercům divadelním i filmovým, ani jedna jeho věta či gesto nenasvědčovaly tomu, že by se sám za hvězdu považoval. V době předcházející hektickému vánočnímu času to pro mne bylo setkání nejen milé, ale i poučné – byl jsem nucen zastavit se.

celý článek


Režíruji samé absurdisty

Režíruji samé absurdisty

Vydání: 50, 11.12.2007

„Pánové z mých ,šťastných‘ šedesátých let se v mé duši ,ubytovali‘ natrvalo a nikoho mezi sebe nepouští.“S režisérem Andrejem Krobem o hrách Václava Havla, nutnosti správně rozumět „svému“ autorovi, idealistické polistopadové divadelní produkci či o slavné inscenaci Havlovy Žebrácké opery v Horních Počernicích.

celý článek


Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Vydání: 49, 4.12.2007, Autor: Zita Chalupová

S přírodovědcem Pavlem Nováčkem o rozvojové spolupráci, klimatických změnách, udržitelném rozvoji a horské turisticeProblémy související s životním prostředím, jeho zkoumáním či ochranou, a rozvojová spolupráce, to jsou hlavní oblasti zájmu vysokoškolského pedagoga a environmentalisty RNDr. Pavla Nováčka. Na konci 90. let pracoval v Centru interdisciplinárních studií při Univerzitě Palackého v Olomouci. Z jeho podnětu začal již v roce 2000 vznikat ve spolupráci s katedrou geografie na Přírodovědecké fakultě UP obor mezinárodní rozvojová studia. Se začátkem letošního akademického roku byla otevřena samostatná katedra rozvojových studií. Pavel Nováček se stal jejím vedoucím.

celý článek


O dětech, andělech a dobrých lidech

O dětech, andělech a dobrých lidech

Vydání: 48, 27.11.2007, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s Martinou Šmukovou, modelkou a prezidentkou Nadačního fondu dětské onkologie KrtekMartina Šmuková je modelka na mateřské dovolené. Našinec se s ní mohl doposud setkat spíše v televizních reklamách či na stránkách módních časopisů a obdivovat se přitom jejímu půvabu nebo nejnovější módě, kterou prezentovala. Ovšem to nejdůležitější, čím ji Pán Bůh obdařil, není ani tak její šarm, ale především dobré srdce.

celý článek


Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Vydání: 47, 20.11.2007, Autor: Radek Gális

řekla sestra Marie Akvinela v posledním rozhovoru pro Katolický týdeníkPřed několika dny zemřela ve věku osmdesáti čtyř let sestra Marie Akvinela zKongregace Školských sester de Notre Dam, spoluzakladatelka adlouholetá ředitelka Domova Svaté rodiny vPraze. Do noviciátu vstoupila ještě za války, za komunistů byla internována vpohraničí, kde se starala opostižené děti, po roce 1989 se pak stala první ředitelkou Domova Svaté rodiny, který vPraze pomáhala založit. Znají ji tisíce dětí arodičů, jimž pomáhala naplnit jejich život vírou aláskou. Zemřela jen pár týdnů před vánočními svátky, na které pro KT zavzpomínala ve svémnedokončeném rozhovoru.

celý článek


Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Vydání: 46, 13.11.2007, Autor: Matúš Demko

Rozhovor s řeholníkem a básníkem Karolem Lovašem, bývalým slovenským novinářemPracoval jako úspěšný moderátor slovenského rádia Twist, před jedenácti lety byl za spoluautorství Žurnálu oceněn Literárním fondem. A ještě před osmi lety přinášel coby politický reportér zprávy z válečné Jugoslávie. Dnes studuje ve čtvrtém ročníku na pražské Katolické teologické fakultě a žije jako student v premonstrátském klášteře v Želivě. Píše poezii. Jeho občanské jméno je Karol Lovaš, řeholní bratr Gottschalk, básně publikuje pod pseudonymem brat Šavol.

celý článek


Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Vydání: 45, 6.11.2007

Čtenáři Katolického týdeníku se ptali Mons. Jiřího Paďoura Před časem jsme čtenářům nabídli možnost zaslat jakýkoli dotaz pro českobudějovického sídelního biskupa Jiřího Paďoura s tím, že nejzajímavější dotazy a odpovědi uveřejníme. V redakci se nahromadila řada otázek, na které pan biskup písemně odpověděl. Připojil také pár slov o tom, jaký smysl má pro dnešní dobu poslání biskupa.

celý článek


Jsem-li poslední, udělám radost předposlednímu

Jsem-li poslední, udělám radost předposlednímu

Vydání: 44, 30.10.2007

Pro víru není důležité, zda je pozemský svět středem vesmíru, říká v rozhovoru Jan NovotnýProfesor, doktor přírodních věd, kandidát věd. Všechny tyto tituly čteme u jména Jana Novotného, který přednáší o gravitaci, částicích, polích, relativitě, mechanice – zkrátka o fyzice, ale také o filozofii a myšlení na Přírodovědecké a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Bývá rovněž častým hostem brněnské hvězdárny, kde přednáší nejen o nekonečnu v matematice a ve vesmíru, ale i o tom, jaký člověk vlastně byl Albert Einstein.

celý článek


Chybí kvalitní dramaturgie v širším slova smyslu

Chybí kvalitní dramaturgie v širším slova smyslu

Vydání: 43, 23.10.2007

S dramatikem, esejistou, publicistou, hudebníkem i pedagogem doc. Přemyslem Rutem hovoříme nejen o současných otázkách týkajících se naší společnosti, ale také o kráse rozhlasu, jeho neduzích či o důležité roli dramaturgie, které se dnes napříč všemi kulturními odvětvími nedostává.

celý článek


Kultura se vždy zrodí znovu jako fénix

Kultura se vždy zrodí znovu jako fénix

Vydání: 42, 16.10.2007

S režisérem Krzysztofem Zanussim o evropském filmu a setkáních s Janem Pavlem II.Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, tvůrce snímků Struktura krystalu, Iluminace, Ochranné zbarvení, Spirála, Černá slunce a mnoha dalších přijel do hanácké metropole na nedávný festival duchovních filmů Film ve znamení ryby, na němž se promítala dvě jeho díla: Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou a Persona non grata. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay