Rozhovory

Pater Damián de Veuster - můj hrdina

Pater Damián de Veuster - můj hrdina

Vydání: 13, 25.3.2008, Autor: Aleš Palán

S Peterem Žaloudkem o ráji a pekle na Havajských ostrovechKrádeže, znásilňování, právo silnějšího, chybějící zdravotní péče. Takto bezútěšně vypadala situace v kolonii malomocných na havajském ostrově Molokai před rokem 1873. „Tehdy se pojednou otevřelo nebe a seslalo jim (malomocným) člověka – patera Damiána. Jeho příchodem nastala úplně nová éra,“ píše ve své knize Otec malomocných a Molokai slovenský autor žijící ve Vídni Peter Žaloudek. Kdo se s životem belgického kněze Damiána de Veuster seznámí blíž, nebude pokládat Žaloudkova slova za nadnesená. Peter Žaloudek se zdejší kolonii malomocných věnoval osm let, prozkoumal řadu archivů, Havaj i osmkrát navštívil.

celý článek


Křížová cesta vede z kriminálu na popraviště

Křížová cesta vede z kriminálu na popraviště

Vydání: 12, 18.3.2008, Autor: Zita Chalupová

S disidentem a evangelickým farářem Janem Šimsou o Velikonocích, napadení veřejného činitele a křesťanství bez přídomkůTeprve před několika dny zrušil Ústavní soud komunistické rozsudky staré 30 let, které byly vyhlášeny nad evangelickým farářem a signatářem Charty 77 Janem Šimsou. V následujícím rozhovoru s ním hovoříme nejen o důvodech jeho tehdejšího věznění, ale také na téma velikonoční.

celý článek


Anastáz Opasek vždy doufal v to lepší

Anastáz Opasek vždy doufal v to lepší

Vydání: 11, 11.3.2008, Autor: Aleš Palán

S P. Janem Křtitelem Kohlem o dlouhé cestě ke kněžství a na BřevnovPřed několika dny – 21. února – oslavil v břevnovském klášteře P. Jan Křtitel Kohl své osmdesátiny. V roce 1950 ho odtud vypudili komunisté a on se na Břevnov mohl vrátit až po 40 letech.

celý článek


"Hrál jsem se smrtí na honěnou"

"Hrál jsem se smrtí na honěnou"

Vydání: 10, 4.3.2008

Když loni v dubnu Miloš Prášil dorazil do Afghánistánu, strávil nejdříve Velikonoce na jedné německé základně. Čekal tam se svou jednotkou na odlet k českým vojákům do Fajzabádu. Tak poklidně proběhly první dny v Afghánistánu, kde později bojoval o holý život. Na rozhovor s oceněným vojákem jsme se vypravili na Slapy, kde se zotavuje.

celý článek


Kněz je knězem v každé době

Kněz je knězem v každé době

Vydání: 9, 26.2.2008

Životní pouť politického vězně P. Vítězslava Kozy ve vzpomínkách jeho sestryVláda jedné strany, diktatura, totalitní politický systém – různé názvy pro zločinný režim, který tvrdě zasáhl do osudů mnoha nevinných lidí. Letos uplyne šedesát let od únorového komunistického puče v Československu, který těžce poznamenal dějiny této země a tvář naší společnosti – dodnes na sobě nese stopy těchto událostí. Jedním z perzekvovaných byl i P. Vítězslav Koza, který byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu a následně prošel martyriem komunistických žalářů. Od jeho úmrtí uplynulo letos dvacet let. Vzpomíná na něj jeho sestra Libuše Stěhulová.

celý článek


Na zabouchnuté dveře se musí zaklepat znovu

Na zabouchnuté dveře se musí zaklepat znovu

Vydání: 8, 19.2.2008, Autor: Karolína Peroutková

Důležité je nenechat se odradit, říká v rozhovoru boromejka Marie Goretti Boltnarová Je drobná, malá a neustále se usmívá. Ve svém životě pomohla spoustě lidem, je vzorem vytrvalosti, důvěry v Boží pomoc a životního optimismu. Přesto byla veřejnosti téměř neznámá. To se však změnilo, když v listopadu minulého roku byla za svou činnost významně oceněna.

celý článek


Plaché křesťanství Marka Ebena

Plaché křesťanství Marka Ebena

Vydání: 7, 12.2.2008, Autor: Markéta Lakosilová

S trochou nadsázky by se jméno Marek Eben dalo přirovnat ke známé značce Klasa, která u takto označených výrobků garantuje mimořádnou kvalitu. Pokud se např. televizní divák v programu dočte, že v nějakém pořadu vystupuje Marek Eben, má jistotu, že pořad nebude pokleslý, nudný ani trapný. Díky svému inteligentnímu humoru se Marek Eben těší oblibě u všech generací. Věřící diváky pak může navíc povzbudit, že se v jeho slovech objevují více či méně skrytá poselství křesťanské víry.

celý článek


"Velmi těžké rozhodnutí a zraňující krok"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

„Na prvním místě musíme poděkovat biskupu Pavlu Posádovi za jeho liturgickou a katechetickou službu, kterou vykonával po celou dobu od své nemoci až do jmenování pomocným biskupem v Českých Budějovicích,“ předeslal hned v úvodu našeho rozhovoru královéhradecký biskup a apoštolský admnistrátor litoměřické diecéze Dominik Duka. Hovořili jsme s ním o souvislostech odvolání biskupa Pavla Posáda z litoměřické diecéze.

celý článek


"Nesouhlasím, že litoměřická diecéze je kamenolom"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

Nový českobudějovický světící biskup Pavel Posád neodchází podle svých slov z Litoměřic s pocitem křivdy. A na věřící v diecézi, do které míří, se těší. Zeptali jsme se jej na souvislosti jeho jmenování i na čtyři roky, které prožil s lidmi litoměřické diecéze.

celý článek


Teprve evangelium nás může osvobodit

Teprve evangelium nás může osvobodit

Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„V Praze je čím dál více patrná žízeň po duchovním životě,“ říká v rozhovoru P. Josef Čunek SJKdyž se vysloví jméno „Čunek“, většina lidí v České republice si myslí, že ví, o koho jde. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek však není jediný ze své rodiny, kdo stojí za pozornost. Zatímco jeho mladší bratr Václav se stal salesiánským knězem, starší bratr Josef se dal k jezuitům. Právě s ním hovoříme o jeho rodinném zázemí, studiu teologie, Tovaryšstvu Ježíšovu i o pastorační službě v hlavním městě.

celý článek


Svoboda - to nejcennější - tady prostě je

Svoboda - to nejcennější - tady prostě je

Vydání: 3, 15.1.2008

„Komunisti mi zařídili život vlastně výborně,“ říká Petruška ŠustrováByť vyrostla známá publicistka Petruška Šustrová v komunistické rodině a dlouhou dobu neměla o příkořích, která totalitní režim mnohým nachystal, ani potuchy, sama se pak stala jedním z jeho „nepřátel“. Za činnost ve skupině Hnutí revoluční mládeže strávila na přelomu šedesátých a sedmdesátých let ve vězení dva roky. A i když jí komunisté znemožnili další studia a musela vzít za vděk prací na poště či uklízení, dnes s nadsázkou říká, že jí komunisté vlastně připravili pro život dobrý scénář.

celý článek


Mladí lidé jsou jako nepopsaný bílý list

Mladí lidé jsou jako nepopsaný bílý list

Vydání: 2, 8.1.2008, Autor: Jiří Macháně

„Je důležité, aby pochopili, že se jejich sexualita neřídí instinkty, ale rozumem a svobodnou vůlí,“ říká P. Josef AugustynSousloví „sexuální výchova“ zní v uších rodičů malých dětí i dospívající mládeže stále intenzivněji. A to nejen v souvislosti se školním předmětem, ale především v rodině. A proč lidé, kteří nežijí v církvi, nerozumí křesťanům, když mluví o lidské sexualitě a důstojnosti? Nejen o tom jsme hovořili s autorem knih o této problematice, polským jezuitou P. Józefem Augustynem.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay