Rozhovory

Pořád koukáme na barvu pleti. Bohužel

Pořád koukáme na barvu pleti. Bohužel

Vydání: 25, 17.6.2008, Autor: Zuzana Burdová

Rozhovor se sociálně prospěšným podnikatelem Milanem Horvátem nejen o životě Romů u násPro novináře je radost kráčet s diktafonem za člověkem, který byl oceněn jako Dobrák roku. Milan Horvát byl navíc před časem oceněn prezidentskou medailí Za zásluhy. Poté, co ji z rukou Václava Klause převzal, byl prý nadšený – a jedním dechem dodává, že i smutný. Kvůli zlým reakcím některých lidí.

celý článek


I když mám oči zdravé, otevřel mi je, abych viděl

I když mám oči zdravé, otevřel mi je, abych viděl

Vydání: 24, 10.6.2008, Autor: Kateřina Šťastná

„Nejde o to, abychom měnili lidi s postižením. Musíme změnit sami sebe,“ říká Ivo Vykydal„Kdyby se mě někdo před osmnácti lety zeptal, jestli je dobře, že se mi narodil mentálně postižený syn, vysmál bych se mu,“ vzpomíná Ivo Vykydal, předseda Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR. Prý až po nějaké době pochopil, že setkání s Matějem je pro něj nesmírně obohacující.

celý článek


Jedenáct let vězení byl trest za moji neposlušnost

Jedenáct let vězení byl trest za moji neposlušnost

Vydání: 23, 3.6.2008, Autor: Radek Gális

Zůstala jsem věrná svému Američanovi, říká Julie Hrušková, kterou komunisté odsoudili na patnáct let za špionážOsmdesátiletá Julie Hrušková z moravských Věstonic má za sebou jedenáct let v komunistických kriminálech. Nestěžuje si, protože za to, že ji při převádění přes hranice chytli, si prý může sama. „Maminka mě varovala, abych se nevracela zpátky, ale já jsem neposlechla,“ říká po letech smířlivě. Tvrdé výslechy ji natrvalo poznamenaly, přesto nelituje, že se komunistům postavila.

celý článek


Otázky a odpovědi k zákonu o nápravě křivd

Otázky a odpovědi k zákonu o nápravě křivd

Vydání: 22, 27.5.2008

V Parlamentu a v médiích se diskutuje o zákonu, který má řešit narovnání vztahu státu a církví. Kromě jasně vyslovené podpory je slyšet i hlasité protesty. „Odmítavé stanovisko těch, kteří v minulosti církev obrali, chtěli ji zničit a tvrdí, že jí nikdy nic nepatřilo, nepřekvapuje. Změna postoje by musela znamenat přiznání viny, pokání a nápravu. To je příliš náročný požadavek na lidi odmítající Boha a duchovní hodnoty vůbec,“ říká k průběhu legislativního procesu arcibiskup Jan Graubner, předseda Církevní komise pro jednání se státem. Jak ale dodává, ozývají se i jiní, kteří mají „dojemnou péči o církev a tvrdí, že má být chudá – a pokud by měla majetek, že by ztratila věrohodnost“. „Ve skutečnosti se však bojí jejího vlivu,“ dodává jedním dechem olomoucký arcibiskup a předseda ČBK. K veřejné diskusi proto přichází formou otázek a odpovědí s argumenty k námitkám vzneseným v Parlamentu či v médiích.

celý článek


Živá paměť ve zvukových záznamech

Živá paměť ve zvukových záznamech

Vydání: 21, 20.5.2008, Autor: Jiří Macháně

Stovky hodin nahrávek náboženských knih, rozhovorů s osobnostmi římskokatolické církve i nejrůznějších reportáží na magnetofonových pásech a kazetách. Právě takový poklad se před nedávnem stal součástí zvukového archivu olomouckého arcibiskupství. A nejen to. Digitalizované archivy budou k dispozici také nejširší veřejnosti. Zásluhy na jejich pořízení v době totality, jejich zachování a nyní i digitalizaci a uchování těchto cenných dokumentů pro příští generace má někdejší rozhlasový redaktor Luboš Holoubek. Kde se vzalo jeho neúnavné úsilí a kdo dal podnět vzniku takového díla? O tom bude vyprávět on sám...

celý článek


K základním kamenům naší civilizace patří i pojetí hříchu

K základním kamenům naší civilizace patří i pojetí hříchu

Vydání: 20, 13.5.2008

Rozhovor se socioložkou a publicistkou Jiřinou ŠiklovouO tom, jak je pro přítomnost potřebné znát svoji minulost, o důležitosti principu posledního soudu i o tom, proč nikdy neměla ambice aktivně vstoupit do politiky, hovoříme se socioložkou a publicistkou Jiřinou Šiklovou.

celý článek


Záleží na každém, jak si věci ustojí

Záleží na každém, jak si věci ustojí

Vydání: 19, 7.5.2008, Autor: Lenka Fojtíková

„Modeling je svět jako každý jiný,“ říká v rozhovoru Česká Miss 2008 Eliška BučkováJeště koncem minulého roku o Elišce Bučkové mnoho lidí nevědělo. Pak ale letos začátkem února vyhrála soutěž Česká Miss a osmnáctileté dívce se zcela převrátil život. Do té doby neznámou studentku obklopili hned po korunovaci bodyguardové a vše bylo jinak. O její život se začali zajímat novináři a někteří psali i to, co nikdy neřekla a nedělala. Už při finálovém večeru na sebe sympatická dívka prozradila, že je věřící katolička. Tábor katolíků se hned rozdělil na ty, kdo jí fandili, a na ty, kteří ji odsuzovali, že do soutěže krásy vůbec šla. Pár měsíců po získání titulu se s námi podělila, jaký je svět modelingu a co obnáší život modelky.

celý článek


Povoláním moderátor, srdcem námořník

Povoláním moderátor, srdcem námořník

Vydání: 18, 29.4.2008, Autor: Renáta Holčáková-Masto

„Moderátor zpráv a člověk s druhým nejmenším počtem veřejně prezentovaných grimas na světě, hned po Arnoldu Schwarzeneggerovi,“ prohlásil kdysi někdo o Bohumilu Klepetkovi. A nebyl až tak daleko od pravdy. Jak ukazuje následující rozhovor, je stejně tak i obyčejným tátou od rodiny a vášnivým mořeplavcem.

celý článek


Bachař mi zakázal i hubičku od dcerky

Bachař mi zakázal i hubičku od dcerky

Vydání: 16, 15.4.2008, Autor: Radek Gális

Víra byla to jediné, co mě v kriminále drželo, říká dvaadevadesátiletý Jakub Blacký z Chodska V kriminále strávil coby politický vězeň mnoho let. Přesto necítí vůči tak ztracenému času žádnou zášť – taková prý byla doba a lidé, kteří jí dokázali vzdorovat, museli být jednoduše stateční.

celý článek


Čechům a Němcům chybělo několik desetiletí...

Čechům a Němcům chybělo několik desetiletí...

Vydání: 15, 8.4.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Nejen o česko-německém soužití se spisovatelem Josefem ŠkrábkemNení mnoho lidí, kteří zažili „válku mezi Čechy a Němci“ (E. Rádl), a přitom se tolik zasazují o to, aby někdejší odcizení obou národů bylo vysvětleno, odpuštěno a překonáno. Jedním z nich je i spisovatel Josef Škrábek, který letos v dubnu oslaví 80. narozeniny.

celý článek


Naší největší devízou je křesťanský charakter

Naší největší devízou je křesťanský charakter

Vydání: 14, 1.4.2008, Autor: Jiří Macháně

Místopředseda KDU-ČSL David Macek nejen o hledání tváře lidové stranyAch, ti lidovci. Z kolika úst byl v poslední době slyšet tento povzdech... A nebylo to zdaleka jen od zavilých nepřátel strany, kteří by byli nejraději, kdyby tato jediná strana v České republice, která se hlásí (minimálně svým názvem) ke křesťanství, zmizela z politické scény. Vzdychají totiž i její letití a věrní voliči. O situaci v KDU-ČSL a o její budoucnosti, o volbě prezidenta i o vztahu s církví hovoříme s místopředsedou lidovců Davidem Mackem.

celý článek


Dobrá fotka dokáže pohnout divákem

Vydání: 13, 25.3.2008

Rozhovor s Karlem Cudlínem, fotografem mizejících světůPracoval jste ve skupině oficiálních fotografů bývalého prezidenta Václava Havla. Vedle toho jste cestoval po Ukrajině, fotil sociální dokument. Lze obecně říct, co vás zajímalo víc – fotografovat prezidentský úřad, nebo vesnici?

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay