Vydání: 17, 24.4.2007, Autor: Kateřina Šťastná
Rozhovor s nejvyšším představitelem benediktinského řádu Notkerem WolfemJiž téměř sedm let žije P. Notker Wolf v Římě. Jako opat primas benediktinského řádu má pod sebou přibližně 8400 řeholníků a 15 500 řeholnic z celého světa. Přitom se však nevzdal svého koníčku a minimálně šestkrát za rok koncertuje s rockovou kapelou Feedback. Mezi partou mladých rockerů se šestašedesátiletý opat primas téměř ztratí. Tedy v případě, že má na sobě černé tričko a džínovou košili. Nezřídka ho však na koncertním pódiu zahlédnete v řeholním hábitu s elektrickou kytarou v ruce...
celý článek
Vydání: 15, 10.4.2007, Autor: Matúš Demko
Rozhovor s bývalým předsedou slovenského Křesťanskodemokratického hnutíJán Čarnogurský má jako politik bohaté zkušenosti. Byl předsedou vlády, předsedou Křesťanskodemokratického hnutí i ministrem spravedlnosti. Po několika letech politické odmlky se vrátil do předsednictva KDH.
celý článek
|
Vydání: 13, 27.3.2007
Rozhovor s pražským arcibiskupem o jeho rezignaci, plánech na důchod i těžkostech všedních dnůKardinál Miloslav Vlk v centru pozornosti médií. Tak by se daly nazvat první tři měsíce roku, v němž se pražský arcibiskup dožívá 75 let. Před časem si zřídil svou vlastní internetovou stránku, kde publikuje své názory na život české společnosti (a nebere si přitom příliš servítky). Jako bumerang se mu stále vrací zdlouhavý spor o katedrálu a aby toho nebylo málo, dožívá se významného jubilea, kdy bude muset zaslat Svatému otci svou rezignaci na stolec sv. Vojtěcha. A média nenechávají kulatiny pana kardinála chladnými. Jak on sám říká, začínají ho některé noviny svými závěry bavit... Abychom se k nim nepřidali, vypravili jsme se přímo za ním. K rozhovoru nás pan kardinál přijal ráno po návratu ze semináře, kde se spolu s bohoslovci modlil breviář, sloužil mši svatou a pak i posnídal. Věk povinné biskupské rezignace by mu v tu hodinu hádal málokdo...
celý článek
|
Vydání: 11, 12.3.2007, Autor: Radek Gális
Rozhovor s nositelkou státního vyznamenání za česko-německé vztahy Helenou Faberovou„Cílem je cesta,“ tvrdí Helena Faberová, která v Českých Budějovicích roku 1990 zakládala Charitu. Dovede naslouchat obětem poválečného vyhnání Němců stejně jako ženám donuceným k prostituci. Za snahu o smíření Čechů a Němců jí v červenci minulého roku udělil německý prezident Horst Köhler státní vyznamenání Záslužný kříž na stuze. Ocenil tak činnost, kterou vykonala jako předsedkyně českého Sdružení Ackermann-Gemeinde.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2007, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Rozhovor nejen o penězích s úspěšným podnikatelem Radimem PasseremPrvní dokončený obchod ve formě prodané budovy se podařilo Radimu Passerovi realizovat v roce 1992 a přinesl mu zisk asi dva a půl milionu korun. V té době byl nevěřící, takže jak říká, na nějakou vděčnost Pánu Bohu si ani nevzpomněl. Čas běžel, obchody se dařily a z milionáře se stal miliardář...
celý článek
Vydání: 7, 13.2.2007, Autor: Antonín Randa
Rozhovor s legendárním fotbalistou Antonínem PanenkouO Antonínu Panenkovi se vždy říkalo, že je hračička. Když byl na hřišti a lidé se dívali na jeho hru, člověku až plesalo srdce. Radost druhým se snaží rozdávat také dnes. I když roky běží, v jeho očích je stále jiskra uličníka, který v roce 1976 nezapomenutelnou bělehradskou penaltou rozhodl o tom, že se Československo stalo mistrem Evropy.
celý článek
Vydání: 5, 29.1.2007, Autor: Karolína Peroutková
Rozhovor s Kájou – salesiánem Karlem Herbstem, světícím biskupem pražskýmVe své pracovně v pražském arcibiskupském paláci má na sekretáři postavenou jednoduchou papírovou maketu chalupy. Je celá polepená fotografiemi přátel, se kterými kdysi dávno „chaloupky“, tj. letní salesiánské tábory pro mládež, organizoval. Dodnes je mezi mladými lidmi znám spíš jako Kája než jako Mons. Karel Herbst – světící biskup pražský.
celý článek
|
Vydání: 3, 16.1.2007, Autor: Kateřina Šťastná
„Lidé by se divili, kdyby věděli, kolik legrace může být v klášteře,“ říká v rozhovoru Jana MladaK našemu rozhovoru přišla sestra Jana Mlada OSB (28 let) oblečená v tmavých kalhotách, se svetříkem a halenkou, na ruce „snubní“ prsten a na zádech obrovský batoh. Na první pohled by vás rozhodně nenapadlo, že je to řeholnice... Směřovala zrovna do Olomouce, kde dálkově studuje na teologické fakultě. Jinak již třetím rokem žije ještě s dvěma spolusestrami, Češkami, uprostřed komunity Venio sester benediktinek v Mnichově. V Česku totiž zatím benediktinky svůj klášter nemají. To se ale možná brzy změní.
celý článek
|
Vydání: 1, 2.1.2007, Autor: Jan Paulas
Rozhovor o lidech ve svazcích StB s historikem Jiřím PlachýmI více než patnáct let po pádu komunismu zaplňují zprávy o tajných spolupracovnících StB titulní stránky novin a vyvolávají širokou diskusi. Jak se na tyto lidi a na samotný fakt spolupráce s komunistickou Státní bezpečností dívat? A nakolik dochované záznamy vypovídají o motivech a vinách jednotlivých aktérů? O tom hovoříme s historikem Jiřím Plachým z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).
celý článek
|
Vydání: 51, 19.12.2006, Autor: Renáta Holčáková-Masto
Rozhovor o tichu, překonání sama sebe, kříži a Libušce ŠafránkovéDaniela Drtinová, známá televizní moderátorka, která za hlavní mezníky ve svém dosavadním životě, jak sama říká, považuje jednoznačně narození dcery Natalie v roce 2002 a o rok později narození svého „duchovního dítěte“, jež ji z vnitřního impulzu vyslalo na cestu víry a zdokonalování sebe sama... Překvapivé poznání? Pro mnohé čtenáře jistě. To není Daniela Drtinová, jak si ji zaškatulkovali: „novinářka zaujatá vůči církvi, tvrdá liberálka, která dává najevo nechuť k jakémukoliv duchovnu...“
celý článek
|
Vydání: 51, 19.12.2006, Autor: Václav Štaud
Rozhovor se sestrou Václavou Dudovou, představenou české provincie Kongregace sester sv. Cyrila a MetodějeSestru Václavu neopouští úsměv ani optimismus, ať jedná se žáky, učiteli, sestrami, úřady, nebo v automobilu míří tam, kde ji někdo potřebuje. Celý život věnovala Bohu a dětem. Radost, plynoucí z tohoto poslání, vyzařuje z každého jejího slova a gesta. I když ne vždy byla její cesta úplně snadná.
celý článek
|
Vydání: 50, 11.12.2006, Autor: Václav Štaud
Rozhovor s P. Pavlem Hovězem o historii pastorace českých emigrantů v NěmeckuPočátky pastoračního působení katolických kněží v zahraničí sahají až do 19. století, kdy ve vlnách emigrantů odcházejících za prací do Ameriky šli s většími skupinami také jejich duchovní. Podobně jako Italové, Poláci nebo Slováci si i Češi v Americe stavěli vlastní kostely, školy a střediska. Přes více než stoletou propast několika generací si proto zachovali nejen jazyk svých předků, ale i určitou národní hrdost, zvyky a hlavně víru. To vše byl nikým neřízený, naprosto přirozený vývoj.
celý článek