Rozhovory

Věci, svěřené do režie nejvyšší

Věci, svěřené do režie nejvyšší

Vydání: 39, 25.9.2007, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s P. Leošem Ryškou a P. Martinem Holíkem o TV Noe a Radiu ProglasCo mají společného Mach, Šebestová, Martin Holík a Leoš Ryška? Nevíte? Zkuste nápovědu: a) Psa Jonatána, b) Paní Kadrnožkovou, c) Utržené sluchátko. Správná odpověď? Samozřejmě „c“!

celý článek


Dojalo mě, že děti si můžou i hrát

Dojalo mě, že děti si můžou i hrát

Vydání: 37, 11.9.2007

Rozhovor s Karolínou Stehlíkovou o českém životě v rumunském Banátu a o jejím návratu „domů“ „Dobrý den, hledám takovou tu malinkou paní z Banátu,“ ptám se vrátné v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. „Vy myslíte Karolínku,“ odpovídá mi a za chvíli už Karolínka vchází do návštěvní místnosti. Neměří ani metr třicet, je oblečená do širokých sukních a živůtku, na hlavě má šátek. Během dvou hodin jsme si povídaly o všem možném – o životě v českých vesnicích v rumunském Banátu a místních tradicích, o Karolínčině rodině i o tom, jak se vrátila zpátky ke svým kořenům.

celý článek


Rozkaz k atentátu na Heydricha bych nedal

Rozkaz k atentátu na Heydricha bych nedal

Vydání: 35, 28.8.2007, Autor: Aleš Palán

Život jednoho vraha nestojí za životy tolika slušných lidí, říká generál Miroslav Kácha Dubový psací stůl, pečlivě srovnané dopisy a česká vlaječka. Na zdech repliky zbraní a obrazy zachycující výjevy z námořních bitev. Nemůže být pochyb, jaká osobnost v takovém bytě žije: starý voják, který svou práci vždy chápal jako službu demokracii. Generál Miroslav Kácha.

celý článek


Hra musí být o sázku, jejíž ztráta bolí

Hra musí být o sázku, jejíž ztráta bolí

Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Karolína Peroutková

Michal Horáček není celebrita neznámá poutníkům, kteří přijeli letos na Velehrad. Potkávali ho tam, když se nenápadně vmísil do davu, svou přítomnost pak potvrdil při večerním přímém přenosu koncertu na Večeru lidí dobré vůle. Na pódiu totiž předával ocenění jednomu z projektů, který měli možnost podpořit také poutníci a televizní diváci. On sám patří mezi věhlasné podporovatele nového komunitního centra Matky Terezy na pražském Jižním Městě. Jaký vlastně je tento textař a bývalý provozovatel sázkařské firmy, který dnes přispívá na nejednu charitativní akci?

celý článek


Slíbili jsme si, že umřeme v létě

Slíbili jsme si, že umřeme v létě

Vydání: 29, 17.7.2007, Autor: Radek Gális

Rozhovor s tvůrcem plzeňské meditační zahrady Lubošem Hruškou, který přerušila jeho smrtV sobotu 30. června zemřel po těžké nemoci Luboš Hruška, politický vězeň a iniciátor plzeňského Památníku obětem zla s meditační zahradou. Přinášíme část nedokončeného rozhovoru, který poskytl KT. „Už na tom nejsem dobře,“ omlouval se tehdy devětasedmdesátiletý plukovník Hruška, jehož zdravotní stav poznamenala i smrt manželky.

celý článek


Velehrad jako jedna z barikád proti komerčnímu světu

Vydání: 27, 2.7.2007, Autor: Kateřina Šťastná

Rozhovor s moderátory známého velehradského koncertu P. Prokopem Siostrzonkem a Lucií VýbornouKdyž se řekne „Koncert lidí dobré vůle“, mnohým z nás se určitě vybaví jeho netradiční moderátorská dvojice: populární moderátorka Lucie Výborná a břevnovský opat P. Prokop Siostrzonek. Jsou veselí, zábavní a dokáží během celého koncertu udržet pozornost diváků. Zeptali jsme se jich na zkušenosti a postřehy ze společné práce.

celý článek


Překážka nutí překročit vlastní stín

Překážka nutí překročit vlastní stín

Vydání: 27, 2.7.2007, Autor: Karolína Peroutková

„Každý má šanci užít si své neschopnosti a omezení,“ říká známý divadelní a filmový herec Jan PotměšilVe známé filmové pohádce si jako švec Jíra připínal křídla a vzlétával do věží. Létal nejen sobě pro radost, ale hlavně pro jiné – chránil svou Jasněnku. Podobně přistupuje k lidem okolo sebe i mimo filmové kamery a divadelní prkna. Jan Potměšil se s lidmi setkává rád. A i když se mu zrovna po cestě za nimi v revolučních listopadových dnech roku 1989 stala nehoda, která zásadně změnila jeho život, on sám v této věci zůstal stejný. Znovu létá, jenom křídla vyměnil za invalidní vozík. Při rozhovoru s ním se totiž odpoutáte od podlahy doopravdy: mluvíte sice o obyčejných věcech, ale díváte se na ně trochu jinak – z výšky.

celý článek


Kdo by se děsil, kdo by se třás...

Kdo by se děsil, kdo by se třás...

Vydání: 25, 19.6.2007, Autor: Jan Paulas

Rozhovor s předním českým dětským chirurgem Václavem TošovskýmTěžko lze vyčíslit, kolik dětí uchránila jeho knížka o dětských zlomeninách před zbytečnými operacemi. Díky ní se k nám totiž dostaly zásady moderní léčby zlomenin. Profesor Václav Tošovský je dnes sice již v penzi a v tyto dny oslaví 95. narozeniny, ale rozhodně nežije v zapomnění. Nedávno byl jmenován viceprezidentem organizace proti dětským úrazům v Bruselu.

celý článek


Svoboda je výtvorem našeho Stvořitele

Svoboda je výtvorem našeho Stvořitele

Vydání: 24, 12.6.2007

Americký prezident George Bush přijel začátkem června do Prahy mj. proto, aby se zúčastnil mezinárodní konference Demokracie a bezpečnost. Při té příležitosti pronesl v Černínském paláci projev, jehož podstatnou část přinášíme.

celý článek


Popírat své kořeny se nemusí vyplatit

Popírat své kořeny se nemusí vyplatit

Vydání: 23, 5.6.2007

Rozhovor s člověkem mnoha „řemesel“ Arnoštem GoldflamemO Kafkovi jakožto národním kýči, o nebezpečí vyprázdnění pojmu holokaust či o pohádkách, které mohou pobavit dospělé stejně tak jako děti hovoříme s dramatikem, scenáristou, režisérem, hercem i pedagogem Arnoštem Goldflamem.

celý článek


Správně číst Písmo je práce, ne zábava

Správně číst Písmo je práce, ne zábava

Vydání: 21, 22.5.2007

Drobný starý pán, kterého už jen zřídka můžete potkat mimo jeho byt, vypadá spíš na sběratele známek než na proslulého teologa a religionistu evropského formátu, jímž profesor Jan Heller je.

celý článek


Bez andělských křídel by to opravdu nešlo...

Bez andělských křídel by to opravdu nešlo...

Vydání: 19, 9.5.2007, Autor: Václav Štaud

Výtvarník Karel Rechlík propaguje moderní sakrální architekturu a pokoru v hodnocení jiných Ke slavnému benátskému Bienále současného umění se nedávno připojil úřad benátského patriarchy a pořádá mezinárodní kongresy o sakrální architektuře. Na jeho 4. ročníku v závěru října loňského roku pokračovalo představování evropských zemí – tentokrát hovořili tvůrci a teoretikové o nových kostelech v Rakousku, Holandsku, Portugalsku a České republice. Naši vlast na pozvání výboru kongresu zastupoval historik umění a osobitý výtvarník Karel Rechlík. V této souvislosti jsme se ho zeptali:

celý článek
Aktuální číslo 3 12. – 18. ledna 2021

Větší role žen v církvi

Služba lektora a akolyty se rozšiřuje na ženy, rozhodl Svatý otec toto pondělí.

celý článek


Modlitby za jednotu podle komunity v Grandchamp

V ekumenickém řeholním společenství na břehu Neuchâtelského jezera ve Švýcarsku dnes žije také jedna Češka – sestra DANA KRUPOVÁ.

celý článek


Trojice biskupů před soudem

Před 70 lety, začátkem ledna 1951, zorganizovali komunisté nejvýznamnější vykonstruovaný proces v dějinách Slovenska. Soud vyměřil dlouhé tresty hned třem biskupům –…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay